Soda Dungeon – Zindanlarda Hazine Avı

soda dungeon,

Merhabalar! Bu yazımızda “Armor Games” tarafından geliştirilmiş “Soda Dungeon” adlı oyunu ele alıyoruz. Armor Games internet sitesi oldukça ünlü bir sitedir. İnternette tarayıcınız üzerinden, (genelde “flash” tabanlı olan) her oyun türünden bedava olarak oyun oynamanız için hizmet veriyor, ayrıca mobil oyun alanında da çalışmaları var. Günde binlerce kişi bu siteye girip oyun oynuyor, bu bağlamda oyunun geliştiricisinin önemli olması, haliyle beklentilerin oyunun kaliteli olması yönünde oluyor. Görüyoruz ki Soda Dungeon oyuncuların bu beklentisini oldukça karşılamış. Şimdi oyunun ne hakkında olduğuna bakalım.

soda dungeon,

Ön Bakış – Tanıtım

Soda Dungeon, Macera kategorisinde gösterilmiş, ama ayrıca Arcade ve Strateji elementlerini de kapsıyor. Oldukça geniş mekanikleri ile oyuncuyu içine çekiyor. Sıra tabanlı ve “Smash-Hit ” yani canavar kesmeli bu oyunda amacımız, Taverna da konaklayan maceracıları toplayıp, tehlikeli zindanlarda hazine avına çıkmak ve karşımıza çıkan canavarları yenmek.

 

Oyun da iki adet seçenek verilmiş, bunlar oyunu manuel olarak ya da otomatik olarak oynayabilmenize olanak sağlıyor, yani isterseniz her hamleyi kendiniz seçin, ya da bırakın karakterleriniz kendisi savaşsın. Bu sayede oyunu isteğinize zorluğa göre ayarlayabilirsiniz. Oynarken bu özelliği dinamik olarak değiştirebiliyorsunuz. Ayrıca oyundaki donanımları karakterlere vermek için bile otomasyon eklenmiş, tabi oyundan nasıl zevk alacağınız sizin elinizde.

soda dungeon,

İçerik ve tasarım

Oyuna ilk başladığımızda yanımıza aldığımız kişi soda bağımlısı, kırık bir cam şişe dışında hiçbir şeye sahip olmayan, ancak macera sevdalısı bir insan ile başlıyoruz. Macera tutkunu bu arkadaşımız ile karanlık yer altı mezarlıklarına giriş yapıyoruz. İlk karşımıza çıkan canavarlar tabi ki düşük seviyeli; fare, tavşan, tavuk, solucan gibi zararsız gözüken canlılardan oluşmakta ama işler her zaman göründüğü gibi değil. Oyunda ilerledikçe düşmanların seviyesi ve türleri değişip yükseliyor ve oyuncuya daha fazla hasar veriyor. Karşımıza rasgele çıkan canavarları her yendiğimizde belirli bir ödül alıyoruz. Bazen para bazen ise kullanılabilir bir eşya bulabiliyoruz.

 

soda dungeon,Oyun Mekanikleri

Canımız bittiğinde karakterimiz “ben burada ne yapıyorum? Daha önümde uzun bir ömür var!” diye düşünerek topladıklarıyla beraber ilerlediği yerden kaçıyor ve taverna da tekrar oyuna başlıyorsunuz. Bu sefer yanınıza birden fazla kişi almanıza olanak sağlanıyor ve tekrar yola koyulduğunuzda gücünüz ikiye katlanmış oluyor. Toplam da en fazla beş kişi alabiliyorsunuz. Oyunda ilerledikçe yeni soda çeşitleri satın alabiliyoruz. Bu farklı sodalar, farklı özellikli insanların ilgisini çekip tavernaya gelmelerini sağlıyor, böylece takımınızda çeşitlilik elde etmiş oluyorsunuz. Bu farklı özelliklere sahip olan kişilerden bazıları; Savaşçı, İyileştirici, Büyücü, Hokkabaz, Hırsız, Şövalye, Tüccar ve diğer türlerden oluşuyor. Asıl oyunun zevki burada başlıyor çünkü nasıl bir taktik ve strateji uygulayacağınız size kalmış.

Oyunda ki bir diğer özellik karakterlerinizin ekipmanlarını ayarlayabilmeniz. Her ekipmanın kendine has özellikleri olduğu gibi her ekipmanın seviye 10’a kadar giden varyasyonları var. Bu ekipmanlar Kılıç, Zırh, Kalkan ve özel donanımlar olarak dört kategoriye ayrılmış. Her kategorinin farklı niteliklere sahip özellikler alıyor. Örneğin bu niteliklerin içinde kılıç kategorisinde; verilen hasar, kritik hasar verme şansı, kritik hasarın zarar miktarı, can miktarı (karakterin canını attırma), mana miktarı (büyüsel güç Bar’ı), karakteriniz büyücüyse büyüsünün hasarı, karakter için alınan hasarı azaltma, karakter için hasar savuşturma, karakter için karşı tarafa hasar aksettirme gibi parametreleri olabiliyor. Ancak bir eşyanın olumlu olduğu gibi olumsuz bir etkisi de bulunabilir. Yine belirtelim, oyun bu tür içerikler sayesinde zevkli hale geliyor.

soda dungeon,

Satın alabildiğimiz şeyler sadece karakterler sodalar ve donanımlar değil, ek olarak bulunduğumuz tavernanın gelişmesine katkı sağlayabiliyoruz. Yine bu satın alabildiğimiz geliştirmeler farklı kategorilere sığdırılmış, örneğin oyunda belli bir itibar seviyemiz var ve bu itibar ne kadar yüksek olursa farklı karakterlerin tavernaya gelmesi o kadar mümkün oluyor. Masalar, Sandalyeler, Dekorasyon ve benzeri eşyaları tavernamıza satın alarak itibarımızı artırabiliyoruz. Yatak alırsak belli bir para karşılığı konaklayarak tavernaya gelen kişileri yenileme imkânımız oluyor. Fıçılar alarak karakterleri aldığımız paranın ucuzlamasını sağlayabiliyoruz (herkes maalesef soda tutkunları gibi bedavaya maceraya atılmıyor). Cephanelik alarak dükkânda daha kaliteli eşyalar satın alınması sağlanıyor. Büyücü geliştirmesini alırsak farklı mekânlarda, zindanların daha derinlerine ulaştığımız yerlere tekrar ışınlanmamız mümkün oluyor. Mutfak geliştirmeleriyle masaları yemeklerle dolduruyoruz ve her geliştirdiğimizde karakterin canları yüzde iki artıyor. Bankacı alırsak ve yükseltmesini yaparsak, oyunu oynamıyorken geçen sürede mevcut olan paramıza faiz biniyor ve oyuna girdiğimizde o faizi çekip kullanabiliyoruz (yani kasanızda ne kadar çok para ile oyunu kapatırsanız o kadar iyi). En can alıcı geliştirme ise biraz pahalı ama “NO ADS” yani bu tek seferlik geliştirmeyi alırsanız oyunda her tur arasında ekranınıza gelen reklamları kapatma imkânınız oluyor, gerçek para kullanmadan veya başka yöntemlere başvurmadan bunu başka hangi oyun da yapabilirsiniz bilmiyorum.

Bu kadar değil tabi ki, ayrıca V.I.P. özel dükkân var ancak orada ne olduğunu sizin keşfetmenizi istiyoruz. Bu dükkâna erişim seviye elliyi geçince açılıyor ve pahalı şeyler var. Şu kadarını söyleyelim, oyunda ileri seviye olan bazı özellikleri açmanıza işe yarıyor ve bazı kısıtlamaları kaldırıyor.

 

soda dungeon,

Stratejinin önemi

Oyunda düşündüğünüz taktikler, karakter ve donanım seçimleri, yaptığınız her hamle, uzun mesafeler kat etmek için oldukça önemli. Örneğin fazla savaşçı alırsanız düşmana fazla zarar verebilirsiniz, ancak yanınızda iyileştirici kimse yoksa bir süre sonra savaşçılarınız bitap düşüp kaybetmenize neden olabilir. Ya da büyücü ağırlıklı bir düzen kurduysanız büyücülerin manaları bitebilir, mana’nız biter ise büyü yapmanız aksar ve yine mağlubiyet ile sonuçlanabilir.

Bu gibi durumlarda dengeyi iyi sağlamalısınız. Takım çalışması en iyi sonuçlar doğurur, ama şunu iyi bilmemiz gerekir, her karakterin iyi olduğu bir tarafı olduğu gibi dezavantajlı tarafını da iyi gözlemleyebilmelisiniz. Örnek verirsek, iyileştirici genelde diğer karakterleri iyileştirme görevi olduğu için yüksek zırh verilebilir, ancak düşmana fazla hasar veremez, büyücü tüm düşmana aynı anda yüksek hasar verebilir ama fazla kaynak tüketebilir, savaşçı tek hedefe yüksek hasar verebilir ancak fazla büyük bir hedef haline gelebilir. Buna benzer pek çok taktiği oynadıkça kavrayacaksınız.

 

soda dungeon,

Her karakter için hangi hamleyi ne zaman yapabileceğinizden bahsetmiştik, örneğin saldırma yerine savunma mekaniğini kullanırsanız düşman size saldırdığında daha az hasar alırsınız. İyileştirici karakter bir kişinin tüm canını iyileştirebilir (aynı zamanda karakterin o sırada varsa kötü etkilerini giderir) ya da tüm ekibinizi az bir can ile iyileştirebilir. Hangi seçeneği kullanacağınız size kalmış.

Oyunda ki bir diğer unsur özel donanımlar. Özel donanımların arasında; taş, kahraman kanı, sihirli şişe, iksir taşı (tek kullanımlık iyileştirme), karanlık mücevher (düşmanın afallamasını sağlar) gibi diğer birçok farklı eşya ile karşılaşmak mümkün. Tüm donanımlar kullandıktan sonra bitmiyor, tavernaya döndüğünüzde tekrar seçilip kullanılabiliyor.

Bunların bazılarını her savaş turu sırasında (her düşmanla karşılaştığınızda) karakterinizle bir kere kullanabiliyorsunuz, örneğin sihirli şişe ile bir kişinin mana gücünü doldurabilirsiniz, ya da bir düşmana taş atıp canını götürebilirsiniz.

Bazılarını ise karaktere verdiğinizde karakter savaş alanında bulunduğu sürece sürekli olarak etkisini gösteriyor, mesela; kahraman kanı karakterde varsa, düşmanın size yapmış olduğu etkileri yok sayılmasını sağlayabiliyorsunuz (zehirlenme, felç geçirme, yanma, evet bu tür şeyler karakterinizin başına gelebiliyor). Ya da görüş taşı karakterinizde varsa karakter savaştan kaçmadığı sürece düşmanın canını görebilirsiniz (taktiksel hesaplamalarda kritik bir şey)

 

soda dungeon,Oyundaki çeşitlilik

İlerleme nasıl oluyor diye sorarsanız, her 9 canavar turundan sonra 10.turda Boss’lar (dayanıklı canavarlar) ile karşılaşıyoruz. Boss’u yendikten sonra 3 farklı ödül sandığından birini seçiyoruz. Sonra başka bir mekâna geçiş yapıyoruz. İlerledikçe daha güçsüz Boss’lardan 10 turun arasında karşılaşmanız da mümkün oluyor. Oyunda toplam 6 farklı mekân var ve oyunda ilk boyutta toplam olarak 100 adet seviye var. 6.mekân yani son seviye en güçlü boss ile karşılaştığımız bölüm oluyor. Oyun 100.seviyeyi geçince bitmiyor tabi ki. İsterseniz buradan 101.seviyeden devam edebilirsiniz, ilk mekâna dönüp (zindanlar) savaşmaya devam ediyorsunuz ama yaratıklar daha güçlü oluyor ve bulduğunuz eşyalar artık bir sonraki seviyeye geçiyor, “+1” yani tahta kılıç 10 zarar veriyorsa 12 zarar veriyor. Ancak bir süre sonra düşmanların gücü sebebiyle kaybetmeye başlayabilirsiniz.

Olaylar bu şekilde sonlanmıyor. Taverna önünde bir geçiş kapısı açılıyor ve eğer buradan geçersek taverna yükseltmeleri ve VIP dükkân satın almaları dışında mevcut olan tüm açtığımız sodalar (başka bir deyişle karakter kilitleri), donanımlar, sahip olduğunuz paraları kaybediyorsunuz. Onun için geçitten geçmeden önce tüm eşyalarınızı satın ve tüm parayla taverna veya V.I.P. dükkân yükseltmelerine harcayın. İlk boyutta 100 adet seviyeyi bitirdikten ve geçitten geçtikten sonra, yeni geçtiğiniz boyutu bitirmek için karşınıza 100 adet seviye daha eklenmiş oluyor (örnek 2.boyutta toplam 200 seviye varsa 3.boyutta 300 seviye geçmeniz gerekecek). Ardından tekrar geçitten geçip bir sonraki boyuta geçiyorsunuz. Oyunda 10 adet boyut bulunmakta yani oldukça uzun bir maceraya atılıyorsunuz.

soda dungeon,

Geçitten geçtikten sonra size on adet Eski Eser’den birini seçmeniz bahşediliyor, bu eserlerden hepsi farklı bir parametreyi arttırmanızı sağlıyor. İkinci boyuttan itibaren oynadığınızda yaratıklardan esans çıkmaya başlıyor. Bu esanslar ile seçtiğiniz eseri yükseltebiliyorsunuz, böylece etkisi artmış oluyor. Bu eserlerin hangisini aldıysanız (örneğin; can, hasar, mana eserleri) oyun boyunca o parametreleri arttırabileceksiniz.

Son söz

Bu kadar şeyi okuduktan sonra hala burada iseniz en azından denemek istersiniz diye düşünüyorum. Grafiklerin ve seslerinin her şey olmadığını ve oyun mekaniklerinin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha görmüş oluyoruz. Cihazınızda uzun zaman geçirmek için birebir, ayrıca oyun bilgisayarınızda oynamak için Steam platformuna bile ücretsiz çıkartılmış… Macera sizleri bekliyor. Şimdiden oynamak isteyenlere iyi eğlenceler dileriz.

Soda Dungeon – Ücretsiz İndir:

Android – Google Play Store

iOS – iTunes Apple App Store

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts