SimCity BuildIt İnceleme

simcity buildit

SimCity BuildIt ile karşınızdayız. Dümdüz bir araziye başkan olduğumuz bu simülasyon oyununda amacımız, bu araziyi bir metropol haline getirmek. Şehri istediğimiz gibi tasarlamak bize düşüyor. Tabii bu yolda şehrin birtakım ihtiyaçlarını gidermek ve vatandaşları mutlu etmek gerekiyor. BlueStacks 4 ile PC’den oynayabileceğiniz SimCity BuildIt oyununa dair incelememizi görmek için okumaya devam edin.

simcity buildit
Yerleşim alanlarına ev kurarken birtakım nesnelere ihtiyaç duyuluyor.

SimCity BuildIt Yerleşim Alanları

SimCity BuildIt öncelikle bir simülasyon oyunudur. Şehrimizi ilk gördüğümüzde şehirde hazır halde bulunan binalar görmüyoruz. Amacımız bu boş alanları istediğimiz şekilde tasarlamak ve nüfusumuzu artırmak. Peki bunu nasıl yapacağız? Oyuna başladığımızda yardımcı bir karakter bize bu konuda bilgiler veriyor. İlk olarak bir yol kurmamızı istiyor. Sağ taraftan yol simgesine tıkladığımızda kullanabileceğimiz yol çeşitlerini görebiliyoruz fakat henüz daha bir kasaba olacak olan şehre önce iki şeritli bir yol sermemiz gerekiyor. İki şeritli yolumuzu gösterilen şekilde diziyoruz. Tabii bu yolu oyun ilerledikçe yükseltebiliyoruz. Yani yolu silip tekrardan bir şehir kurmaya gerek kalmıyor. BlueStacks 4 ile PC’den oynarken kısa sürede bu yükseltmeyi yapabiliyoruz.

Yolumuzu serdikten sonra eğitim bize bir yerleşim alanı kurmamızı istiyor. Yine aynı şekilde sağ taraftan ev simgesine tıkladığımızda birinci seviye bir yerleşim alanı kurabiliyoruz. Yerleşim alanları tam olarak ev anlamına gelmiyor. Ev elde etmek için yerleşim alanına insanların gelmesini ve ev kurmasını bekliyoruz. Ev kurmaya hazır olduğunda yerleşim alanının üzerinde bir kask simgesi çıkıyor. Bu kaska tıkladığımızda bizden birtakım ihtiyaçlar istediğini görüyoruz. Eğitim görevi olarak bize sunulan bu yerleşim alanına bir ev dikmek için ilk başta sadece 1 metal ihtiyacı duyuyoruz. Metal gereksinimini tamamladıktan sonra küçük bir inşaat sonrası ilk evimiz hazır hale geliyor. Ev kurmak oyunda bize nüfus kazandırıyor. Daha fazla nüfus ile daha fazla dükkan ve fabrika gibi kurabileceğimiz nesneleri açabiliyoruz.

simcity buildit
Metal üretmek için fabrikaya ihtiyaç duyuluyor.

SimCity BuildIt Dükkan

Ev kurmak için yerleşim alanına 1 metal kullanmıştık. Bir sonraki aşamada yerleşim alanı bizden çivi istiyor. Peki çiviyi nasıl elde edebiliyoruz? Bu ihtiyacımızı dükkanlar gideriyor. Dükkanlar ile hammadde kullanarak birtakım maddeler elde edebiliyoruz. Eğitim devamında çivi ihtiyacımız doğuyor. İşte bu çiviyi metal karşılığında inşaat malzemeleri dükkanında elde ediyoruz. Üretim bandına koyduğumuz metali çiviye çeviren inşaat malzemeleri dükkanı eğitimde ilerlemek için bize yol gösteriyor. Oyunun ileri aşamalarında yerleşim alanları üretimi çok daha fazla hammadde isteyen maddeler isteyebiliyor. Bu yüzden inşaat malzemeleri dükkanı gibi birçok dükkana ihtiyaç duyuyoruz.

simcity buildit
Eğitim aşamasındaki şehrimizin ilk görüntüleri.

SimCity BuildIt Fabrika

İlk yerleşim alanımız için 1 metal kullandık. Ardından bizden 1 çivi istendik ve bunu metal karşılığında ürettik. Peki hammaddeyi nasıl üretiyoruz? Hammaddeyi üretmek fabrikalara düşüyor. Fabrikalar, dükkanda ihtiyacımız olan maddeyi üretmek için gerekli hammaddeyi üretiyor. İlk seviye fabrikalar ücretsiz olduğu için eğitimde ilerlerken kolaylıkla fabrikamızı kuruyoruz. Aynı dükkanlardaki ürünleri üretim bandına soktuğumuz gibi fabrikada da istediğimiz ürüne tıklayıp sürüklemek gerekiyor. Çıkan hammaddeyi dükkanda kullanıyoruz. Dükkandan elde ettiğimiz maddeyi de yerleşim alanında kullanıyoruz ve böylelikle nüfusumuzu artırıyoruz. Öte yandan SimCity BuildIt oyununda gerçekte olduğu için fabrikanın birtakım zararları söz konusu oluyoruz. Fabrikalar bulunduğu konumdan birkaç metre öteye kadar çevre kirliliği üretiyor. BlueStacks 4 ile geniş bir ekranda çevre kirliliğinin nereye kadar ulaştığını kolayca görebiliyoruz. Çevre kirliliği içerisinde bulunan evler bu durumdan zarar görüyor ve içinde yaşayan nüfusun ilerlemesi duruyor, hatta düşüşe geçiyor. Bu durumu önlemek için fabrikaları yerleşim alanlarından uzak tutmamız gerekiyor, aksi takdirde gelişmemiz pek söz konusu değil. Çevre kirliliğini önlemek için oyunun ilk seviyelerinde pek bir şey yapamıyoruz. Buna rağmen oyunun ileri seviyelerinde fabrikalarımızı geliştirebiliyoruz ve fabrikalar her bir seviyede daha az çevre kirliliği yaymaya başlıyor.

Yerleşim alanları ayrıca birtakım gereksinimlere ihtiyaç duyuyor. Elektrik, su ve güvenlik gibi birtakım gereksinimleri yerine getirmemiz, hatta yerleşim alanlarının yakınlarına polis karakolu, itfaiye binası gibi binalar kurmamız gerekiyor. Bunun dışında yerleşim alanlarının çevresine park, eğlence alanları ve bahçe gibi alanlar koyarak yerleşim alanlarını mutlu edebiliyor ve o bölgelerde nüfusumuzu daha da artırabiliyoruz. Oyun içinde önemsiz gözükse de yolların büyüklüğü ve ses seviyesi de ayrıca dikkate almamız gerekenler şeylerden biri oluyor. Çok sese yakın yerleşim alanları bundan şikayetçi olabiliyor veya geliştirmediğimiz az şeritli yollarda trafik oluşabiliyor.

simcity buildit
Nüfusumuzu mutlu etmek ve gereksinimlerini yerine getirmek için gerekli binalar ve alanlar.

SimCity BuildIt İndir

SimCity BuildIt simülasyon bakımından oldukça başarılı bir Electronic Arts oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Şehrimizi birçok bakımdan gözetmemiz gereken bu oyunda nüfusumuzu artırmaya çalışırken, insanların birtakım gereksinimlerini de gidermemiz gerekiyor. Güzel bir simülasyon deneyimi yaşamak için SimCity BuildIt oyununu BlueStacks 4 ile PC’den oynayabilirsiniz. Merak ettiğiniz sorular hakkında yanıt almak isterseniz, BlueStacks Discord kanalını ziyaret ederek topluluğa katılabilirsiniz. Haftalık organizasyonlarda görüşmek üzere!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler