Europan War VI: 1914 – Dünyaya Hükmediyoruz!

Europan War VI: 1914, Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan oyunlardan bir tanesi. Oyunda herkes sıra tabanlı bir şekilde rakiplerinin bölgesini işgal etmeye çalışıyor.
Europan War VI: 1914
Europan War VI: 1914

Europan War VI: 1914, Birinci Dünya Savaşı’nı konu alan oyunlardan bir tanesi. Oyuna giriş yaptığınızda karşılaştığımız müzikler sizleri kasvetli bir dünyada olduğunuzu hissettirmeye fazlasıyla yetiyor. Geri kalan özellikleri ise tek tek anlatıp nasıl bir oyunun sizleri beklediğini gösterelim.

Europan War VI: 1914

Oyuna ilk giriş yaptığınızda fazlasıyla sade ve anlaşılabilir bir arayüz bizleri karşılıyor. Ekranın sağ tarafından Campaign, Conquest, History adlarında üç ayrı bölüm sol alt kısımda ise Ayarlar, Kaydetme ve  oyunun Forum, Website ve sosyal medya kanallarını ziyaret edebileceğiniz bölüm bulunuyor.

Europan War VI Savaş
Europan War VI: 1914’te sıra tabanlı bir sistem ile saldırıyor ve rakiplerinizin tüm askerlerini bitirmeye çalışıyorsunuz.

Bu sade arayüzü geçip biraz detaya inip ayarlara baktığımızda aynı sadelik ile karşılaşıyoruz. Ayarlar kısmında oyun içi müzik ve efekt seslerini kapatabileceğimiz gibi oyun hızına da etki edebiliyoruz. Ancak Europan War VI, çok az bir dil desteği sunuyor. Avrupa tarafında sadece İngilizce’nin dil desteği varken kalan diğer dört tanesi ise Uzak Doğu dillerini kapsıyor.

Campaign

Europan War VI: 1914
Europan War VI: 1914 – Campaign

Campaign kısmına girdiğimizde karşımıza savaşabileceğimiz ya da oyunu biraz daha olsun anlayabilmek adına deneme modu çıkıyor. Ekranın alt kısmında General, Princess, Training, Item bölümleri yer almakta. General kısmından ordunuzun başındaki kişiyi belirliyorsunuz ve sonrasında Civil War diyerek oyuna hızlıca bir giriş yapıyoruz. Oyun sıra tabanlı, ilk olarak rakibiniz ya da siz taktiksel bir şekilde birbirinize yaklaşıyorsunuz ve yeteri kadar yakınlaştığınızda saldırıyorsunuz. Ama bilmelisiniz ki tek saldırı yapan siz değilsiniz, saldırılar sırasında karşılık alıp karşılık verebiliyorsunuz. Bir alandaki tüm bölümleri bitirdiğinizde başka senaryolar açılıyor ve farklı ülkelerde de savaşarak tüm dünyayı ele geçirebiliyorsunuz.

Conquest

Deniz savaşları
Europan War VI 1914 – Deniz Savaşları

Conquest bölümünden belirli tarihlerde gerçekleşen senaryolar oynayabilirsiniz. Örneğin, 1861, 1865, 1914, 1917 yılları arasından bölümlerde oynayıp savaşabilirsiniz. Conquest bölümünden herhangi bir tanesini seçtikten sonra giriş yapın ve burada da kim olacağınızı seçmeniz gerekiyor. Bu bölümde fazlasıyla dikkatli olmalısınız çünkü tek bir düşmana karşı değil çevrenizdeki herkesle savaşmanız gerekebilir. Tüm bölgeden herkes, sırasıyla hamlesini yapıyor ve karşısındakinin topraklarını ele geçirmeye çalışıyor. Toprağı biten ise oyundan eleniyor. Ayrıca oyunda savaşırken kendinizi de geliştirebiliyor böylece karşı rakiplere biraz daha fazla hasarlar vurabiliyorsunuz.

History

Europan War VI: 1914
Europan War – History

History bölümü ise oldukça öğretici hazırlanmış. History bölümündeki alanlar 1860 yılında Abraham Lincoln’ün seçimiyle başlıyor ve Birinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar devam ediyor. Hikayeleri oluş tarihine göre sırasıyla üstüne tıklayarak okuyabiliyorsunuz. Bu bölüm fazlasıyla öğretici ve ilgi çekici duruyor. Bu tarihsel öğretileri diğer ülkeler için de yapılırsa ve geniş bir dil desteği sunulursa sırf tarihi oyunlaştırılmış biçimde öğrenmek isteyenlerin bile oyunu indirip oynayabileceklerini düşünüyoruz. 🙂

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts