Blood & Honor – Aksiyon, Strateji ve Risk!

Sandstorm Interactive tarafından geliştirilen Blood & Honor oyununu inceledik.
Blood & Honor
Blood & Honor

Blood & Honor, Sandstorm Interactive tarafından geliştirilen bir savaş oyunu. Ancak diğer savaş oyunlarından biraz farklı olduğunu söylemeliyiz. Daha önceden “Bilen Kazanır” oyununu oynamış olanlarınız bilir, soruyu kazandıkça rakibinizin bölgesini ele geçiriyorsunuz. Blood & Honor’da da askerlerinizi bir bölgeye yerleştirip yanınızdaki bölgeleri ele geçirmeye çalışıyorsunuz.

Blood & Honor

Savaş oyunlarının olmazsa olmazı stratejilerdir. Bu oyunda da stratejinizi oluşturup rakiplerinize saldırmalısınız ancak dikkat edin yapacağınız hamleler oldukça riskli. Dünya haritasının bazı bölümlerinde birerli askerleriniz olacak ve verilen askerleri bölgelerinizde istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Verilen askerleri ister bölgelerinize dağıtabilir isterseniz de tek bir bölgede yoğunlaşıp çevrenizi fethetmeye çalışabilirsiniz. Biz tek bir yere odaklanıp oradan büyümeye çalışmak, böylece dağınık oynayan rakiplerinize karşı daha hızlı şekilde bir bölgeye egemen olabilirsiniz. Yerleştirilecek asker sayınızı tamamladığınızda sıra saldırıya geliyor. Fazla asker olan bölgeye tıklayarak sizden daha az askeri ve bağlantısı bulunan bölgeye saldırabilirsiniz. Kıtanın yarısına kadar sorunsuz bir şekilde işgal ederseniz diğer kıtalardan yok olmamak için diğer bölgelerinize de asker dağıtabilirsiniz. Yalnız şuna dikkat etmelisiniz, rakibinizle hiçbir şekilde kesişmeyen bölgelere asker çıkarmamalısınız. Sizin gibi rakipleriniz de sadece kesişen bölgelere saldırı yapabileceğinden dolayı rakiplerinizle bağlantısız olan bölgelere asker yerleştirmek sizlere sadece zaman kaybettirecektir. Ayrıca yerleştirdiğiniz askerlerin hepsiyle değil ayrım yaparak bir bölümü ile başka bir yeri kalan diğer bölümüyle de başka bir yeri işgal edebilirsiniz.

Blood & Honor
Askerlerinizi stratejik noktalara yerleştirip hızlıca görevleri tamamlayarak oyunu kazanabilirsiniz.

Blood & Honor: Görevler

Oyuna girerken karşınıza küçük bir görev penceresi açılacak ve kazanmak için işgal etmeniz gereken yerler gösterilecek. Oyundaki dört kişinin görevleri de farklı farklı olabilir, verilen görevlerini yerine getiren ilk oyuncu oyunu kazanır. İki görev verilen oyundaki amacınız sizlere söylenen kıtaları ele geçirmek olacak. Bu yüzden sizlere verilen görev ne ise başlangıçta da askerlerinizi verilen görev bölgelerine göre yerleştirmek sizlere avantaj sağlayacaktır.

Blood & Honor
Rakiplerinize karşı avantaj sağlamak için ek özellikleri kullanın.

Avantaj sağlamak için ek özellikleri kullanın

Oyunda durumu lehinize çevirmek için verilen ek özellikleri kullanabilirsiniz. Örneğin uçak çağırıp rakibin bölgesinden 2 sayı indirebilir ve sonrasında da kendi askerlerinizle o bölgeyi işgal edebilirsiniz. Özellikle sadece bununla sınırlı kalmıyor. Ayrıca tankları kullanabilir ya da rakibinizin özellik kullanıp uçak göndermesine karşı tedbir almak için binalar da dikebilir ve rakibinizin saldırı şansını %50 düşürebilirsiniz. Oyunda bedava açılan veya yıldız biriktirip açabileceğiniz sandıklar sayesinde ek özelliklerinizin gücünü arttırabilir rakiplerinize karşı daha fazla avantaj sahibi olabilirsiniz.

Blood & Honor
Savaşları kazanıp liderlik sıralamasında üst sıralara çıkabilirsiniz.

Ayarlar, Oyun İçi Sohbet, Sesler ve Grafikler

Öncelikle seslerden bahsetmek gerekirse gözlerinizi kapattığınız zaman hiç bilmeseniz savaş oyununda olduğunuzu anlayabilirsiniz ancak oyun başladıktan sonra da hafif bir müzik olsaydı çok daha iyi bir oyun hissiyatı sağlayabilirdi. Efekt seslerinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz, uçağın uçma sesi, patlamalar gayet yerinde kullanılmış. Oyunda sağ üst bölümde ayarlar ve global sohbet kısmı bulunuyor. Sohbette o an oyunda bulunan kişilerle sohbet edebilir, ayarlar kısmından da kendinize özel ayar oluşturabilirsiniz. Oyunda Türkçe dil desteği bulunmuyor ancak dil desteği olmasa da anlaşılmayacak derecede karmaşık bir oyun değil. Grafikler konusunda uçakların ve patlayan bombaların seslerdeki kadar başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak beğenmediğimiz bir yön bulunuyor ve bunu da söylemeden geçmek istemedik. Ülkemizde bu tarz oyunları severek oynayan büyük bir kitle olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz ve buna rağmen Türkiye’nin ısrarla Arap ülkeleri ile aynı haritaya sığdırılmasını beğendiğimizi söyleyemeyiz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts