Mobil PES 2019 Pro Evolution Soccer İnceleme

PES 2019 PRO EVOLUTION SOCCER
PES 2019 Pro Evolution Soccer

Türkiye’nin en güncel mobil oyun haberleri ve en yeni oyun inceleme sitesi Mobidictum olarak kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün sizler için mobil PES 2019 Pro Evolution Soccer oyununu inceliyoruz. Daha önceki incelediğimiz oyunlardan haberdar olmak için İnceleme bölümüne göz atabilirsiniz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde incelemesini yaptığımız ilginç Yılmaz Vural menajerlik oyunu 9PM‘ye de göz atabilirsiniz. Dilerseniz fazla uzatmadan oyuna geçelim.

PES 2019 Pro Evolution Soccer İnceleme

Oyunu açtığımızda dünyaca ünlü futbolcu Philippe Coutinho bizleri karşılıyor. Telefonumuzun herhangi bir yerine tıklayarak devam edebilirsiniz. Oyunun ana ekranında Maç, Kulüp Evi, Sözleşme ve Ekstra olmak üzere dört sekme bulunuyor. Sırasıyla bu bölümleri incelemeye başlayalım:

PES 2019 PRO EVOLUTION SOCCER Maç Yapma
PES 2019 Pro Evolution Soccer – Maç

Maç Yapma

Maç sekmesini açtığımızda adından da anlaşılacağı üzere rakiplerimizle eşleşip maç yapmaktayız. “Etkinlik Modu” ile çeşitli etkinliklere katılabilir ve bu etkinlikler sayesinde birçok yıldız oyuncuya sahip olabilirsiniz. Bu yüzden yıldızlarından oluşan dünya karması bir takımınız olsun istiyorsanız etkinlikleri her zaman yapmaya özen gösterin.

Online Oyna kısmından çevrimiçi olarak ister arkadaşlarınızla isterseniz de rastgele bir şekilde maçlar yapabilmektesiniz. Unutmayın ki her ayın başında online dereceleri sıfırlanmakta ve her ay zirve yarışı devam etmekte.

Klasman kısmından giderek artan zorluk seviyesiyle rakiplerinizin takımlarını yenerek takımınızı yukarılara çıkarabilirsiniz. Fakat burada söylemeliyiz ki karşınıza gelecek takımlar tamamen gerçek kişilerin kadroları olsa da yapacağınız maç online değil. Burada kendi takımınızı siz oynuyorsunuz ama rakibinizi tamamen yapay zeka yönetiyor ve zorluk seviyesi giderek artıyor. Toplam 10 maç yaparak bir üst klasmana çıkabilir, alt klasmana düşebilir veya aynı klasmanda kalabilirsiniz. 10 maçta 3 puan toplayarak ligte kalmayı garantileyebilir 7 puan toplayarak da bir üst klasmana çıkmayı garantileyebilirsiniz.

Bölgesel Oyna kısmına gelirsek de 3-4 arkadaş bir araya gelerek Bluetooth yardımıyla kendi aranızda turnuva tarzı maçlar yapabilirsiniz.

PES 2019 PRO EVOLUTION SOCCER Kulüp Evi
PES 2019 Pro Evolution Soccer – Kulüp Evi

Takım Yönetimi

Üst sekmede bulunan Kulüp Evi kısmına geldiğimizde yine bir önceki maç yapma bölümünde olduğu gibi burada da Takım Yönetimi, Takımım, Başarılar ve Egzersiz kısmı bulunmakta.

Takım Yönetimi kısmından takımınız için dahiyane planlarınızı uygulayabilir, dizilişi ve yedek oyuncularınızı düzenleyebilirsiniz.

Takımım bölümünden oyuncularınızın seviyelerini arttırıp daha iyi performans göstermeleri için antrenman yaptırabilirsiniz. Antrenman yaptırmak için hiçbir şekilde kullanmayı düşünmediğiniz düşük kalitede oyuncular bulunuyorsa bunları bir daha geri dönmeyecek şekilde Antrenör olarak atayabilir ve ilk onbirinizde oynatacağınız oyuncuların seviyesini arttırabilirsiniz.

Başarılar kısmından oyunun belirlemiş olduğu görevleri tamamladığınızda size bir miktar ödül vermekte, bu ödüller ya GP ya da myClup parası şeklinde olmakta. GP ve myClup paralarını biriktirerek yeni oyuncular, menajerler alabilir veya mevcut oyuncularınızın kontratını yenileyebilirsiniz.

Egzersiz kısmından ise oyun becerilerinizi geliştirmek için antrenmanlar yapabilirsiniz.

PES 2019 Pro Evolution Soccer
PES 2019 Pro Evolution Soccer – Sözleşme

Sözleşme

Sözleşme kısmı takımınıza yeni oyuncuları aldığınız, yetenek avcıları ile rastgele oyuncular bulduğunuz bir bölümdür. Müzayede kısmından takımınıza bol yıldızlı yetenek avcılarını katabilirsiniz. Yetenek avcısının yıldızı ne kadar yüksekse size getireceği oyuncu da o derece yetenekli olacaktır. Ayrıca yetenek avcısına müzayede teklifte bulunmadan önce hangi oyuncuları barındırdığını görmek için mevcut oyuncular kısmına basarak görebilirsiniz.

Sözleşme kısmından bir de yeni menajerler satın alabilirsiniz. Takım uyumu için menajer oldukça önemlidir. Neden diye soracak olursanız eğer takımınızın kalitesi giderek yükseldi ama menajerinizin yönetim kısmı takıma oranla daha düşük kaldıysa ve uygun yeni bir menajer almadıysanız takım uyumunuz ne kadar yüksek olursa olsun bir anda düşer ve dibi görebilirsiniz.

PES 2019 Pro Evolution Soccer - Ekstra
PES 2019 Pro Evolution Soccer – Ekstra

Ekstralar

Ekstra sekmesinden kullanıcı bilgileri kısmından kullanıcı detaylarınızı, sahip olduğunuz takım adı bilgilerini, arkadaşlık isteklerinizi, arkadaş listenizi ve yapmış olduğunuz maçların istatistiklerini görebilirsiniz. Ayarlar bölümünden oyunun ayarlarını değiştirebilir, dil ayarlarını, bildirimleri, ses ayarlarını kendinize göre değiştirebilirsiniz.

PES 2019 Pro Evolution Soccer - Genel

Genel Bakış

Pes 2019 Pro Evolution Soccer oyununa geneli itibarı ile bakacak olursak Türkçe arayüzünün gayet kolay ve anlaşılır olması Türkiye’den de pek çok oyun severin ilgisini çekmiş durumda ve bu oyun içerisinde diğer oyunlarda olduğu gibi sadece atak zamanlarının değil de tüm 90 dakikanın kontrolünün sizlerde olması diğer oyunlara karşı kendini bir adım daha öne çıkarmaya yetiyor. Ama Türkçe spiker de olsaydı çok daha güzel olabilirdi.

Oyun içerisinde kontrollere değinecek olursak pek beğenmediğimizi söyleyebiliriz. Çünkü klasik komut sisteminde komut işaretleri çok büyük ve fazla alan kaplıyor. Bu örneğin rakip sizin sahanızda top yapmakta ve siz de baskı yapmak istiyorsunuz. Baskı komutunun olduğu alana dokunduğunuzda bazı zamanlarda öyle yerlere paslar atılıyor ki rakibi göremeyebiliyorsunuz. Bunun çözümü klasik komut sistemi kullanmak yerine gelişmiş sistemi kullanabilirsiniz fakat buna alışmanız biraz zaman alabilir.

PES 2019 Pro Evolution Soccer - Sözleşme Yenileme
PES 2019 Pro Evolution Soccer – Sözleşme Yenileme

Sözleşmeler konusunda bir futbolcuyu kadronuza kattığınız zaman o oyuncuyla eğer sözleşmesini yenileyip uzatmazsanız sadece 10 maç boyunca sizle kalabilmekte. Bu süreyi biraz az bulduğumuzu söyleyebiliriz çünkü oyuncuların sözleşme süreleri bittiğinde belli bir miktar karşılığında yenileyebiliyorsunuz yeni başladığınız zamanda elinizde bulunan oyuncuların yenileme ücretleri çok yüksek değil fakat ilerleyen zamanlarda kadronuza yeni yetenekler, dünya yıldızı oyuncuları kattığınız zaman sözleşme süreleri bir anda bitmeye başladığında bu biraz can sıkabilir. Oyun içerisinde myClup parası hergün oyuna giriş yaptığınızda ve başarıları doğru bir şekilde tamamladığınızda hesabınıza yüklenebiliyor. Ayrıca klasman maçlarını yapıp bir üst klasmana çıktığınız zaman hatrı sayılır bir GP kazanabiliyorsunuz.

PES 2019 Pro Evolution Soccer - Oyuncu Alma
PES 2019 Pro Evolution Soccer – Oyuncu Alma

PES 2019 Pro Evolution Soccer – Oyuncu Alma

Yüksek kalitede oyunculara sahip olmak için Etkinlikler bölümünden ister 25bin GP isterseniz de 100 veya 250 myClup parasıyla rastgele bir oyuncuya sahip olabilirsiniz. Buraya kadar güzel fakat örneğin bir paket içerisinde 8 tane siyah kalitede oyuncu var ve kesinlikle bu oyuncudan birisi çıkacak ama çıkan oyuncu genellikle paketin kapsadığın mevcut oyuncular arasından en alt kısımdaki oyuncular olmakta. Ayrıca unutmadan söyleyelim oyunda kazanacağınız hediyeleri, gelen mesajları, oyuncuların form durumunu ekranın sağ üst kısmından ulaşabilirsiniz. Kazandığınız hediyeler arasında bedava oyuncu alma imkanı da bulunabiliyor.

Son olarak Konami’nin en büyük eksiği oyun içerisindeki bazı takımların lisanssız olması. Öyle durumlar oluyor ki hangi takımla oynadığını o takımda oynadığını bildiğiniz futbolculardan anlayabiliyorsunuz. Manchester United’in MAN Red, Villareal’in ED Yellow, Real Madrin’in MD White olması gibi birçok takım bulunuyor.

PES 2019 Pro Evolution Soccer incelememizin sonuna geldik. Bunun gibi en yeni mobil oyun incelemeleri için bizleri yakından takip etmeyi ayrıca incelemesini istediğiniz bir oyun varsa yorum olarak ya da Facebook sayfamızdan bizlere bildirebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler