Deliçeri – Osmanlı Tokadının Geri Dönüşü!

Deliçeri

Destur! Diyerek Başlayalım İncelememize

Haberini aylar önce duyurduk, 29 Mayıs günü marketlere giriş yaptı ve tanıtımını yaptık. Şimdi de siz değerli okuyucularımız için Deliçeri incelemesini yazıyoruz. Oyunda çok konuşulan zorluk seviyesini inceleyeceğiz. Bölümleri geçmek için hangi taktiklerini uygulayabilirsiniz, Osmanlı tokadını nasıl doğru kullanabilirsiniz bunlara bakacağız. Osmanlı Tokadının geri dönüşü, Deliçeri incelemesi sizlerle:

Arayüz, Ses Efektleri Ve Müzik

Oyuna ilk girdiğinizde son derece basit bir arayüzle karşılaşıyoruz. Oyunlara en uzak insanların bile kolayca anlayabileceği, sade ve dinamik bir arayüzle… Ses efektleri ve müzikleri de gayet hoş, arayüzdeki müzik o döneme sürüklüyor bizleri. Oyuna başladığımızda ise hareketli, içinizi kıpır kıpır edecek bir ritimde davullar eşliğinde bir müzik çalıyor. Deliçeri’nin “Destuuuur!” diye narasıyla başlıyorsunuz oyuna. Oyunda Bizanslıları tokatladıkça arada Deliçeri’nin “Bre Gafiller!” ve İman Gücüyle tokat atarken “Ya Hak!” demesi çok hoş olmuş. İman Gücü’ne ilerleyen safhalarda değineceğiz…

Deliçeri

Oyunun Zorluk Seviyesi

Daha fazla dayanamayıp Oyna (play) butona basıyoruz. Karakterimiz tanıtımda da bahsetmiştik, kendisi lakabı Deliçeri olan bir yeniçeri, ileride daha detaylı değineceğim. Karakterimizi kontrol etmesi kolay gibi duruyor, ekranın sol yarısına basarak zıplıyorsunuz, sağ yarısına basarak tokat atıyorsunuz ve basılı tutarak da “Okkalı Tokat” geçirebiliyorsunuz. Bölümler size biraz zor gelebilir ancak elinizin çabuk alıştığını düşünüyorum. Sizlerin oyuna daha çabuk alışması için ipuçları da vereceğim yazının devamında.

Deliçeri

Oyunda karşınıza çıkan sikkeleri toplayarak ve Bizanslıları tokatlayarak sikke kazanıyorsunuz. Bu sikkeleri dükkanda can, okkalı tokat, iman gücü, tokat gücü, sikke değeri, can havli ve çifte zıplama. Şimdi hepsinden bahsedelim:

Can: Sizin oyundaki maksimum canınızı arttırmanızı sağlar.

Okkalı Tokat: Yolda koşarken can iksiri gibi toplayabileceğiniz mavi iksirler çıkartıyor ve bu mavi iksirleri topladıkça okkalı tokat atabilmenizi sağlıyor. Okkalı tokat attıkça sağ üst köşedeki iman barımızı dolduruyor ve iman barı dolduğunda İman Gücü’nü aktif edebiliyoruz.

İman Gücü: Deliçeri imana gelip seri şekilde tokat atmaya başlar. Kazıklardan hasar yemez. İman gücü aktifken tek yapmanız gereken çukurlara dikkat etmek.

Tokat Gücü: Bizanslılara attığınız her tokatta daha fazla İman Gücü gelmesini sağlıyor.

Sikke Değeri: Topladığınız sikkelerin değerini artırıyor.

Can Havli: Canınız azaldığında size İman Gücü veriyor.

Çifte Zıplama: 2 kere zıplamanızı sağlıyor. 5000 sikke verip ilk almanız gereken şey olduğunu düşünüyorum. İleride tüyolar kısmında değineceğim.

Deliçeri

Bölümler

Deliçeri’de birçok bölüm var, harita çok büyük. Her bölümün de kendi içinde 5 farklı zamanı var; sabah, öğle – akşam arası, gece, yağmurlu gece. Aslında aynı bölümün farklı versiyonu. Geceli gündüzlü oynamak için farklı zamanları sikke harcayarak oynayabilirsiniz.

Deliçeri

 

“Bre Gafiller!” -Deliçeri

Öncelikle gelin Deliçeriyi yakından tanıyalım. Deliçeri; Osmanlı İmparatorluğu’nun yükseliş döneminde, adalet ve cesaretiyle cihana hükmeden bir Padişah… Bu Padişah’ın Deli Birliği’nden ayrılarak Yeniçeri Ocağı’na geçen ve namı Deliçeri olarak tüm orduya yayılan yiğit bir fedaisi… Asya’dan göçen bin yıllık milletin evladı olarak Bizanslıları Osmanlı Tokadıyla tanıştırmak için baya hevesli bir abimiz kendisi.
Yine birgün Deliçeri vazifesi gereği Bizans kalelerinden birine sızar ve kuşatma öncesi için bilgi toplar. Onun için bu görev çok kolaydır ve görevini başarıyla yerine getirir. Topladığı bilgileri ulaklarla padişaha yolladıktan sonra dönmeye hazırlanır. Tam da o sırada kale kumandanının güzeller güzeli kızına abayı yakar ve maceramız işte burada başlar.

Oyun İçin İpuçları

Oyun size başlarda zor gelebilir ancak elinizin çabuk alışacağına inanıyorum. Sizleri daha çabuk oyuna ısındırmak adına şu bilgiler sizlere yararlı olabilir:
1-) 5000 sikke yapar yapmaz çift zıplama (double jump) almanızı öneririm. Oyunu oynarken baya kolaylık sağladığını düşünüyorum.
2-) Çift zıplamadan (double jump) sonra 1 2 tane can alın. Oyunda herhangi bir kayıt sistemi olmadığı için tam bitirecekken öldüğünüzde patates olmamanız için canlar önemli.
3-) Çukurlara düşmemek için zıplama zamanlaması yaparken sakın acele etmeyin. Erken basarsanız düşersiniz, sadece bekleyin. Deliçerinin ön ayağı çukurda, arka ayağı zemindeyken (kendisi zaten biraz düşer gibi olacaktır) zıplayın.
4-) Bölümü geçemiyorsanız Deliçeri’yi daha çok güçlendirmeniz gerekiyor demektir. Dükkanı ziyaret etmeyi unutmayın. Eğer dükkandan yükseltme (upgrade) için sikkeniz yoksa önceki bölümleri tekrar oynayabilirsiniz.

Dilerseniz bir de oyunun yapımcısı Imagine Codes’tan Levent Ensari’nin ağzından Deliçeri’yi dinleyelim:

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=llPBeoywZgw” fs=”1″ hd=”1″]

Deliçeri ile Bizanslılara Osmanlı Tokadını tattırmak için buyrun link App Store

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler