Konsoldan Mobile GRID Autosport

Grid Konsoldan Mobile
Gün geçtikçe, oyun dünyası için imkansız sandığımız şeylerin üstesinden gelebilen yeni oyun geliştiricileriyle tanışıyoruz. Örnek olarak GRID TM Autosport’u ele alalım. Son teknoloji ürünü bu yarış oyunu, yaklaşık dört sene önce oyun konsolları için yayınlanmıştı.
 
Böyle bir oyunun, cebine sığan bir aygıtta çalışmasını bekler miydin? Cevabın hayır ise yanılıyorsun. Deneyimli oyun stüdyosu Feral Interactive, GRID Autosport deneyimini mobile taşımakla kalmadı. Aynı zamanda yeni kontroller ve büyüleyici grafik geliştirmeleriyle oyunu adeta baştan yarattı. Feral Interactive daha önce de SEGA tarafından geliştirilen ROME: Total War oyununu iPad’e uyarlamıştı.
 

Xbox 360 versiyonunda görüntü kalitesi 720p iken; iOS’ta 1080p 

 
Feral’ın tasarım bölümünü yöneten Edwin Smith “Bu kalibrede ve kalitede bir oyunu iOS’a uyarlamak, çalışmaya başlamadan uzun süre önce kapsamlı bir plan yapmak anlamına geliyordu.” diyor. “Tek istediğimizin oyunu iOS’ta çalışır hale getirmek olmadığını işin başından sonuna kadar aklımızdan çıkarmadık, uyarlamayı en iyi şekilde yapmak istedik.”
Küçük bir ekiple yola çıkan Feral Interactive, zamanla toplamda 30’dan fazla kişiyi takıma dahil etmiş. Oyunun en az konsol versiyonu kadar, hatta daha da iyi görünmesi gerektiğinin kararlaştırılması üzerine ekip, çözünürlüğe ve dokulara odaklanmış. GRID Autosport’un Xbox 360 versiyonunda görüntü kalitesi 720p iken; iOS’ta oyun, yüksek çözünürlüklü yansımalar ve toz efektleriyle 1080p görüntü kalitesinde çalışıyor. Üstelik tüm bunları yaparken saniyede 30’Iuk sabit bir kare hızı yakalıyor.
 
GRID Autosport
 

GRID Autosport marketteki en iyi oyun kontrollerine sahip

Feral ekibi, yarış oyunlarının kaderini belirleyen en önemli unsurlardan birine, yani kontrollere de büyük önem vermiş. Favori otomobillerini aygıtı eğerek veya ekranda yer alan sanal direksiyonu kullanarak sürebilirsin. Özellikle aygıtı eğerek oynama seçeneğini geliştirmek zor olmuş. Ekibin, otobüs veya metro yolculuklarında oyunu oynayanları etkileyebilecek istenmeyen hareketlere karşı detaylı düzenlemeler yapması gerekmiş.
 
Smith, şakayla karışık bir şekilde her gün Londra metrosunda oyunu deneyerek bu kontrol mekanizmasını test ettiklerini söylüyor. “Kontroller konusunda karşılaştığımız zorluğu başarıyla atlattık. Artık GRID’i konsolda oynadığımdan daha hızlı bir şekilde iPhone’umda oynayabiliyorum.”
 
Oyun kontrolleri konusunda titizsen, GRID Autosport tam sana göre. Kontrollerin neredeyse tüm detaylarını istediğin gibi özelleştirebilirsin. 3D Touch duyarlılığını ve hızlanma süresini ayarlayabilir ya da çekiş kontrol ve otomatik vites gibi özellikleri kapatabilirsin. GRID Autosport, oyun kumandalarını bile destekliyor.
GRID Autosport
 
Tüm bunların yanı sıra Feral, üstün kalitede görseller için faydalandığı grafik motoru Metal’dan dokunuş titreşimlerine ve kayıt almayı sağlayan ReplayKit uyumuna kadar, pek çok teknik özelliği de destekliyor.
Peki Smith, sınırları zorlayan bir konsol oyununu mobil platformlara uyarlamanın mümkün olduğunu daha önce hiç düşünmüş mü?
“Dürüst olmam gerekirse, evet! Mümkün olduğunu düşünmüştüm.” diye yanıtlıyor. “Ama bunu gerçekleştirenler arasında başrol oynayacağımızı hiç düşünmemiştim.”
“10 yıl önce, orijinal iPhone’u elime aldığımda bu fikir aklıma gelmişti. Çıktığı gün Feral ofisine getirmiş ve iPhone için uygulamalar üretebileceğimiz konusunda ısrar etmiştim. O zamanlar Mac oyunlarıyla ilgileniyorduk. Şimdi Feral yapımları iPhone X üzerinde Mac’tekinden bile daha etkileyici bir şekilde çalışıyor.”
 
Codemasters tarafından geliştirilen ve Feral Interactive tarafından mobil platforma uyarlanan oyun, yüksek kaliteli görselliğiyle dikkat çekiyor. 100 ‘den farklı araç ve zorlu parkurun yer aldığı oyunun iOS versiyonuna App Store üzerinden erişebilirsiniz. Yayınlanacak genişleme ve güncelleme paketleri ile 4- 8 GB arası boş alana ihtiyaç duyan oyunun Android versiyonu da geliştiriliyor.  Hatırlatalım oyun ücretli ve 34.99 TL ‘lik fiyat etiketine sahip.
 
Daha fazla haber, oyun tanıtımı ve inceleme için bizi Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip etmeyi unutmayın! Bizlere destek olmak için haberlerimizi sosyal medya hesaplarınız üzerinden paylaşmanız dileğiyle.
 
 
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler