The Cave İncelemesi

The Cave
The Cave

The Cave, yedi karakterin bir mağaradaki maceralarını konu alan ve adını oyun tarihine yazdıran yapımlardan biri.

Espritüel Bir Mağaranın Derinliklerinde!

Yaklaşık 20 yıl önce Monkey Island isimli oyun, günümüz de dahi en iyi macera oyunu olarak kabul ediliyor. Aramızda bu oyunu oynayan kişi sayısı muhakkak ki azdır fakat o dönemdeki şartlar göz önüne alındığında oynanış, grafik ve esprili dildeki hikaye anlatımıyla büyük kitleleri haklı bir şekilde etkilemeyi başarmıştı.

The Cave

Oyunun yaratıcısı Ron Gilbert, aradan geçen süreçte yeni oyunlar üretmeye devam etti lakin Monkey Island’da yaratılan etki, tıpkı Gilbert gibi büyük bir isim olan ve yine o yılların en etkileyici oyunlarından Full Throttle’ın yaratıcısı Tim Schafer ile kurduğu birliktelikle zirveye ulaştı.

The Cave

Mağara, yedi farklı karakter ve macera denince akla gerilim dolu bir hikaye gelebilir ama tıpkı Gilbert ve Schafer’dan beklenildiği gibi hikaye boyunca mizah ögeleri ağırlığını koyuyor. Oyunun ana karakterleri tüm hikayeye ev sahipliği yapan mağara. Açılışta kendinden bahsederek, esprili bir dille oyuna ısınmamızı sağlıyor ve yedi karakteri tek tek tanıtarak aralarından üç tanesini seçmemizi istiyor. Şövalye, bilim insanı, zaman yolcusu gibi karakterlerin her birinin farklı özellikleri bulunuyor. Karakterlerin seçimi oyundaki en önemli etmen, çünkü seçtiğiniz karakterlere göre oyunun akışı değişkenlik gösteriyor.

The Cave

Seçtiğiniz üç karakteri de aynı anda yönetmeniz gerekiyor. Bu durum ilk bakışta fazlasıyla zorlayıcı gelebilir fakat siz de oynayacağınız zaman anlayacaksınız ki zorlamaktan ziyade fazlasıyla eğlence katıyor. Her adımda mağara içinde bambaşka bulmacalarla karşılaşıyor, bu bulmacaları çözmeye çalışırken de çeşitli  yaratıklarla ve engellerle mücadele ediyoruz. Tabi bu süreçte mağara elli aralıklarla sesiyle oyuna dahil olarak bize içinde bulunduğumuz macerayla ilgili hikayeler anlatıyor.

The Cave

Üç farklı karaktere sahip olmamıza rağmen karakterler arası geçiş ve yönetim konusunda harika bir oynanış kolaylığı bulunuyor. Her karakterin farklı özelliğinin olmasının yanı sıra kendilerine özel hikayeleri de mevcut ve bu yüzden karakterlerin hikayelerine yönelik oluşturulan özel bölümleri de oynayabiliyorsunuz.

The Cave

Oyunda karakterler ölebiliyor fakat anında kaldığı yerden tekrar doğarak hızlıca oyuna kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Zaten mağaranın mottolarından biri de: “Burada ölüm yok!” olarak belirtiliyor. Oyunun kapladığı alan 1.58 GB gibi biraz yüksek bir kapasite olsa da buna değeceğine emin olabilirsiniz.

The Cave oyununu indirip oynamak isterseniz Google Play Store‘dan 8,32 TL, Apple Store‘dan ise 14,99$ yani yaklaşık 100 TL ödeyerek satın alarak oynamaya başlayabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts