Deprem Anında Ne Yapmalıyız? – Deprem Oyunu: Earthquake Safety Tips 2

Earthquake Safety Tips 2
Earthquake Safety Tips 2

Earthquake Safety Tips 2, deprem anında, öncesinde ve sonrasında çocukların neler yapması gerektiğini oldukça eğlenceli ve öğretici şekilde anlatan, çocuklar için tasarlanmış deprem bilgilendirmesi için eğitici bir oyundur.

Çocuklarımız Depremi Ne Kadar Biliyor?

“Sesimi duyan var mı?”

Bu cümle, 1999 Gölcük depreminin  simgeleşmiş cümlesi olarak o günden bu güne akıllardan çıkmadı ve çıkmayacak. Aramızda o depremi yaşamış olup hatırlayanlar da var, hatırlayamayacak kadar küçük olanlar da, o yıllarda henüz doğmamış olanlar da… 1999 deprem şiddeti 7.5’ti. Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız depremler ile gördük ki bu felaketten hiçbir ders almamışız. Öyle ya, ne sağlam binalar yapıldı, ne gerçekleşecek olan İstanbul depremi ciddiye alındı. Ne de deprem anı, öncesi ve sonrası hakkında eğitimler gerçekleştirildi. Ve bir kez daha olabilecek en ciddi şekilde büyük İstanbul depremi “Ben buradayım!” dedi.

Earthquake Safety Tips
Earthquake Safety Tips

İşin teknik kısımları bizim uzmanlık alanımız değil. Bunun için bilim insanlarını referans almak, onları dinlemek gerekli. Ancak biz de elimizden gelen neyse onu yapmak istiyor, hiç değilse çocuklarımızı bir şekilde bilgilendirmek adına bu içeriği hazırlıyoruz.

Earthquake Safety Tips 2, deprem anında, öncesinde ve sonrasında neler yapılması gerektiğini eğlenceli ve öğretici şekilde anlatan, çocuklar için tasarlanmış BabyBus Kids Games’in geliştirmiş olduğu bir deprem bilgilendirme oyunudur.

Earthquake Safety Tips
Earthquake Safety Tips

Özellikle küçük yaşlardaki çocukların telefon ve tableti ellerinden bırakmadıklarını düşünürsek onlara böyle bir oyun oynatabiliriz. Böylece hem bilinçlenmelerini hem de eğlenmelerini sağlayabiliriz.

Oyun, oldukça eğlenceli animasyonlar eşliğinde işin içine çocukları da dahil ederek deprem simülasyonları canlandırıyor. Bu canlandırmalarda çocuğunuzun deprem anında neler yapması gerektiğini anlatıldıktan sonra anlatılanları uygulaması isteniyor. Deprem bittikten, yapılması gerekenler yapıldıktan sonra da çeşitli sahneler gösterilerek yapılan davranışlardan hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğu sorulup ikinci bir sağlama yaptırılıyor. Bir deprem ülkesi olarak ve önümüzde İstanbul depremi bizleri beklerken çocuklarımızı bu konuda bilinçlendirmenin yollarından biri olarak bu oyunu lütfen es geçmeyin.

Earthquake Safety Tips - deprem çantası
Earthquake Safety Tips – Deprem çantası

Ne zaman, nerede ve nasıl olacağını bilemediğimi en büyük doğal afetlerden biri olan deprem anında çocuklarımıza nasıl davranması gerektiğini oldukça eğlenceli şekilde öğretiyor. Sadece deprem anında yapılması gerekenler değil. Aynı zamanda bunun kadar hayati önem taşıyan deprem çantası konusunda da oldukça bilgilendirici rol üstleniyor. Bu kadar hayati önem taşıyan bir konuda böylesine değerli ve öğretici bilgiler içeren oyunla, çocuklarımıza çok küçük yaşlardan itibaren deprem eğitimi verilebilir.

Earthquake Safety Tips oyununu bir an önce indirip çocuklarınıza deprem anında yapması gerekenleri öğretmek için Google Play Store‘u ziyaret ederek ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler