Minesweeper Collector – Dikkat Mayın Var!

Minesweeper

GriffGriffGames” tarafından geliştirilmiş ve güncellemeleri halen yapılmakta olan bu oyunda, klasik pek çok kişinin bildiği “mayın tarlası” oyununun yeni özellikler katılarak oyun deneyimi yükseltilmiş olarak karşımıza çıkıyor.

Bir Farklı Mayın Tarlası

Günümüzde pek çok mayın tarlası varyantı oyun yapılmıştır elbette, ancak bu oyun, sadece diğerleri gibi mayın alanı büyüklüğü arttırma, mayın sayısını arttırmaktan çok daha farklı bir oyun yapısına benzemesi amaçlanmış. İlk göze çarpan şeylerden biri oyundaki çizimler ve grafikler, olabildiğince renkli ve kendine özgü bir tasarım olması için uğraşılmış. Klasik oyunda ki gri tonlu temadan ayrılarak görsellik bakımından iyi bir not alıyor. Ayrıca mayın alanını uzaklaştırıp yakınlaştırabiliyorsunuz, böylece ekranınızın boyutuna göre karelere basmanız kolaylaşıyor. Kendinize “neden bu oyun?” diye soracak olursanız yazımızın devamındaki özelliklere bir göz atmak isteyebilirsiniz.

Oynanış MekanikleriMinesweeper

Oyunda amaçlanan şeylerden biri de, rastgele mayın tarlasında mayın işaretlemeden farklı olarak ilerleme kat edebilmeniz olmuş. Oyunda 650’den fazla seviye, 70’den fazla koleksiyon kategorisi ve 12 tane bölüm bulunuyor. Bu koleksiyonların kategorisi farklı objeleri konu almış, örneğin kategorilerden bazıları; mücevherler, sebze ve meyveler, kılıçlar, iksirler, giysiler, vs. ayrıca bu kategoriler farklı dallara ayrılıyor ve seviyeleri oluşturuyor. Bir dal da 9 seviye bulunuyor ve 9 seviyeyi bitirdiğinizde size bir adet anahtar veriliyor. Belli başlı bir miktarda anahtar topladığınızda başka bir bölümü oynamak için kilidini açabiliyorsunuz.

Şimdi gelelim oyunun nasıl işlediğine. Oyunda mayın tarlasının alanı, sizin seçtiğiniz seviyeye göre şekil alıyor, yani o seviyeyi bitirdiğinizde aslında seçtiğiniz dalın objesini meydana çıkartmış oluyorsunuz. (Örnek; elma, tokmak, şapka gibi…) mayın yerleşimi ise rasgele bir şekilde algoritma ile karşınıza çıkıyor ve başlangıç seviyesinden itibaren seviye atladıkça yeni zorluk seviyeleri açıyorsunuz. Oyunda bunun gibi şeyler için oyuncu seviyesi sistemi konulmuş, oyunda ilerledikçe deneyim ile oyundaki asıl özellikleri ve eklentileri açıyorsunuz.  Oyunda 6 farklı zorluk derecesi var ve zorluk ne kadar artar ise o kadar güzel yükseltmeler ile karşılaşıyorsunuz.

Farklı YapısıMinesweeper

Seviyelerimizde ayrıca oynarken karşımıza boşluklar çıkabiliyor, mayın tarlası oynayanlar bilir. Bu boşluklarda bu oyunda toplayabileceğimiz altın ve eşyalar çıkıyor. Bu altın ile seviyede oynarken yardımcı eşyalar satın alabiliyoruz. Bazen seviyeyi bitirmek için bu eşyalar çok önemli rol alıyor. Örneğin oynarken bir yerde tıkandınız, çünkü karşınızda 4 boşluk var ve sizin bulduğunuz karede 2 mayın olduğu belirtiliyor. Bu halde şansınızı kullanırsanız ve canınız yoksa yanlış bir hamle yapmanız seviyeyi kaybetmenize neden olacaktır. Böyle durumlar için oyuna dükkân koyulmuş, oynarken bir defaya mahsus kalkan veya farklı eşyalar satın alabiliyorsunuz böylece seviyede ilerleme kat etmeniz kolaylaşıyor. Ancak tabi ki nerede bir şey satın alacağınız size kalmış çünkü seviye bittiğinde bu eşyalar başka bir seviyeye geçmiyor, eğer kolay bir seviye ise boşuna altın harcamış olabiliyorsunuz.

Bu dükkândan daha fazla bahsedecek olursak satın alabileceğimiz eşyaların 3 adet çeşidi var ve her çeşitte bu eşyaların gücü ve ücreti daha da artıyor. Bazı satın alabileceğimiz eşyaların özellikleri şu şekilde; aldığınızda rastgele 3 veya daha fazla mayını işaretleyin, aldığınızda 1 veya daha fazla boş alanı ortaya çıkarın, aldığınızda tüm “1 mayın var” kare alanlarını veya daha büyük sayıları ortaya çıkarın, gibi farklı eşyalar mevcut.  Ayrıca can alabilir ve tüm boşlukları açan parşömen alabiliyorsunuz. Tabi ki bunların hepsi ve yükseltmeleri oyuncu deneyimi aldıkça açılıyor. Hatta seviye için kazandığınız deneyim katsayısını arttıracak iksir satın alabilmeniz bile mümkün. Bu eşyaların hepsi seviye içinde toplanabilir olarak karşınıza da çıkıyor.

GeliştirmeleriMinesweeper

Daha bitmedi, oyunda sırf klasik kare tipi oynanış yok, bunun yanında Altıgen Oyun Tipi‘ni seçerek oynayabiliyorsunuz, yani normalde bir karenin 8 farklı yönünü hesaplamanız gerekir iken, altıgen tasarımında 6 yüzeyine odaklanıyorsunuz. Bu diğer oyunlardan ayrılan en büyük farklarından biri oluyor.

Oyuna yeni bir özellik daha eklenilmiş, artık tespit etmediğiniz karelere dokunmanız gerekmiyor, sadece sayılara tıklayarak işinizi sağlama alabiliyorsunuz, nasıl mı? Örneğin size bir karede 4 adet mayın olduğu belirtiliyor ve tespit edilmemiş 4 adet kare var, şimdi o 4 karenin hepsinde mayın olduğunu biliyoruz, o halde size 4 adet mayın var diyen sayı karesine uzun basarsanız 4 kareyi de mayınlı olarak işaretleyebiliyorsunuz. Aynı şekilde eğer o karede mayın olmadığını yani çevresindeki muhtemel tüm mayınları işaretlediyseniz yine bilinmeyen kareye basmak yerine sayı karesine tıklıyorsunuz, böylece bu karede acaba mayın var mı diye iki defa düşünmenize veya yanlışlıkla mayın olan bir yere basmanıza gerek kalmıyor.

 

Ekstra ÖzellikleriMinesweeper

Oyunda ayrıca bitirebileceğiniz 3 farklı görev var ve bunları bitirdikçe zorlukları, yapmanız gerekenler ve ödülü dinamik olarak değişiyor. Tüm bunların dışında her gün giriş yaptığınızda katlanan ödül altın hediyenizi de alabilirsiniz.

Belli bir deneyim kazandıktan sonra önünüze seviye içinde daha çok hediye çıktığını göreceksiniz. Bu hediyeler katlanıp sandık içine girmeye başlıyor, sandığı açınca birden fazla altın çıkıyor hatta ilerde yanına rasgele eşya bile çıkabiliyor. Bu sandıkları bulup açmak çok eğlenceli diyebilirim. Bitirdiğiniz kategorileri farklı zorluk seviyelerinde bitirirseniz, asıl o zaman kategoriyi bitirmiş oluyorsunuz ve size ekstradan altın veriliyor.

Yine belli bir deneyime ulaştıktan sonra “Pet” dediğimiz yardımcı dostlar açabiliyoruz. 150 altın verdikten sonra 30 farklı yardımcı arasından bir tanesi açılıyor. Bu canlıların 3 farklı formu var, üçüncü formu oyunun Premium özelliklerini gerçek para ile satın alırsanız açılıyor. Yardımcıların oyunda karşınıza çıkması için ilk önce bu üç formundan birini açmanız gerekiyor. Her form türünü açmak için iki adet yardımcıya özel seviyeyi bitirmeniz gerekiyor. Ayrıca iki seviyeyi de hata yapmadan bitirmelisiniz zira bu seviyelerde karşınıza altın veya eşya çıkmıyor ve kalkan satın alamıyorsunuz. Eğer iki seviyeden birinde kaybederseniz o oynadığınız formu baştan oynamak zorunda kalıyorsunuz.

MinesweeperPeki, bu yardımcı arkadaşlar ne işe yarıyor diyecek olursanız, açtıktan sonra seviyelerde karşınıza çıkıyor ve üstüne bastığınızda size 3 adet seçenek veriyor. Bu seçeneklere göre ilk iki seçenek rasgele farklı bir eşya ve üçüncüsü ise ekstra altın seçeneği. Bunlardan seviye içinde herhangi birini seçebilirsiniz. Yardımcının ikinci ve üçüncü formunun farkı, daha çok hediye vermesini sağlıyor. Bu yardımcılar genelde yüksek zorluklarda daha çok karşınıza çıkıyor.

Son söz olarak arada girip oynayacak bir oyun arıyorsanız zaman geçirmek için güzel bir oyun seçimi olabilir. Mayın tarlası tutkunu biri, bu oyunu oldukça sevecektir. İlerleyişi ve bir yere varıp oyunu bitirebilme özelliği diğer oyunlara göre cezbedici gelebilir. Rasgele dağıtılmış mayınların yanında kendini tekrar edilebilirliğini arttırmak için yapılan geliştirmeler oyunu zevkli yapıyor. Yine de klasik mayın tarlası deneyimini isteyenleri de düşünmüşler ve klasik oyun modu türü de eklenmiş. Oynamayı düşünenlere şimdiden iyi eğlenceler.

Minesweeper: Collector – Ücretsiz İndir:

Android – Google Play Store

iOS – iTunes Apple App Store

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts