Işığın Kırınımı Adına! Eflatun Games’ten optic.

OPTIC

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan optic oyununun tanıtımını yapmıştık. Karagöz-Hacivat temalı mobil kelime oyunu “Alfabetik Karagöz” oyunu ile insanlardan büyük ilgi toplayıp App Store’da “Önerilenler ve En İyiler” listesine girdiğini hatırlatmakta fayda var. Eflatun Games, okulda gördüğünüz ve çoğu insana sıkıcı gelen fizik konusu optikten esinlenerek eğlenceli bir şekilde karşımıza çıkartıyor. İnsanı düşünmeye iten bulmaca oyunu optic. oyunun incelemesine geçelim.

Arayüz

optic. sade ve basit bir arayüz tasarımı ile karşımıza çıkıyor. Menü bir göz etrafına sıralanmış ve tema olarak beyaz arkaplan kullanılmış. Oyunu gece vakti oynamak isteyenler için “gece modu” olsa daha güzel olurdu. Beyaz ışık, geceleri biraz göz alıyor. Bu sorunu engellemek için “beyaz üzerine siyah” ve “siyah üzerine beyaz” olmak üzere 2 farklı mod olabilirdi. Şuan için böyle birşey yok ancak güncellemelerle neden olmasın diyerek Eflatun Games’e göz kırpıyoruz.

OPTIC

Ses Ve Müzik

Oyuna girdiğiniz anda size ilk önereceğim şey kulaklıklarınızı takmanız. Oyunun ses efektleri ve müziğini şahsen soundtrack bulabilirsem almayı düşünüyorum. Dilerseniz oyuna ilk girdiğinizde karşınıza çıkan bölümünden müziği ve ses efektlerini kapatabilirsiniz.

Oynanış

optic. aynalarla, siyah kutucuklar şeklindeki lazer yollarıyla (lazer path) ışını yönlendirerek hedefe ulaştırmak. Bölümü tamamlamanız için her göze lazer yollamanız gerekiyor. Başlarda kolay geliyor, ısınıyorsunuz ancak belli bir seviyeden sonra ben patates oldum. Şuan 50 bölüm var oyunda, kulağa az gelebilir ancak kendi bölümlerinizi tasarlayarak diğer oyuncularla paylaşabilirsiniz hatta Eflatun Games’e gönderip sonraki güncellemede sizin bölümünüzün yayınlanmasını da sağlayabilirsiniz. Seviyeler ilerledikçe göz sayısı da artıyor ve bazen işin içinden çıkamayabiliyorsunuz. Bulmaca oyunlarını seviyorsanız mutlaka denemeniz gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

OPTIC

Kendi Bölümünüzü Yapın

Ana menüden pergel simgesine tıklayarak kendi bölümlerinizi yapmaya başlayabilirsiniz. Pergel simgesine tıkladıktan sonra, “create new level” diyerek devam ediyoruz ve karşımıza birim kareler geliyor. Ekranın üstünde “CREATE NEW LEVEL” yazısının solundaki soru işaretine dokunarak nasıl bölüm yapacağınızı anlatan kısma göz atabilirsiniz.

Sizler için bunları açıklayalım;

  • Tek Tıklama (One Tap): Objeyi yerleştirmenizi ve 1 tıklamayla sonraki objeye geçmenizi sağlar.
  • Çifte Tıklama (Double Tap): Çift tıklayarak önceki objeye geçmenizi sağlar.
  • Aşağıya Süpür (Swipe To Down): Karelerdeki objeyi kilitleyebilirsiniz. Oyuncu yaptığınız seviyeyi oynarken kilitlediğiniz objeyi oynatamaz.
  • Yukarıya Süpür (Swipe To Up): Kilitlediğiniz objelerin kilidini kaldırır.
  • Sağa Süpür (Swipe Right): Objeyi saat yönünün tersinde döndürmenizi sağlar.
  • Sola Süpür (Swipe Left): Objeyi saat yönünde döndürmenizi sağlar.

Ayarlarınızı yaptıktan sonra sağ üst köşedeki oynat (play) butonuna basarak yaptığınız seviyeyi deneyebilirsiniz. Seviyeyi tamamladığınızda isterseniz “save your phone” diyerek telefonunuza kaydedin; isterseniz “send us your level” diyerek Eflatun Games ile oyununuzu paylaşarak bir sonraki güncellemede sizin seviyenizin gelmesini sağlayabilirsiniz.

OPTIC OPTIC

Eğlendirirken kafanızı da çalıştıran, bazen sizi patatese bağlatan Optic. oyununun indirme linkleri;

Android cihazlar için Google Play Store ‘da ücretsiz,

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler