Android mi iOS mu?

Android mi iOS mu?

En Büyük İkilem: Android mi iOS mu?

Merhaba Mobidictum takipçileri, bugün genellikle akıllı telefon kullanıcılarının yaşadığı en büyük ikilemin başında gelen “Android mi iOS mu?” sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Telefon seçimi yaparken kullanım kolaylığı, pil ömrü ve fiyatı gibi pek çok faktör etkili olmakta. Ve takdir edersiniz ki bütün telefon firmaları birbirlerine karşı üstünlük kurabilmek için bu konuda bir hayli yarışmaktalar.

Bu iki sistem arasında seçim yapmak bir hayli zor ama gelin tercihlerinizi etkileyebilecek 7 konunun iyi ve kötü yönlerini inceleyelim.

1- Fiyat

Akıllı telefon fiyatları

Fiyat bazında Android telefonlar için her fiyattan telefon bulunabiliyor. Ama Apple (iOS) cihazları bunun aksine fiyat genel düzeyini koruyor. Hatta her geçen gün Apple ürünlerinin fiyatları gittikçe yükseliyor. Bunun sebebi ise şirketin marka adını o işletim sistemiyle bağdaştırmış olması yani iOS denildiği zaman akıllara direkt iPhone gelmesi. Bu sebeple uzun yıllar boyunca fiyatların bu düzeyde ilerlediğini görebiliriz.

2- Kullanım Kolaylığı

Telefon kullanımı

Kendinize, çocuğunuza ya da ebeveynlerinize telefon alırken cihazın olabildiğince kolay bir kullanıma sahip olmasını isteyebilirsiniz. Bu konuda Android cihazlar kullanım kolaylığı için bir hayli avantajlı ama Apple’ın da bu konuda Android kadar başarılı olduğunu söylememiz gerekir. Ama kurulum ve cihaz yönetimi konusunda Android cihazlar Apple’a göre bir adım önde duruyor. Android telefonlar iOS’a göre cihaz sisteminizde ve uygulamalarınızda daha fazla kontrol imkanı sağlıyor.

3- Pil Ömrü-Şarj

iphone pil ömrü

Pil ömrü kıyası yapmak aslında bir hayli zor çünkü takdir edersiniz ki Android cihazların bataryaları birbirinden bir hayli farklı olabiliyor. Ama şu da bir gerçek ki Samsung marka telefonlar şarj konusunda Apple’dan çok daha iyi. Şayet batarya bozulduğu zaman da Samsung telefonlardan kendiniz dahi arka kapağını açıp değiştirebilirken Apple’da bu sürecin biraz farklı işlediğini söylemekte yarar var.

4- Güncelleme

Telefon güncelleme

Güncelleme konusunda Apple, Android cihazlara göre bir hayli adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü her bir güncelleme yapılacağı zaman bütün detaylar Apple kontrolünde gerçekleşmekte.

Android cihazlar ise güncellemelerinde Google temel işletim sistemlerini ve bazı programlarını bizlere sunuyor. Sürüm yükseltmeleri ve yamaları sunmaksa telefon üreticisine bağlı olmakta. Yani eğer Samsung bir güncelleme çıkarıyorsa bunun denetimi Huawei ya da Huawei bir güncelleme çıkarıyorken bunun denetimini HTC yapamaz. Tamamen kendilerine bağlı.

5- Uygulamalar

Apple vs Android

Google Play Store,iTunes’a göre çok daha kargaşa içerisinde olsa da uygulama çeşitliliği bakımından iOS’dan çok daha fazla seçeneğe sahip. Örneğin iPhone’da Sms uygulamanızı değiştirememektesiniz Andoid’de ise Hangouts uygulamasını varsayılan Sms uygulamanız olarak değiştirebiliyorsunuz. Link açabilmek için iPhone’da Safari’den başka bir uygulama kullanılamamakta hatta ve hatta arkaplan görselinizi değiştirmek bile o kadar kolay olmuyor. Android ise kilit ekranı dahi değiştirebilmenize olanak sağlayan pek çok uygulamaya sahip. iOS’ta bulunan uygulamaların tümüne yakın uygulamayı aynısı olmasa da benzerleri Google Play Store’da bulunmakta.

6- Güvenlik-Gizlilik

Telefon Güvenliği

Apple, bir dönem bulut sisteminden kaynaklanan açıktan dolayı pek çok kullanıcı bilgilerinin ve fotoğraflarının sızmasına neden olarak büyük bir skandala sebep oldu. Bu skandaldan sonra büyük önlemler alan Apple, Android cihazlardan çok daha güvenli. Play Store bünyesine bir uygulamayı kabul ederken ya da engellerken Apple Store’a göre çok daha esnek davranmakta ve Google, tüm uygulamalarının %0,16’sının kötü amaçlı yazılım içerdiğini belirtmekte.

7- Sistem

sistem açıkları

Açık bir sistem mi, yoksa kapalı bir sistem mi?

Apple, bu konuda da android cihazlarla olan farkını gösteriyor. Çünkü telefon piyasaya sunulduğu dönemden bu yana sistem yönünden katı kuralları bulunmakta. Apple, korsanı elinden geldiğince engellemeye çalışmakta ama android bunun tam tersi bir yol izlemekte ve cihazınıza istediğiniz her uygulamayı indirebilmenize imkan sağlamakta.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts