Forge of Empires İnceleme

Forge of Empires mobil strateji oyunlarının en büyük isimlerinden birisi. Bu yazıda oyunun özelliklerinden ve neden oynanması gerektiğinden bahsettik!
Forge of Empires
Forge of Empires

Geçmişten günümüze strateji oyunları, her zaman oyun dünyasında kendine bir yer bulmuştur. Her seferinde kendimize bir köy inşa edip, oranın popülasyonunu arttırıp daha sonra da onları büyük krallıklara çevirmişizdir. Zaten strateji oyunlarının da temel felsefesi budur. Geliş, savaş, daha çok geliş. Şimdi ise sizlere, strateji terimine yeni bir solukla yaklaşan bir oyunu inceleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir: King of Avalon: Dragon Warfare İnceleme

Forge of Empires

Forge of Empires mobil bir strateji oyunu. Kendini strateji oyunu olarak tanımlasa da daha çok “Şehir kurma oyunu” gibi duruyor. Fakat oyunun strateji kısımlarının gerçekten ağır bastığını düşünürsek, strateji demek de yanlış olmaz. Oyuna bomboş bir arazide “Taş Devri’nde” başlıyorsunuz ve buradan gelişmeye çalışıyorsunuz. Oyunda gelişmenize en çok yardım eden kişi yoldaşınız, Ragu Silvertoungue oluyor. Ragu oyunun başından sonuna kadar size neler yapmanız gerektiğini, nasıl gelişeceğinizi söylüyor ve bu konularda yardımcı oluyor. Oyundaki ilk amacınız Taş Devrinden Tunç Devrine geçmek oluyor. Bazı keşifler bulduktan sonra Tunç Devrine giriyorsunuz ve asıl oyun başlıyor.

Forge of Empires
Forge of Empires

Oyunun asıl amacı yeni buluşlar bularak, keşfederek ve araştırarak çağ atlamak. Çağ atlama aşamasında tamamlamanız gereken görevleriniz var elbette. Bunlardan ilki yerleşim birimleri kurarak şehrinizin nüfusunu arttırmak. Şehrinizde ne kadar çok kişi yaşarsa iş gücünüz de o kadar artıyor ve daha çok yapı inşa edebiliyorsunuz. Bunun dışında insanlarınızı mutlu tutmanız da gerekiyor. Çağ atlamadaki en önemli etken ise araştırmaktan geçiyor. Yeni icatlar araştırıp, bulursanız çağ atlamaya daha da yaklaşıyorsunuz. Mesela taş devrinde mızrak, tekerlek gibi icatları buluyorsunuz, gerçekle uyumlu yani.

Forge of Empires Çağları!

Oyunda 17 tane çağ var. Evet tamı tamına 17 tane! Bu çağlar Taş Devri, Tunç Devri, Demir Devri, Erken Dönem Orta Çağ, Zirve Dönem Orta Çağ, Geç Dönem Orta Çağ, Sömürge Çağı, Sanayi Çağı, İlerleme Çağı, Modern Çağ, Postmodern Çağ, Yakın Çağ, Yakın Gelecek, Gelecek, Buzul Gelecek, Okyanus Geleceği, Sanal Gelecek olacak şekilde adlandırılmış. 17 tane çağ gerçekten oldukça fazla olmuş. İsimlerine de bakacak olursak bayağı bir hayal gücü kullanıldığını söyleyebiliriz. Her çağın içinde farklı yapılar, icatlar olduğunu da düşünürsek bu oyun yüzlerce saat sürebilecek şekilde tasarlanmış.

İlginizi Çekebilir: Rings of Anarchy İncelemesi

Oyundaki “araştırma” sisteminden bahsetmiştim. Bu sistemde çağ atlamak için yeni buluşlar araştırıyorsunuz. Tekerlek, mızrak gibi basit buluşlarla başlarken çağ atladıkça sanal gerçeklik, otomatik çevre sulama gibi ilginç buluşlar de bulabiliyorsunuz. Zaten oyunun Postmodern Çağ ve sonrası tamamen hayal gücüyle yapılmış mükemmel icatlar ve özellikler barındırıyor. Oyunun o bölümlerine kadar gelirseniz ondan sonrasında çok zevk alacağınıza eminim.

Forge of Empires ile çağ atlamanın yolu araştırmaktan geçiyor!

Araştırmanın dışında bir de inşa sekmesi var. Bu sekmede onlarca, belki de yüzlerce yapı inşa edebiliyorsunuz. Bu yapılar insanların yaşaması için evler, şehirdeki mutluluğu arttıracak yapılar, asker eğitmenizi sağlayacak kışlalar ya da gerekli aletleri üretebildiğiniz dükkanlardan oluşuyor. Şehrinizi büyüttükçe ve çağ atladıkça, yeni yapı seçenekleri de artıyor. En başta sadece samandan evler yapabilirken oyunun ilerleyen çağlarında tam teknolojiye sahip evler yapabiliyorsunuz.

Forge of Empires Savaş Ekranı
Forge of Empires Savaş Ekranı

Keşfedilmeyi Bekleyen Koca Bir Dünya!

Yapabilecekleriniz bunlarla sınırlı değil elbette. Oyunda sizin tarafınızdan yönetilmeyi bekleyen bir dünya mevcut. Küçük bir köyden başlayıp yakındaki diğer eyaletleri fethedip topraklarınızı genişletmeniz gerekmekte. Bunu yapmak için gereken, bir orduya sahip olmak elbette. Oyunda birlikler geliştirip o birlikleri eğitebiliyorsunuz. Birliğiniz ne kadar kuvvetli ve büyük olursa ona göre kazanma oranınız artıyor elbette. Ordudan bahsetmişken oyundaki savaş sisteminden bahsetmemek olmaz.

İlginizi Çekebilir: Silahları Kuşan! – Guns Of Glory İncelemesi

Oyunda sıralı bir savaş sistemi mevcut. Öncelikle askerlerinizi savaş alanında dilediğiniz yerlere konumlandırıyorsunuz. Daha sonra ise hangi saldırıyı yapacağınızı seçip, saldırıyorsunuz. Açıkçası savaş sistemini pek beğenmedim, sıkıcı buldum. Fakat üzülmenize gerek yok, oyunun otomatik savaş seçeneği mevcut. Hiçbir tuşa basmadan savaşı gerçekleştirebiliyorsunuz. Böylece oyunun sıkıcı tarafını atlamış oluyorsunuz.

Forge of Empires İndir

Forge of Empires genel olarak başarılı bir strateji – şehir kurma oyunu. Oyunda yapabileceklerinizin bir sınırı olmaması, seçeneklerin bol olması, araştırma ve icat özelliklerinin bulunması Forge of Empires’ı bu kulvarda diğer oyunların önüne geçiriyor. Ayrıca Forge of Empires’ı BlueStacks 4 ile bilgisayardan da oynayabilirsiniz. E bu oyunu bilgisayarda oynayabilmek de ayrı bir konforlu oluyor. Forge of Empires’ı buradan indirebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler