Doodle Jump – Sonsuzluğa Zıpla!

Doodle Jump

Eğlenceli bir zaman geçirmek istiyorsanız, bu sefer size mobil oyun kullanıcıların beğendiği oldukça popüler bir oyunu inceleyeceğiz. Lima Sky LLC bağımsız oyun firmasının “Doodle Jump” adlı oyunu 2015’den beri güncellenmeye devam ediyor.

Doodle Jump, arcade tabanlı bir platform oyunu. Bu oyundaki amacımız sürekli platformalar üzerinde zıplayarak ekrandan düşmeden en yüksek skoru elde etmek. Karakterimizi telefonun kalibrasyonuna göre hareket ettiriyoruz.

Doodle Jump

Doodle Jump Mekanikleri

Üzerine bastığımız platformlar rasgele bir şekilde şablonlardan oluşuyor. Bazen kırılan, bazen kaybolan, bazen ise üstüne basmak için parmaklarımızla yukardan taşıdığımız platformalar ile karşılaşabiliyoruz. Farklı platform tiplerinden bahsedersek, içinde bir süre sonra patlayan veya iki kere basıldıktan sonra kırılan platformlar bile var. Ancak her şey bunlar ile kısıtlı değil, karşımıza farklı tipten canavarlar çıkıyor. Kimisi pasif şekilde dururken kimisi ekranda gezebiliyor. Canavarlar ile karşılaşacağımız zaman seslerini duymaya başlıyorsunuz. Direk temasta canımızın gitmesine sebep oluyor, onlara karakterimizden çıkan baloncuklar veya mermiler ile ateş edip yolumuzu açıyoruz ya da üstüne zıplayıp yok ediyoruz. (Süper Mario tarzı) Sırf bu da değil, bazen karşımıza boss’lar (dayanıklı canavarlar) çıkıyor, onları alt etmek daha zor olabiliyor.

 

Doodle Jump

 

Eskiden oyunun ilk versiyonlarında teması sadece kareli defter ve basit çizimler olarak düşünülmüş ve çıkartılmış (doodle adını buradan alıyor) olan bu oyun, beğenildikten sonra geliştiriciler tarafından yeni temalar eklenmeye başlandı ve eğlenceye yeni bir boyut kazandırılmış oldu. Bu farklı temalarda soğuk bölge, uzak doğu kesiminde macera, futbol konulu bir tema, orman, paskalya, uzay, cadılar bayramı, korsan gibi temalar işlenmiş ve bazılarına özel oyun mekanikleri eklenmiş. Örneğin bazı temalarda platformların üstünde toplanabilir kaynaklar oluyor ve oyun sonunda bu topladığımız kaynakları oyun içerisindeki dükkânda oyuncu kostümleri ya da oyun içi işe yarayan geliştiriciler satın alabiliyoruz. Bu sayede oyunun ömrü bir nevi uzatılmış ve oyuncuya yeni bir amaç kazandırmış oluyor.

 

Doodle Jump

Oyun Tasarımı

Oyun çok rengârenk tasarlanmış ve karakterler sevimli çizgi film canavarlarına benzetilmiş, bu yüzden her yaşa hitap ediyor. Oynarken temasına göre hem arka planda hem de dinamik olarak değişen görseller ilginizi çekebilir. Karakteriniz ne kadar platformlar arası yukarı çıkarsa karşılaştığınız şeyler bir o kadar oyuna renk katıyor. Örneğin bir kaç tanesinden bahsedecek olursak; yağmur ormanı temasında arada sırada çakan şimşekler ardından yağmur başlıyor. Deniz temasında karakterimiz her nefes aldığında baloncuklar çıkıyor ve arka plan da farklı canlılar ile karşılaşabiliyorsunuz. Uzay temasında her mesafe kat ettiğinizde farklı gezegenler ile karşılaşıyorsunuz, Ninja temalı macerada akşam saatlerinde yola çıkıyorsunuz ve güneş batıyor, geceye doğru uzun bir yolculuğa adım atıyorsunuz bu gibi detaylar oyunu zevkli yapıyor, bunun için oynamaya değer bir oyun. Birazda hayal gücünüz işin için girer ise çok dolu bir oyun oynadığınızın farkına varabilirsiniz.

 

İlginç Karakterler

Oyuna başladığınızda amacınız en uzun mesafeye ulaşmak ise çok dikkatli zıplamalar yapmanız gerekiyor zira oyunu ne kadar oynarsanız tur içinde aslında o kadar hızlanıyorsunuz ve bu hız ivmesi hata yapmanıza sebep olabiliyor. Sırf karşınıza canavarlar çıkmayabilir, farklı tehditler ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Örneğin birden karşınıza kara bir delik çıkabilir ve içine düşebilirsiniz, ya da o da ne? Bir UFO karşınıza çıktı ve sizi içine çekerek oyunu kaybetmenize neden oldu.

 

Doodle JumpKarakterimiz bu tür zorluklara rağmen bazen karşısına belirli bir süreli güçlendiriciler çıkabiliyor. Bunlardan bazıları şunlar; yüksek zıplama yayları, canavarlara değince zarar görmememiz için karakterimizi saklayan çalı kostümü, çok yükseklere çıkmanızı sağlayan roketler ve pervaneler gibi. Bazı temalarda bu güçlendiricilerin yerine yeni daha kaliteli olanlarını dükkândan alabiliyoruz, bu sayede süreleri ve etkileri daha da artmış oluyor.

Karşınıza çıkan zorlukların yanı sıra, özel şablonlardan oluşmuş olay örgüleriyle karşılaşabiliyorsunuz. Mesela ekranda bir uyarı çıkıyor ve yaratıklara ateş etmemeniz gerektiğini belirtiliyor, çünkü yukarıda platform yok ve canavarların üstüne basarak yukarı çıkmanız isteniyor. Başka bir tanesinde ise dayanıklı canavarlardan biri sizi yukarıya takip ediyor bu sırada ateş edebilir, mümkünse üstüne basmayı düşünebilirsiniz ama aynı zamanda platformları kaçırmamanız gerekiyor, çünkü tek sefer basılabilen platformlar karşınıza çıkıyor. Hem ekrana basıp ateş ederek hem karakter kontrolünü kaybetmemeyi başarabilirseniz kendinizi oyuna alışmaya başlamış olarak sayabilirsiniz. Bunun gibi olaylar yine başarılı bir şekilde oyuncuya aktarılmış gibi duruyor.

 

Arkadaşlarla Ücretsiz OynayınDoodle Jump

İsterseniz internet bağlantınız varsa arkadaşlarınız skorlarına veya uluslararası skorlara bakabilirsiniz ve kendi skorlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Oyun bir nevi sonsuz diyebiliriz ve bir süre bağımlılık yapabilir, arada sırada gireyim de, oynayacak bir şeyim olsun diyorsanız bu oyun tam size göre.

Doodle Jump Ücretsiz İndir:

Android – Google Play Store

iOS – iTunes Apple App Store

Windows – Microsoft App Store

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler