Tetrun: Parkour Mania İncelemesi

Tetrun: Parkour Mania
Tetrun: Parkour Mania

Tetrun: Parkour Mania, silindir olarak tasarlanan parkurda, düşen bloklara tırmanarak en yüksek kata ulaşmaya çalıştığınız bir sonsuz koşu  türünde arcade oyunu.

Zirveye Doğru Giden Yol Biraz Engebeli

Yüksek binaların çatıları, birbirlerine metrelerce uzaklıktaki duvarlar, harabeler, merdiven korkulukları ve daha fazlası… Tüm bunlar size ne ifade ediyor bilinmez ama parkur sporcuları için hayatlarının büyük kısmını oluşturuyor. Bilmeyenler için söylemek gerekirse, kişinin kendine engellerle dolu bir yolda rota belirleyerek, vücut yeteneklerinin  ve esnekliğinin sınırlarını zorlaması olarak tanımlayabiliriz. Ya da daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse, hani şu çatıdan çatıya takla atarak geçen, duvardan duvara zıplayan kişiler de diyebiliriz.

Seneler süren antrenmanlar, zaman zaman meydana gelen ciddi fiziksel sakatlıklar, hatta ölüm risklerini de göz önünde bulunduracak olursak parkur, şüphesiz ki saygı duyulası bir spor. Oyun dünyasında iyi örneklerini göremediğimiz bu sporun şu ana dek denk geldiğimiz en başarılı örneğini de sizlerle paylaşmak istedik.

Tetrun: Parkour Mania - Parkur oyunu

Oyunu indirip giriş yaptıktan hemen sonra karşınıza öğretici bölüm gelmekte. Bu bölümde hangi durumlarda ne yapmanız gerektiği gösterilmekte. Öğretici mod bittikten sonra arayüze biraz göz atıyoruz. Arayüzün ilk bakıldığında aslında çok sade bir görünümü bulunuyor ama biraz göz atınca bir hayli detaylı olduğunu görebilirsiniz. Ekranın sol alt kısmına göz attığımızda burada Başarılar, Statü, Liderlik tablosu, Ayarlar, Hakkında, Sosyal ve Promo kod girebileceğiniz bölümler bulunuyor. Ayrıca buradan Facebook hesabınızı oyuna bağlayabilir bu şekilde hem arkadaşlarınız arasında hem de global alanda sıralamanızı görebilirsiniz. Ayarlardan oyundaki müziklerin sesini ister tamamen kapatabilir, isterseniz açabilirsiniz.

Sağ alt tarafta yer alan simgeye tıkladığımızda ise burada yeteneklerinizi görebilirsiniz. Oyun içerisinde yapmış olduğunuz parkur skorları ile kazanacağınız paralar ile yeni yetenekler satın alıp, öğrenebilirsiniz. Academy kısmında ise karakterimiz ile birlikte antrenman yaparak yetenekler üzerinde hakim olmak için çalışabilirsiniz.

Karakterinizin üzerine tıkladığınızda da çeşitli ögelerle karakterinizi özelleştirebileceğinizi görebilirsiniz. Parkurda kazandığınız ve kazanacağınız paralarla karakterinizi zevkinize göre istediğiniz gibi görünüme getirebilirsiniz. Arkadaki manzaraya tıkladığımızda da parkurları görebiliriz. Burada da giysi bölümünde olduğu gibi para biriktirerek istediğiniz parkuru alıp orada oynayabilirsiniz.

Tetrun: Parkour Mania - Parkur oyunu

Tetrun: Parkour Mania’da Oyun Severleri Ne Bekliyor?

Tetrun: Parkour Mania parkur oyununda silindir olarak tasarlanan parkurda, düşen bloklara tırmanarak en yüksek kata ulaşmaya çalışıyoruz.

Düşeş blokların neredeyse hemen hemen hepsi TETRIS oyunundaki bloklarla aynı. Bu açıdan da aslında farklı bir TETRIS deneyimi olarak da tanımlanabilir. Karakteriniz otomatik olarak koşmakta. Sizin yapmanız gereken ise, blokların düşüşünü takip ederek onların altında kalmayıp sürekli yukarı tırmanmak. Çeşitli dokunma ve  kaydırma hareketleriyle, blokların üstünden zıplayabiliyor, altından kayarak geçebiliyor ya da tırmanabilirsiniz. Bunun yanı sıra koşu esnasında tamamlamanız gereken görevler de bulunmakta. Bu görevleri tamamladığınızda da daha yüksek puanlara ulaşabiliyorsunuz.

Birbirinden farklı zıplama ya da tırmanma teknikleriyle gerçekçi parkur sporcusu hareketlerine sahip olabilirsiniz. Kazanılan puanlarla hem yeni karakterlerin kilidini açarak onları dilediğiniz gibi özelleştirebilir, hem de farklı parkurlarda koşabilirsiniz. Gerek 3 boyutlu grafikler gerek de oynanış olarak oldukça basit bir yapıya sahip olması, Tetrun: Parkour Mania oyununu zaten pek de başarılı örneği bulunmayan parkur oyunları arasında zirveye çıkarıyor.

Parkur macerasını denemek istiyorsanız Tetrun: Parkour Mania parkur oyununu Google Play Store ve Apple Store mağazalarından ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler