Hayatın ta Kendisi – Nirvana: Game of Life

Nirvana Game of Life İnceleme
Nirvana Game of Life İnceleme

Selamlar, se-lam-lar! Bugün size hayatın ta kendisini sunan bir oyun tanıtacağım. Türünün ilk örneği değil, bu tarz oyunlar daha önce birçok defa yapıldı ancak Nirvana bana göre bunlardan biraz daha sıyrılan bir yapıya sahip. Genel olarak bu tarz “seçimli kart oyunları” ortaçağı baz alan bir yapıya sahiptir. Büyücüler, elfler, savaşlar olur ancak Nirvana konuyu biraz farklı bir yandan ele alıyor. Nirvana sıradan hayatta yapılan seçimler üzerine gitmeyi tercih etmiş. Hatta sloganı da “bir kapı kapanır, diğeri açılır” tadında. Neyse, çok konuştum sanırım, buyurun incelemeye!

Hayat Bize Güzel (mi?)

Nirvana

Oyunumuzun aynı zamanda bir hikayesi var. Kendine “Yaratıcı” diyen bir canlı insanlıktan bilgi toplamak adına bazı ruhları dünyaya yolluyor. Biz de o ruhlardan biriyiz, oyunun başında bize “Seni dünyaya öğrenmen, bilgi toplaman için gönderiyorum. 750 yıl boyunca benim için öğreneceksin.” diyen Yaratıcı, daha sonra bizi dünyaya gönderiyor. Bu türe aşina insanlar zaten anlamıştır her ne kadar 750 yıl dense de toplam 750 turluk bir maceradan bahsediliyor burada. Her tekrar doğduğumuzda adımız ve cinsiyetimiz değiştiğinden her oynanışta farklı seçeneklere ulaşabilmek mümkün. Oyun yapısı olarak klasik olarak yukarıdaki dört göstergeyi de dengede tutmayı başarmamız gerekiyor. Eğer “hayatın dengesini” sağlayamazsak doğal olarak ölüm bizim için kaçınılmaz oluyor.

Oyunun en hoşuma giden yanlarından biri mizahi bir dil kullanılmış olması. Sorular normal tarzda sorulmuşken verdiğimiz cevapların bazıları gerçekten zekice düşünülmüş, mesela reklam göstererek bir canlanma hakkı sorusunun cevabından biri “Nasıl olsa çıktığı gibi X’e basacağım.” olunca insanın hoşuna gidiyor. Oyunda bir sürü farklı seçenek, bir sürü farklı yol var ancak bu tarz kart oyunlarının genel sıkıntısı yine de baş gösteriyor. Bir noktadan sonra çıkan kartların bazıları aynı oluyor ve bu yüzden sonuçlarıyla etkilerini ezberliyorsunuz. Ancak oyunun bu konuda içine entegre ettiği bir sistemle bir kartı çok sık çıkıyor diye geliştiriciye rapor edebiliyoruz, böylelikle onlar da kullanıcıdan geri dönüt alarak oyunlarını düzeltiyor.

Kader, kartlarını oynuyor

Nirvana

Bahsettiklerimizin dışında oyunun kendi içinde küçük başarımları var, bazısı ne yapmanız gerektiğini açıkça anlatırken bazısının üstü kapalı oluyor, bunları başardıkça yeni “kart setleri” açılıyor. Mesela bir oyununuzda bir suikastçi klanında doğarken diğerinde süper güçleriniz olabiliyor. Oyun bu konuda çeşitliliğini güzel tutmuş, bunun dışında oynanış dışında ilerledikçe hikayede de bazı olaylar oluyor. Ancak tabii ki 750 yılın sonunda ne oluyor, o olaylar ne onlardan bahsetmeyeceğim ancak güzel düşünülmüş bir hikayesi olduğu aşikâr. 

Yazıyı toparlayacak olursam vakit geçirmelik güzel bir oyun olan Nirvana, kesinlikle hayata dair düşünülmüş güzel bir oyun. Ben oynarken fazlasıyla eğlendim, yeri geldi sinirlendim ancak sonuçta hayat da sevinçlerle üzüntülerle dolu değil midir? Oyundan zevk almanız için iyi bir İngilizce gerekiyor ondan bahsedeyim. Oyun ne yazık ki sadece Play Store‘da bulunuyor.

Bu arada bitirmeden unutmadan söyleyeyim, eğer bu tarz eğlenceli oyunlar ilgini çekiyorsa fazlasıyla aktif olduğumuz Facebook, Twitter ve Instagram‘dan bizi takip edebilir oyun dünyasına dair röportajlar ve keyifli sohbetler izlemek istiyorsan da Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsin!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler