Call of War: 2. Dünya Savaşı Temalı Strateji Oyunu

İkinci Dünya Savaşı Oyunları
Call of War

Call of War 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştirebileceğiniz bir strateji oyunu. Tarihi gerçeklik üzerine başlayan oyunda 2. Dünya Savaşı’nı canlı canlı yaşayacaksınız.

✅ Tarihi gerçekliğe uygun.
✅ Mobilde ve tarayıcıda aynı anda oynanabiliyor.
✅ Türkiye detaylı bir şekilde oyunda yer alıyor.
✅ Online ve oynaması ücretsiz.
✅ Atom bombasına kadar geniş bir silah yelpazesi var.

call of war oyna mobil
call of war oyna tarayıcı

Call of War için gelişme taktikleri, rehberler, merak edilenler, güncelleme detayları ve çok daha fazlasını bu sayfada bulabilirsiniz. Oyuna üye olabileceğiniz linkleri hemen aşağı ve yazının sonuna ekledik.

Call of War – 2. Dünya Savaşı Strateji Oyunu

Bu oyunda 2. Dünya Savaşı zamanlarında güçlü uluslardan birinin kontrolünü devralıyoruz. Eyaletler fethediyor, ittifaklar kuruyor ve ekonomimizi oluşturuyoruz. İkinci Dünya Savaşı’nın en gizli silahlarını araştırıp adeta bir süper güç haline gelmeye çalışıyor. Bu bağlamda akıllı ittifaklar ya da acımasız genişleme, süper silahlar ya da toplu saldırı gibi birçok yol bulunuyor.

call of war ekran görüntüsü
Oyundan bir ekran görüntüsü.

Oyunun arkasındaki isim Bytro Labs masa oyunlarını seven oyuncuların bu oyuna bayılacağını belirtiyor. 1942 yılında başlayan oyun, gerçek zamanlı hareket eden birimlere ve seçtiğiniz bölgelere göre birçok haritaya sahip. Teknoloji geliştirmek için birçok unit’in bulunduğu bu yapım, özellikle hava saldırıları yönünden karmaşık savaşlara olanak tanıyor. Ayrıca gizli silahlar kategorisinde atom bombası üretmek gibi seçenekler de mevcut.

Oyuna nasıl başlamalıyız?

Kayıt işlemlerinizi hallettikten sonra oyuna başlamak için artık hazırsınız. Size tavsiyemiz ilk olarak Uluslar Çatışması (Öğretici) modunda oynamanız. Bu sayede hem sizin gibi yeni başlayan rakipler ile oynayarak tecrübe kazanabilirsiniz. Oyuna girdiğinizde başlangıçta yapmanız gereken önemli hamleler bulunuyor. 1942 yılında başlayan oyun, gerçek zamanlı hareket eden birimlere ve seçtiğiniz bölgelere göre birçok haritaya sahip. Teknoloji geliştirmek için birçok unit’in bulunduğu bu yapım, özellikle hava saldırıları yönünden karmaşık savaşlara olanak tanıyor. Ayrıca gizli silahlar kategorisinde atom bombası üretmek gibi seçenekler de mevcut.

Ekonomi Güçlendirme Taktikleri

Bu strateji oyununda atacağımız her adım oyunun gidişatını oldukça etkiliyor. Öncelikle oyundaki en önemli kaynaklardan biri nadir malzemelerdir. Yapacağınız araştırmalarda, kuracağınız sanayilerde, üreteceğiniz tanklarda ve daha birçok alanda oldukça fazla nadir malzeme kullanılmakta. Bu yüzden oyuna başladığınız andan itibaren nadir malzeme üretilen şehrinize sanayi kompleksinizi kurmalısınız.

Call of War 2 Ekonomi Güçlendirme
Oyunda ekonomi her şey demek!

İnşaat tamamlandıktan sonra ise tahkim ve altyapı kurarak şehrinize yatırım yapmalısınız. Bu adımdan sonra oyun içinde düzenleyeceğiniz saldırıları da nadir malzeme üretilebilen şehirlere odaklayarak yapmalısınız. Ayrıca nadir malzemelerden sonra sizin için en önemli kaynak demir olacaktır. Demir üretilen şehirlere de sanayi kompleksi kurmayı unutmayın.

Zafer Puanı ve Ekonomi İlişkisi

Oyun içindeki tüm şehirlerin zafer puanları bulunuyor. Bu puanlar 0 ile 12 arasında değişebilmekte. Şehirlerin zafer puanı dağılımı ise birkaç özellik baz alınarak hazırlanmış. Şehrin jeopolitik konumu, kaynak üretimi ve başkent olma durumu zafer puanlarını etkileyen özellikler arasında bulunuyor. Oyunu kazanmak için ise 725 zafer puanına ulaşabilmeniz gerekiyor. Bu da haritanın yaklaşık %70’ini kaplayabilmek demek oluyor. Bu yüzden oyun içinde koalisyon kurmanız işinize çok fazla yarayacak. Call of War Ekonomi Güçlendirme Taktikleri yazımızda bu konudan detaylı bir şekilde bahsettik.

Askeri Gelişim Taktikleri

Askeri alanda hızlı manevralar yapmak ve fazla hasar vermek istiyorsanız hafif tankları bolca üretmelisiniz. Bu tankları üretebilmek için Zafer Puanı yüksek olan şehirlerinize Sanayi Kompleksi, Kışla ve Altyapı kurmalısınız. Ürettiğiniz orta ve ağır tankları devletinizi savunmak için kullanabilirsiniz.

Oyuna başladığınız ilk 3 gün asla yeni askerler üretmeyin. Onun yerine devletinize sanayi kompleksi, kışla, altyapı, tahkim gibi binalar kurarak ekonominizi güçlendirin. Ardından hızlıca araştırmaları tamamlayarak askeri üretime başlayın. Ayrıca asla milis üretmenizi tavsiye etmem. Milis üretmek sadece zamanınızı kaybettirecek çünkü milisler düşman askerleri karşısında oldukça düşük seviyede kalıyorlar. Milisler yerine Piyade üretebilirsiniz. Fazla asker üretmek yerine nitelikli asker üretmeye çalışın.

Call of War: Sıkça Sorulan Sorular

Bytro Labs tarafından geliştirilen strateji oyunu Call of War’ın erken safhaları çoğu oyuncu tarafından sevilmiyor. Bunun tek sebebi ise oyunun yeni başlayanlara çok karmaşık gelmesi. Biz de sizler için oyun hakkında çok fazla sorulan sorulara cevap verdik.

Call of War 2
Harita üzerinden adım adım yaptıklarınızı takip edebilirsiniz.
  • Şehirlerin (eyaletlerin) moralini nasıl artırabilirim?
  • Altın nasıl kazanılır?
  • Koalisyon olarak harita kazanabilir miyiz?
  • Diğer oyuncuların aktif olup olmadığını nasıl anlarım?
  • Başladığım bir haritayı silebilir miyim?
  • Yüksek seviye de araştırmalar yaptığımda mevcut birimler bundan etkilenir mi?

Call of War İndir

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen oyunlara karşı ilgi duyuyorsanız ve Call of War’da ilginizi çektiyse hemen telefonlarınıza indirerek veya tarayıcı üzerinden oynamaya başlayabilirsiniz.

call of war oyna
Oyuna indirmek için tıklayın.
call of war oyna tarayıcı
Total
6
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler