Matchington Malikanesi İnceleme

Firecraft Studios tarafından çıkarılan ve bulmaca tarzına farklı bir yorum katan Matchington Malikanesi ile karşınızdayız. Sevimli ve bir o kadar da yumuşak grafikleriyle oyuncusuna rahatlatıcı bir deneyim sunan Matchington Malikanesi düz bir oyundan daha da ötesi olarak karşımıza çıkıyor. Malikanenin asıl sahibi olan büyük annenin malikaneyi bize bırakması üzerine hikayemiz başlamış oluyor. BlueStacks 4 ile PC’den oynayabileceğiniz bu rahatlatıcı oyunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Oyunun kötü karakteri Rex Houston.

Matchington Malikanesi Hikaye

Malikanenin asıl sahibi olan büyükannenin vasiyeti üzerine malikaneye sahip oluyoruz. Ardından malikaneye gittiğimizde ise malikanenin uzun bir zamandır temizlenmemiş olduğunu görüyoruz. Bir iç tasarımcı ile alanları temizlemeye başladığımız bu oyunda tasarımcı oyunun mekanikleri bir bir bize anlatmaya başlıyor. Bunları öğrenmek üzere hikayemize devam ederken Rex Houston adında bir kişi kapımıza geliyor. Malikanenin aslında kendisinin olması gerektiğini ve buranın bir kumarhaneye çevrilmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor. Rex’in bu sözlerine karşı onu eli boş bir şekilde gönderiyoruz. Derken oyunumuz başlıyor. Bu noktada hiç zorlanmadığımızı söyleyebiliriz çünkü oyun tamamen Türkçe ve dekorasyon üzerine kurulu. Ayrıca BlueStacks 4 ile PC’de tam ekran oynamak oyuna ayrı bir keyif katıyor. Tabii tam olarak dekorasyon dememiz pek uygun olmayabilir. Oyunda bir yerleri dekore etmek için yıldıza ihtiyaç duyuyoruz. Bu yıldızları elde etmek için ise herkesin bildiği taş patlatma cinsinden bir mini oyun oynuyoruz. Taş patlatma oyunlarına aşina iseniz bu oyunda eğitime ihtiyaç duymuyorsunuz fakat yine de şöyle anlatalım: Aynı renkteki üç veya daha fazla taşı bir araya getirerek patlatabiliyoruz. Patlamanın yanı sıra bu taşları havai fişeklere çevirebiliyoruz. Böylelikle eşleştirdiğimiz taşlar değil, çevresinde bir hasar meydana getirebiliyoruz.

Kanepe takımını ve halıyı yerleştirdikten sonra ev yavaş yavaş şekil almaya başlıyor.

Matching Malikanesi Oynanış

Oyunda yıldızlar kazanarak mobilyalar satın alabildiğimizi söylemiştik. Eğitime hala devam ettiğimizden, başlangıç olarak 1 yıldız karşılığında kanepe takımımızı yeniliyoruz. Her bir kanepe için uğraşmak yerine oyun bize bütün kanepe takımını değiştirmemize izin veriyor. Böylelikle teker teker uğraşma derdine düşmüş olmuyoruz. Mobilyaları değiştirirken yanlış bir dekor seçtiğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu konuda da dert etmeye gerek kalmıyor. Mini oyun içerisinde kazandığınız paralar ile mobilyalarınızı sonradan değiştirebiliyorsunuz. Yani dilediğiniz zaman dekor değişikliğine gidebiliyorsunuz. Diğer mobilyaları değiştirmek üzere mini oyuna girdiğimizde havai fişeklerde ve taşların hizalamalarında çeşitliliklerin olduğu bilgisini ediniyoruz. Örneğin havai fişekleri elde etmek için 4 taşı kare şeklinde bir araya getirmemiz gerekiyor. Havai fişekleri sevdiyseniz mini oyunun sonunu görmeniz çok daha keyif verecektir. Taşları hareket ettirme sayınız oyun sonunda hala duruyorsa bu sayılar birer havai fişeğe dönüşüyor. Havai fişeklere dönüştükten sonra patlayan taşlar size oyun sonunda ekstra bir puan kazandırıyor.

Yıldız kazanmak için oynadığımız mini oyun.

Görevleri tamamladıkça kanepenin olduğunu bölgeyi temizlemeye başladık. Ardından salondaki bir resmin gözlerinin oynadığını görüyoruz. İç tasarımcımız resmi incelemek üzere resme doğru ilerliyor fakat hikayenin devamını görmek için tekrar bir mini oyun oynamamız gerekiyor. Mini oyun sonrasında elde ettiğimiz büyüteç ile resmin oynayan gözlerinin arkasından şirin bir kedi çıktığını görüyoruz. Aslında büyük anneye ait olan bu şirin kedi bundan sonra bize ait oluyor ve resimle ilgili bir karar vermek üzere oyuna devam ediyoruz. Resmi değiştirmeli miyiz yoksa kalmalı mı fikri bu noktada tamamen size kalıyor. Hikayeyi devam ettirmek ve yıldız kazanmak üzere tekrar mini oyunlara girmemiz gerekiyor. BlueStacks 4 ile PC’de rahatlıkla oynayabileceğimiz mini oyunlara girdikten sonra oyun bize farklı kombinasyonlar öğretmeye başlıyor. Aynı renkten oluşan 5 taşı bir araya getirerek rengarenk bir top elde edebileceğimi öğreniyoruz. Bu topla ile bir rengi eşleştirdiğimizde o an tahtada bulunan ve aynı renge sahip olan bütün taşlar patlıyor. Bu özelliği oynadığımız bölümde biraz dikkat etmeliyiz çünkü tahtada ulaşamadığımız bazı bölgeler oluyor. Bu bölgelerdeki taşları patlamak için de sadece rengarenk topları kullanmamız gerekiyor.

Herhangi bir zorlama olmadan yapmak istediğimiz düzeltmeleri seçebiliyoruz.

Matchington Malikanesi Karakterler ve Bölümler

6. bölüm itibarıyla oyun bize serbest dolaşma imkanı tanıyor. Böylece yapabileceğimiz çoğu şey ortaya çıkıyor. Malikane gerçekten isminin hakkını veriyor. Çok büyük ve bir o kadar da güzel grafiklere sahip malikane uzaktan bakıldığında gerçekten rahatlatıcı gözüküyor. Ayrıca malikaneye genel bir bakış attığımızda düzeltilmesi gereken birçok odaya sahip olduğumu görüyoruz. BlueStacks 4 ile tam ekran olarak oyuna baktığımızda odalar hakkında çok daha geniş bir bakış açısına sahip olabiliyoruz. Hikaye şeklinde oyuna devam ettiğimizden bir sonraki karakter ile tanışmak üzere yeni bir mini oyuna giriyoruz. Önceden kırılan kapımızı tamir etmek üzere bir marangoz çağırdığımızda oyunda birçok karakterin var olduğunu fark ediyoruz. 30’dan fazla karaktere sahip olduğumuz Matchington Malikanesi’nde toplamda 19 farklı bölüme sahibiz. 19 bölüm olduğuna bakmayın çünkü oyun size yeni odaların da ekleneceğini söylemekten kaçınmıyor. Muhtemelen yapımcıların oyunu boş bırakmayarak sürekli odalar eklemeyi düşünüyor. Ayrıca her bir odada düzeltilecek birçok şey bulunuyor. Bu yüzden bu konuda hiçbir soru işaretine gerek kalmıyor.

30’dan fazla karaktere sahip olduğumuz Matchington Malikanesi’nde marangoz ile tanışıyoruz.

Matchington Malikanesi İndir

Matchington Malikanesi’nin klasik taş patlatma oyunlarından sıkılmış ve farklı bir bakış açısı arayan oyuncular için güzel bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Matchington Malikanesi’ni BlueStacks 4 ile PC’de oynayabilirsiniz. Ayrıca mobil espor tarafı için son gelişmeleri BlueStacks’in Discord kanalı üzerinden takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler