Afrin Operasyonu için Mobil Oyun Yapıldı!

Afrin SİHA

Üniversite Öğrencilerinden Afrin Oyunu

Üniversite öğrencileri Zeytin Dalı Harekatı’nı anlatan Afrin Operasyonu için Afrin SİHA isimli bir mobil oyun yaptılar.

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünü okuyan Zekeriya Akgül ve Ahmet Küçük isimli iki arkadaş konusunu Zeytin Dalı Harekatı’ndan aldıkları mobil oyun yaptılar. Türk Silahlı Kuvvetlerinin Zeytin Dalı Harekatı’nı başlattığı dönemde yapımına başladıkları oyunda Bülbül, Şeran, Mabatlı, Cinderes ve Afrin Merkez adlı beş farklı bölümden oluşmakta. Oyun gerçek harita üzerinde oynanmakta ve oyunda silahlı insansız hava aracı ile Afrin’de ki köylerin korunması ve teröristlere ait hedefleri ve konvoyların vurulması gibi görevler yerine getirmektesiniz.

Afrin SİHA
Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği okuyan öğrenciler Zeytin Dalı Harekatı’nı konu aldıkları bir mobil oyun yaptı.

Android ve iOS için ücretsiz olarak indirilebilecek olan Afrin SİHA’da Abdullah Öcalan’ın posterinin vurulması gibi gerçek görüntüler de yer almakta. Tüm bölümleri başarılı bir şekilde geçmeniz durumunda Mehmetçiklerimizin Afrin’de bayrağımızı diktiğini görebilirsiniz.

Oyunun geliştiricisi Zekeriya Akgül yaptığı açıklamada, “Afrin SİHA ismini verdiğimiz oyunda belirlenen 5 görevi yerli ve milli olan SİHA ile yerine getiriyorsunuz. Bu görevler; bir terörist sığınağını bombalamak, terör konvoyunu imha etmek ve sivilleri korumak gibi görevlerden oluşuyor. Oyunda gerçek harita ile belirlediğimiz bölgeleri alarak ilerleme kaydediyorsunuz. Ele geçirilen her alan, yeşile boyanıyor. Tüm bölümlerin tamamlanmasıyla da arayüzde Afrin’de ki operasyondan görüntüler yer alıyor. Oyunu okuldaki bölüm arkadaşım Ahmet Küçük ile yaptık. Lise öğrencisi kardeşim Eren ve bölümümüzde görev yapan öğretim görevlisi Mücahit Büyükyılmaz da bize oyunun belli kısımlarında destek verdi.” ifadelerini kullandı.

Afrin SİHA

Harekatın başlamasıyla yapımına başlanan oyunda harekat bitmeden oyunu bitirebilmek için büyük bir çaba harcayan öğrenciler bunu başardılar. Bunun yapında oyuna birtakım güncellemeler de yapılması düşünülmekte. Konu üzerinde konuşan öğrencilerin proje danışmanı olan Dr. Ali Osman Çıbıkdiken, “Oyunu şu an Android ve IOS işletim sistemine sahip tüm mobil cihazlara ücretsiz olarak indirmek mümkün. Oyunda, bizim için stratejik öneme sahip SİHA ile verilen 5 görevi yapıyorsunuz. Oyunun adını harekatın ismine binaen ‘Afrin SİHA’ olarak belirledik. Oyunda, sonraki hedefimizle ilgili küçük bir bilgi de yer alıyor. İnşallah TSK’nın başarılı operasyonlarıyla oyunumuzun sonraki bölümlerini açarak Münbiç haritasını da ekleyeceğiz.” dedi.

Afrin SİHA’yı Google Play ve Apple Store‘dan indirebilirsiniz.

AFRİN SİHA

Total
0
Shares
İlgili İçerikler