Shop Titans İncelemesi

Shop Titans
Shop Titans

Shop Titans, Orta Çağ’daki fantastik bir krallıkta kendi dükkanınızı inşa ederek esnaflığa soyunduğunuz, hem RPG hem de simülasyon ögelerini aynı potada eriten bir oyun.

Orta Çağ’da Bir Esnaf

Kafe ya da restoran işletme tarzındaki oyunlara yıllardır alışkınız ve dünya çapında hatırı sayılır bir oyuncu kitlesi, zamanların büyük çoğunluğunu bu oyunlara ayırıyorlar. Hem oyun severlerin talebi hem de bu türdeki benzer oyunlar fazla  olunca geliştiriciler de haliyle temel anlayışı aynı bırakıp yeni dokunuşlarla farklılıklar yaratmanın ve ön plana çıkmanın yollarını arıyorlar.

Girişi bu şekilde yapınca yine benzer türde bir oyun beklentisi içerisine girmiş olabilirsiniz. Ancak sizleri Ortaş Çağ’a götürüyoruz.

Shop Titans, Orta Çağ’daki fantastik bir krallıkta kendi dükkanımızı inşa ederek esnaflığa soyunuyoruz. Dükkan dediysek yukarıda bahsettiğimiz gibi aklınıza yiyecek-içecek hizmeti vereceğiniz bir yer gelmesin. Bu sefer ki müşterilerimiz askerler, şövalyeler, sihirbazlar, cüceler ve çok daha fazlası…

Shop Titans - Görevler
Shop Titans – Görevler

Görevleri Yapmayı Unutmayın!

Oyuna ilk girişte karşımıza direkt karakter oluşturma bölümü geliyor. Burada ilk olarak karakterinizin cinsiyetini belirlemelisiniz. Cinsiyeti belirledikten sonra alt kısımda “Görünüş” bölümüne tıklayarak karakterin boyunu, vücut tipini, ten rengini, saç tarzını ve rengini, yüz hatlarını, göz rengini ve kıyafetlerini istediğiniz şekilde özelleştirebilirsiniz. İsterseniz de zara tıklayarak rastgele bir karakter kullanabilirsiniz. Her şeyi tamamladıktan sonra “Şimdi Oyna” bölümüne tıklayıp karakterimize bir isim veriyoruz ve onaylayarak oyuna başlıyoruz.

İlk girişte ihtiyar Owen bizleri dükkanımıza götürmek için karşılıyor. Yıllardır kimsenin uğramadığı dükkanınıza geldiğinizde etrafın toz dumanla kaplı olduğunu görüyor ve öncelikli olarak işe etraftaki tozları temizleyerek elimizde ne tür malzemeler olduğunu anlamaya çalışmakla başlıyoruz. İlerleyen aşamalarda demirci Wallace ve madenci Durhan ile tanışıyoruz. Sonrasında ise müşterilerimiz dükkana gelmeye başlıyor. İlerleyen aşamalarda yanımıza kahraman Argon geliyor ve takım arkadaşına ihtiyacı olduğunu söyleyerek bizden yardım istiyor. Hemen yanımıza bir takım arkadaşı seçiyoruz ve Uluyan Orman’da göreve gidiyoruz. Bölgeyi karakterleriniz yorulmadığı müddetçe her 15 dakikada bir inceleyebilir bu şekilde ekstra ödüller kazanabilirsiniz.

Shop Titans - Kasaba
Shop Titans – Kasaba Görünümü

Shop Titans Neler Vaad Ediyor?

Dükkanınızı işletirken sol altta bulunan Şehir simgesine tıkladığınızda ise kendinizi kocaman bir köyün içinde bulacaksınız. Burada Kereste Deposu, Ahşap Atölyesi, Taverna, Eğitim Salonu,Terzi Atölyesi, Tabakhane, Zümrüt Hanı, Demirci, Demir Madeni ve Belediye Binası ve daha bunun gibi birçok atölyenin olduğunu göreceksiniz. Buraların üzerine tıkladığınızda sol tarafta çıkan bölümden yatırım yaparak seviyelerini arttırıp daha çok kazanç elde edebilirsiniz. Karakterler kısmından ise sahip olduğunuz kahramanlara göz atabilir, istediğiniz zaman başka kahramanları işe alabilir, şampiyonlara göz atıp işçileri kontrol edebilirsiniz.

Envanter kısmında sizlerin şu ana kadar yapmış olduğu eşyalar bulunmakta. Vitrine koyamadığınız eşyalar burada depolanıp vitrindekiler tükendikçe otomatik oraya aktarılmaktadır.

Tasarım bölümünden ise dükkanınızın görünümünü değiştirebilirsiniz. Mobilya bölümüne tıklayarak yeni raflar, masalar, vitrin mankenleri satın alabilirsiniz. Demir kutusu, tahta kutusu ve deri kutusu satın alarak depolayabileceğiniz kaynak sayısını da arttırabilirsiniz. Oyunda belli bir noktadan sonra enerji olayı ortaya çıkıyor ve bu enerjileri dükkanınıza alacağınız bitkiler, raflar ve sandalyeler gibi ögelerle arttırabilirsiniz. Ancak söylememiz gereken bir şey var. Belli bir noktadan sonra dükkanınıza yeni eşyalar için küçük gelecek bu yüzden dükkanınızı mümkün olduğunca büyütmelisiniz. Gelecek olan müşterilerden bazıları buralara bakarak sizlere ekstra enerji kazandırabiliyorlar. Bu kazandığınız enerjilerle de bazı müşterilerle pazarlık yaparak ürünün fiyatını arttırabilirsiniz. Enerji durumunuza göre pazarlık yaparak ürünlerin fiyatlarını arttırıp azaltabilirsiniz. Fiyat arttırmak enerjinizi düşüreceği gibi indirim yapmak sizlere enerji katacaktır.

Shop Titans

Shop Titans Eşya Üretimi

Eşya üretimine ilk olarak Demirci Wallece’in bize vermiş olduğu kılıç ile başlıyoruz. Birkaç dakika sonra yanımıza Terzi Julia ve Madenci Durhan da katılıyor ve onların sayesinde zırh, kask ve kalkan gibi malzemelerin yapımına da başlıyoruz. Üret seçeneğine tıkladığımızda eşyanın olduğu bölmenin en alt kısmında üretmen gereken sayı bulunuyor. O simgelerle eşyanın kalitesini, değerini arttırabilir, üretim malzemesini azaltabilir veya başka bir eşya üretimini öğrenebilirsiniz. Üretim sayısına ulaştığında ise sağ alt tarafta yer alan simgeye göre eşyaya özellik ekleniyor. Örneğin yeşil ok varsa ve belirtilen üretim sayısı kadar üretimi yapıldığında eşyanın yüksek kalitede üretilme şansı artmakta. Altın varsa eşyanın satış değeri artıp, başka bir eşya varsa başka bir şeyler yapmayı öğreniyorsunuz. Üreteceğiniz her malzemenin üretim süresi seviyesine göre değişiklik gösterip giderek uzamakta. O yüzden sizlere tavsiyemiz ilk olarak elinizden geldiğince bekleme süresi az olan eşyaları geliştirmeniz olacaktır.

Son olarak genel olarak bahsetmek isteriz ki grafikler beklenilenin çok daha ötesinde oldukça iyi bir şekilde tasarlanmış, oyun içi müziklerde doğadaki doğal sesler bolca kullanılmış. Ara ara kurt ulumaları ve kuş cıvıltılarının oluşu oyunu oynadıkça siniri stresi unutturuyor. Ayrıca dikkat edin, oyuna kendinizi kaptırıp zamanın nasıl geçtiğini de unutabilirsiniz.

Shop Titans incelemesinden bizden bu kadar. Eğer siz de inceleme yazımızı beğenip Shop Titans oynamak isterseniz Google Play Store ve Apple Store‘u ziyaret edip indirerek oynamaya başlayabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler