Bus Simulator: Ultimate İnceleme

Bus Simulator

Araba oyunlarının sevenleri artık bilgisayar yerine telefondan oynanan mobil oyunları da çok fazla tercih ediyor. Yarış oyunlarının yanı sıra Bus Simulator: Ultimate gibi simülasyon oyunlarının popülerliği özellikle son dönemde iyice arttı. Biz de bu içeriğimizde en iyi mobil otobüs simülasyon oyunları arasında yer alan bu oyunu inceleyeceğiz.

Bus Simulator: UItimate: Hadi başlayalım!

Bus Simulator
Buradaki tüm bilgileri oyunda yeniden düzenleyebiliyoruz.

Oyuna başlarken öncelikle kendimize ait bir şirket oluşturuyoruz. Çıkan ekranda kendi avatarınızı, şirket isminizi, şirket logonuzu ve şoför isminizi seçmeniz gerekiyor. Şirket isimleri daha sonra otobüslerin üzerinde yer alacağı için güzel bir isim seçmenizi tavsiye ederiz.

Bus Simulator
Oyunun ana ekranında tüm bölümlere ulaşabiliyoruz.

Şirketi oluşturduktan sonra ilk defa ana ekranımız ile karşılaşıyoruz. Otobüsümüz ile ilk seferimizi oyunun vereceği talimatlarla gerçekleştiriyoruz. Yeni başlayanlar için eğitim turu da diyebileceğimiz ilk girişte, oyun bir sefer yapabilmeniz için size bazı talimatlar veriyor ve bunları uygulamanız gerekiyor.

Seferler başlasın!

Bus Simulator
Bilet fiyatını ve ikramları biz seçiyoruz.

Ana ekranın yukarısında yer alan “Sefer” bölümüne tıklayarak öncelikle seferimizin kalkış ve varış güzergahını seçmeniz gerekiyor. Ardından kalkış saati, sefer sırasında verilecek ikramlar ve bilet fiyatını da seçip beklemeye başlıyoruz.

Bus Simulator
Beklemek istemiyorsanız altın kullanabilir veya reklam izleyebilirsiniz.

Sefer bekleme ekranı sırasında aslında bir bilet satış durumu gerçekleşiyor. Bu süre boyunca sürekli olarak yeni yolcular bilet satın alıyor. Burada sağ ekranda ise eğer o sırada aynı güzergahta başka oyuncular da sefer yapıyorsa, onların bilgileri de yer alıyor.

Bus Simulator
Sürüş ekranı oldukça detaylı ve hız sabitleyici var.

İlk sefer hazırlıklarımızı tamamladık. Artık yola çıkma zamanı. Oyunu telefondan oynarken araçları hareket ettirmek biraz zor oluyor. Özellikle yüksek hızlarda sağ sol yaparken ciddi bir efor harcamanız gerekiyor. Ancak bilgisayardan oynadığımız zaman bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalkıyor ve istediğimiz şekilde yönlendirme, hızlandırma yapabiliyoruz.

Bus Simulator
Farklı kamera modları arasında geçiş yapılabilir.

Aracı sürmek için farklı kamera modlarını kullanabiliyorsunuz. Ancak göze en hoş gelen kuşkusuz kabin içi kamera modu oluyor. Kendinizi adeta gerçekten bir otobüs kullanıyormuşsunuz hissini yaratıyor.

Sürüş ekranı üzerinde bazı ekstra yönlendirmeler de yer alıyor. Örneğin bu ekrandan klimayı açabilir veya yolcuların multimedya ekipmanlarını kullanmalarını sağlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken bir durum var. Oyun başında yolcular biraz istekli bir şekilde Wi-Fi soruyorlar. Yolcuların ücretsiz internet kullanması için yine multimedya özelliğini açmamız gerekiyor.

Ayrıca bu ekrandan kapı ve bagaj açma kapamalarını yapabiliyoruz. Korna çalabilir ve sinyal verebilirsiniz. Ekranın sol üst bölümünde yer alan bölümden haritaya ve kalan yola da bakabilirsiniz. Kabin içi görünümde harita sol alta geliyor ve biraz küçük kalabiliyor. Burada sesli yönlendirmeyi takip etmenizde yarar var.

Bus Simulator
Mola vererek yolcuların yemek ihtiyaçları karşılanabilir.

Tabii uzun yolculukların olmazsa olmazı kesinlikle molalar. Gerçeğe yolculuk deneyimine odaklanan Otobüs Simulator: Ultimate de oyuna bir mola seçeneği koymuş. Seferlerde ekranın sol tarafında yer alan bölümden yolcuların açlık ve mutluluk durumunu kontrol edebiliyorsunuz. Eğer yolcular acıkmaya başladıysa mutlaka mola vermelisiniz.

Bus Simulator
Mikrofondan farklı seçenekleri seçebiliyoruz.

Otobüslerde genellikle konuşmayı muavinler yapar. Ancak bu simülasyonda çeşitli konuşmalar yapılabiliyor. Örneğin bir mola verecekseniz bunu yolculara söyleyebiliyorsunuz. Veya sefer saati geldiyse, yolculara harekete geçeceğinizi belirtebiliyorsunuz.

Sefer bitti! Peki ne kadar kazandık?

Bus Simulator
Sefer raporunda cezalar da yer alıyor.

Bus Simulator: Ultimate’de bir seferi tamamladığınızda karşınıza sefer raporu ekranı geliyor. Burada seferden kazandığınız para miktarının yanı sıra, gelir ve gider tablosunu da detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca aldığınız yıldız sayısı da para miktarını etkiliyor.

Yeni otobüsler satın almayı kim istemez?

Bus Simulator
Farklı otobüsler satın alınabilir veya mevcut olanları düzenleyebilirsiniz.

Otobüs Simulator: Ultimate’te çok fazla otobüs seçeneği bulunuyor. Hepsi birbirinden farklı fiyatta olan bu otobüsleri sefer yaparak biriktirdiğiniz paralarla alabiliyorsunuz. Ya da o kadar çok sefer yapmak istemiyorsanız, oyun içi satın alma seçeneği ile gerçek para kullanarak satın alabilirsiniz.

Terminal

Bus Simulator
Terminal bölümünden farklı şehirlere ofis açabilirsiniz.

Terminal bölümünde kendinize yeni ofisler açabilir ve daha fazla para kazanabilirsiniz. Ancak ofis açmak ciddi bir maliyet gerektiriyor. Oyunun ilk aşamaları yerine daha sonraki aşamalarda bunu kullanmak daha mantıklı gibi duruyor.

Sürücüler

Bus Simulator
Sürücü listesi fiyat sıralamasına göre karşımıza çıkıyor.

Tabii ofis sayısı arttıkça bu ofislere başka otobüsler koymanız gerekiyor. Bu otobüslere de birer şoför. Ekranın sağ üst kısmında yer alan Sürücüler seçeneğine gelerek işe alabileceğiniz sürücüleri ve fiyatlarını görebilirsiniz.

Bus Simulator
Her sürücünün kendine özel yetenekleri mevcut.

Ayrıca işe almak istediğiniz sürücüye tıklayarak o sürücünün detaylı bilgilerinin yanı sıra özelliklerini de görebiliyorsunuz. Örneğin resimdeki sürücü Emre, %9 daha hızlı sefer yapıyor. İlk alış fiyatı 29 bin TL iken maaşı ise 368 TL.

Şirketimizin detayları

Bus Simulator
Şirketimizde bilgileri yeniden düzenleyebilir veya satabilirsiniz.

Şirket bölümünde şirketinizin gider ve gelir tablosundan karda mısınız, yoksa zarara mı girdiniz görebilirsiniz. Yine aynı ekrandan ilk başta girdiğiniz şirket bilgilerini düzenleyebilir veya şirketi direkt sata da bilirsiniz.

Bus Simulator: Ultimate indir

Genel olarak araba oyunu tutkunlarını sevenlerin bayılacağı tarzda bir oyun olan Buss Simulator: UItimate, seferlerin uzunlukları konusunda biraz eleştiri alabilir. Ancak bilgisayardan oynanışı ve grafikleri, giriş seviyesindeki bir bilgisayar oyunu kadar kuvvetli diyebiliriz. Biz özellikle BlueStacks ile oyunu oynarken aşırı keyif aldık.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler