Netmarble’ın Yeni MMORPG Oyunu: StoneAge World

Netmarble’ın yeni MMORPG oyunu StoneAge: World’ü inceledik.
StoneAge World
StoneAge World

Mobil oyun denilince akla gelen ilk isimlerden Netmarble, geçtiğimiz günlerde StoneAge World adındaki yeni MMORPG oyununu duyurmuştu. Biz de StoneAge World’ü medya özel versiyonundan açılış öncesinde sizler için göz attık. Bakalım Netmarble bu defa bizi nelerle şaşırtacak, gelin birlikte görelim.

StoneAge World

StoneAge, Netmarble’ın tıpkı Seven Knights gibi tamamen kendi stüdyolarında yarattığı orijinal IP’lerinden birisi. İlk olarak PC oyunu olarak çıkış yapan IP’yi aslında daha önceleri StoneAge Begins isimli farklı bir mobil versiyonuyla da ülkemize deneyimlemiştik. StoneAge World, diğer StoneAge serileri gibi Tektonika’da tarih öncesi bir zaman diliminde geçiyor. Dinazorlar, mamutlar gibi nesli tükenmiş hayvanlarla bir arada, onların eğitmeni olarak Makineleşmeye karşı savaşıyorsunuz.

StoneAge World
StoneAge World canlı renkleriyle sizleri farklı bir atmosfere çekiyor.

Canlı renkler ve barışçıl bir atmosfer sizi bekliyor!

Oyunun ilk göze çarpan özelliği, tabii ki tüm Netmarble oyunlarına has grafik kalitesi ve tarzı. Sevimli ancak ‘kawaii’ değil! Tüm kesimlerden insanların beğenebileceği, canlı renkli ve barışçıl bir atmosferi var oyunun. Mekanlar özenle tasarlanmış ve ferah görünümlü. Görevler sırasında oradan oraya koşuştururken etrafınıza bakmak gerçekten içinizi açıyor. Ben kimi zaman etrafta boş boş gezerken kendimi buldum. Bunun bir sebebi bu güzel grafiklerdi, diğeri ise çeşit çeşit maskotlar!

StoneAge World maskotlar
250’den fazla maskot bulunan oyun sizi tarih öncesine yolculuğa çıkaracak.

Oyunda 250’den fazla maskot var!

StoneAge World’de tarih öncesinde görebileceğimiz nesli tükenmiş yaratıklardan bugün de sıklıkla baktığımız evcilllere 250’den fazla maskot var. Dahası, bu kadar çeşitli tüm maskotları toplayabiliyorsunuz ve bunun için çekiliş yapmanıza gerek yok! Gacha sevmeyenler muhtemelen buna bayılacak çünkü sadece alanda dolaşarak yakalamak istediğiniz maskotu seçebilir ve yakalayabilirsiniz.
Yakaladığınız maskotlar arasından dilediğiniz beş tanesini güçlü bir takım oluşturmak için kullanabilirsiniz. Maskotlar farklı derecelerde ve ayrıca farklı kıyafetlerle onları donatabiliyorsunuz. Güçlendirmek için Maskot kısmına girerek ‘research’ bölümünden HP, Attack, Defence ve Agility özelliklerini arttırabiliyorsunuz. İçlerinden bir tanesini çok daha fazla mı sevdiniz? O zaman onunla birlikte yürümeniz de mümkün!

Netmarble yeni oyunu
Diğer eğitmenlerle kozlarınızı paylaşabilirsiniz.

Diğer eğitmenlerle kapışın!

StoneAge World’ü diğer MMORPG’lerden farklı kılan taraflarından biri de savaşların turn based usulüyle gerçekleştirilmesi. Bu özellik benim özellikle hoşuma gitti çünkü mobil cihazlarda MMORPG oynamak, karakteri idare etmek bazen zor olabiliyor. Cihazınızın ısınması vb. Savaşın sonucunu çok etkileyebiliyor ancak StoneAge World’de bunun için endişelenmeniz gerekmiyor. En güçlü takımı toplamak, takımınızdaki maskotları geliştirmek ve savaş sırasında doğru hamleleri belirlemek yeterli! Tabii ki bu kadar maskotu sadece NPC’lerle kapışmak için toplamıyorsunuz, diğer eğitmenlerle de karşılaşmanıza olanak veren oyun modları da mevcut.

Netmarble yeni mobil MMORP oyunu
Ortama göre değişen müzikler oldukça yerinde kullanılmış.

Seslendirme ve müzikler tam kararında!

Oyunu oynarken en çok dikkatimi çeken şeylerden biri de müzikler ve seslendirmeler oldu. Barışçıl atmosfere uygun şekilde, alan değiştirdikçe müzikler de değişiyor. Savaşlar sırasında kullanılan tema müzikler heyecanı arttırken, haritaları keşfederken dinledikleriniz de içinizi huzurla dolduruyor. NPC’ler ise İngilizce konuşmuyor! Tarih öncesinde insanoğlunun konuştuğu belirli bir dil var mıydı bilinmez ama hep belgesellerden insanların sözcükler olmadan, çıkardıkları sesler yardımıyla konuştuğunu görmüşsünüzdür. StoneAge World’deki NPC’ler de aynı bu şekilde seslerle iletişim kuruyorlar. Bu da her dilden oyuncunun farklı bir dil duymadan oyunu deneyimlemesine olanak veriyor.

Bana ‘StoneAge oynamak için 5 sebep’ say derseniz, şunları söylerim:

1- Kaliteli grafikler, barışçıl atmosfer
2- Tarih öncesinde geçen ilgi çekici bir hikaye
3- Temayla uyumlu sesler
4- Çekiliş yok! İstediğin maskotu haritada dolaşarak koleksiyonuna ekleyebilirsin
5- Açık dünya ile birlikte turn based savaş sistemi

StoneAge World 18 Haziran’da oyuncuların beğenisine sunulacak. Hem Google Play hem de App Store platformlarından ulaşılabilir olacak. Ön kayıt yaptıranlara özel hediyeler de olacak, eğer oyunu beğendiyseniz resmi sitesi https://stone.netmarble.com/en/ adresini ziyaret ederek ön kayıt yaptırmayı unutmayın!

Keyifli oyunlar!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts