Shattered Pixel Dungeon İncelemesi

Shattered Pixel imzalı Shattered Pixel Dungeon roguelike RPG elementleriyle mobil oyunlar için farklı bir soluk getiriyor.
Shattered Pixel Dungeon
Shattered Pixel Dungeon

Merhabalar! Bugün sizinle kanserin tanımını yapmak için buluşuyoruz. Hayır, yapacağımız tanım biyolojik bir hastalık olan kanserden ziyade her oyuncunun bir noktada yakalandığı, hayata karşı olan mutluluklarını yavaşça söndüren, insanı psikolojik olarak buhrana sokan kanserden bahsedeceğiz. Ancak korkmayın, insanoğlu ne gariptir ki bu kanserden bir noktadan sonra zevk almaya başlar. Nasıl bilgisayar ve konsollarda Dark Souls gibi bir oyun varsa sanırım mobil için de bu Shattered Pixel Dungeon.

Shattered Pixel Dungeon Nedir?

Oyunumuz için sanırım kullanabileceğim tek tabir Roguelike RPG olacaktır( Bilmediğiniz terimler için Oyuncular için terimler sözlüğümüzü kullanabilirsiniz). Shattered Pixel Dungeon’da hikayeye göre bir şehrin altında bir zindan ve bu zindanın içinde envai çeşit hazine vardır. Ancak aynı zamanda bu zindanlarda uyanan bir kötülük şehrin ekinlerini kurutup içindeki canavarlar da ortaya çıkmaya başlayınca kral adamlarını yollar. Ancak biz bu vesileyle burada değiliz, bizim burada olma amacımız en değerli hazineyi bulmak ve hayatta kalmak.

Shattered Pixel Dungeon In Game
Shattered Pixel Dungeon In Game

Oyunumuzda 4 farklı karakter sınıfı bulunmakta, bunlar bir çok RPG oyununda olan Büyücü, Okçu, Savaşçı ve Suikastci. Her birinin kendi özellikleri bulunuyor, mesela suikastcinin görünmezlik pelerini bulunuyor ve belli bir süre boyunca görünmez kalmanıza olanak sağlıyor. Oyun fazlasıyla başarılı bir RPG olmuş, çünkü oyunda sadece “ilerleyelim, önümüze geleni keselim, exp kasalım” mantığı yok. Aksine çoğu zaman savaşmaktan ziyade kaçmanız veya saklanmanız hayatta kalmanız için ideal. Oyunun belki de hem en iyi hem de en kötü yanlarından biri Permadeath yani öldüğünüz an kaydınızın yok olması. Gerçekçilik ve zorluk bağlamında fazlasıyla güzel olsa da bir noktadan sonra biraz can sıkıcı bir durum olabiliyor.

Shattered Pixel Dungeon
Shattered Pixel Dungeon oyunculara ne sunuyor?

Peki Shattered Pixel Dungeon oyunculara ne vaat ediyor?

Shattered Pixel Dungeon, derin yapısıyla öne çıkabilen bir oyun. Oyun içerisinde zindanların içindeki çeşitli tuzaklardan kaçınmalı, maceranız sırasında bulduğunuz ve ne olduğunu bilmediğiniz iksirleri risk alarak içmeniz veya fırlatmanız, acıktığınızda yemek yemeniz ve tüm bunlar olurken düşmanlarınızla savaşmak ve bölümü geçmek için gerekli olan eşyaları bulmanız gerekiyor. İlk bölümlerin görece kolay olduğu ancak zindanlarda derinlere indikçe oyunun da derinleştiği ve bir strateji kurmanız gereken oyun ne yazık ki iOS işletim sistemi için bulunmuyor. Google Play Store üzerinden indirebileceğiniz oyuna bir şans vermenizi öneririm.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler