Android Telefondan Nasıl Yayın Yapılır?

YouTube ve Twitch

Android telefonunuzdan oyun oynarken yayın yapmayı hiç düşündünüz mü? Bugün sizlere bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Twitch veya YouTube’dan Canlı Yayın Yapın

Twitch, PC veya konsol oyuncuları tarafından ağırlıklı olarak kullanılsa da, Android telefonunuzdan yayın yapma seçeneğiniz var. Özellikle son birkaç yılda piyasaya sürülen bir amiral gemisi kullanıyorsanız telefonunuzdan yayın yapmamak için hiçbir neden yok.

YouTube Gaming

YouTube’un çok fazla oyun içeriğine sahip olduğu bir sır değil. Öyle ki YouTube’un sitelerinin ve oyun kanallarına ve yayınlarına adanmış bir uygulaması dahi bulunuyor: YouTube Gaming.

Telefondan zahmetsizce yayın yapmaya başlamak istiyorsanız, YouTube Gaming uygulaması en kolay yol olacaktır. Başlamak için ihtiyacınız olan her şey doğrudan uygulamaya dahil edilmiştir sizin tek ihtiyacınız olan oyunları oynamak ve yayını yapabilmek için sağlam bir Wifi bağlantısı.

YouTube Gaming indirmek için tıklayın.

YouTube Gaming ile Nasıl Yayın Yapılır?

  • YouTube Gaming ana ekranından Yayınla düğmesine dokunun.
  • Yayının kalitesini 480p SD veya 720p HD olarak istediğinizi seçin ve yayının canlı olup olmayacağını seçin.
  • Akışı başlattıktan sonra, ekranınızda olan biten her şeyin yayını izleyenler tarafından görülebileceğine dair bir hatırlatıcı alırsınız.YouTube Gaming
  • Ardından, akış yapmak istediğiniz oyunu seçme zamanı. Uygulama, yayın için önerilen uygulamaların bir listesini verecektir, ancak listeyi telefonunuzdaki tüm uygulamaları içerecek şekilde genişletmek için aşağı doğru inebilirsiniz.
  • Yayınınınz için dikkat çekici bir başlık ve açıklama ekleyin.
  • Son olarak da yayınınızı sosyal medyalarda paylaşın, böylece tüm arkadaşlarınız yayın yaptığınızı bilir.

YouTube Gaming Yayın Akışı

Uygulama, oynarken yüzünüzü göstermek için ön bakan kameranızı kullanacak ve ekranınızda istediğiniz yere balonu yerleştirebilirsiniz. En ideal olanı, oyun oynadığınız sırada size engel olmayacak bir yere koymanızdır.

YouTube Gaming Canlı Yayın
YouTube Gaming Canlı Yayın

Yayın başladıktan sonra bu hareketli balon canlı yayınla ilgili tüm ayarları bulacağınız yerdir. Ekranınızın alt tarafındaki akış menüsünü genişletmek için balona tıklamanız yeterlidir. Bu sayede görüntülemeyle ilgili istatistikleri, metin sohbetini ve diğer ayarları görebileceksiniz.

Twitch

Twitch, tartışmasız en büyük çevrimiçi canlı yayın topluluğuna ev sahipliği yapmakta, ancak ne yazık ki Android cihazından Twitch’te canlı yayın yapmak çok daha karmaşıktır.

Mobilde yeni başlayanlar için Twitch uygulaması oyunlarınızı Twitch hesabınıza aktarmanıza izin vermiyor. Bu özellik kısa bir süre sonra mutlaka eklenecektir ama şu an için uygulama, telefonunuzun kamera ve mikrofonunu kullanarak IRL (In Real Life) yayınlar yapmanıza izin vermekte.

Ancak bazı Android oyunlarda canlı yayın yapmak istiyorsanız gereken yazılımı kendiniz kurmalısınız. Bunun için en popüler açık kaynak kodlu yayın yazılımı Open Broadcaster Software‘dir (OBS).

OBS, PC, Mac veya Linux sisteminizden oyun oynamanızı kaydetmenize veya akışa almanıza izin verir. PC veya konsol oyunları, Twitch’i OBS kullanarak yayın açmak ve OBS’nin çizeceği bir video kaynağı oluşturmak için Android cihazınızı USB hata ayıklama ve bir ekran kayıt uygulamasını kullanarak bağlayabilirsiniz.

Telefonunuzu ekranınızı bilgisayarınıza paylaşmaya hazır hale getirmek için telefonunuzdaki Geliştirici seçeneklerini açmanız gerekir.

  • Telefonun ayarlar bölümüne girin.
  • Geliştirici Seçeneklerine girin ve USB Hata Ayıklama’yı açın.

OBS, Twitch hesabınıza ayarlandıktan sonra, telefonunuz bağlı ve bilgisayarınıza aktarılıyor olacak ve bir web kamerası veya farklı grafiklerle canlı yayınınızı oluşturduysanız yapacak bir şey kalmadı demektir. Yayına başlayabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler