Dünyanın En Çok Oynanan Oyunları

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarının hangileri olduğunu biliyor musunuz?
dünyada en çok oynanan oyunlar
Dünyada En Çok Oynanan Oyunlar

Dünyanın en çok oynanan oyunları hangileri? Bu yazımızda dünyanın en çok oynanan oyunlarını ele aldık ve sizlere özel bir liste oluşturduk. Bu hazırladığımız liste içerisindeki oyunları muhtemelen herkes bir kere de olsa duymuştur. Eğer bu liste içerisindeki oyunlardan hiçbirini oynamadıysanız, gözünüze en çarpıcı oyunu indirmeli ve sizde bu eğlenceyi tatmalısınız.

Dünyanın En Çok Oynanan Oyunları (PC)

PC platformunda dünyanın en çok oynanan oyunları daha çok Battle Royale kategorisinde ön plana çıkıyor. Dünya üzerinde büyük bir etki yaratmış olan Battle Royale kategori neredeyse artık her oyunda bir özel mod olarak bulunuyor. Bazı oyuncular bu kategoriyi seviyor olsa da bazı oyuncular ise bu kategorilerden sıkılıyor ve daha farklı tarzda oyunlara yöneliyor. Bizde bu konuyu tam olarak netleştirmek adına dünya çapında en çok oynanan oyunları topladık ve bir liste içerisinde buluşturduk.

dünyanın en çok oynanan oyunları
League of Legends

League of Legends

Listemizin ilk sırasında League of Legends bulunuyor. Dövüş esaslı bir strateji oyunu olan bu oyun dünya çapında düzenlenen turnuvalar eşlik ediyor ve dünyanın en çok oynanan oyunlar listesinde ilk sırada yer almayı başarıyor. Her bir takımda beş güçlü lider bulunduran birbirine düşman 2 farklı takımın, birbirine karşı savaştıkları, üslerini kalelerini yıktıkları bir strateji oyunu. 150’den fazla şampiyon arasında birini seçerek bu efsanevi savaşın ortasına atılabilirsiniz.

Fortnite
Fortnite

Fortnite

2017 yılında piyasaya sürülen ve sürüldüğü andan itibaren fazlasıyla popülerleşen bir oyun Fortnite. Battle Royale moduna dayanan bu oyunda, atladığınız harita üzerinde gerekli bölgelere giderek silahlar ve materyaller toplayabildiğiniz bir oyun. Oyunun en önemli özelliği ise bu etraftan topladığınız materyaller sayesinde kendinizi savunabilecek yapılar yapabiliyor olabilmeniz. Bu oyun şuanda dünya genelinde 50 milyona yakın kişi tarafından oynanıyor.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

Rainbow Six Siege Ubisoft tarafından geliştirilen ve Ubisoft tarafından yayınlanan FPS türünde bir oyun. Bu oyunun en önemli detayı ise IGN tarafından E3 2014’ün en iyi oyunu seçilmiş olması. Bu oyun içerisinde anti-terörist ve terörist birimleri bulunuyor. Oyun bir nevi CS:GO oyununu andırıyor olsa da, Rainbow Six Siege oyununun içerisinde kullanabileceğiniz operatörler bulunuyor. Bu operatörlerin çoğu farklı uyruklu olup, ekipmanları, yetenekleri ve işlevleri de farklı. Örnek verecek olursak Twitch adındaki bir operatör düşmanları uzak mesafeden elektrik şoku ile vurabilen bir drone’a sahipken, IQ operatörü etrafta bulunan tuzakları özelliği sayesinde görebiliyor ve onları etkisiz hale getirebiliyor.

dünyanın en çok oynanan oyunları
Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Herkesin en az bir kere duymuş olduğu Counter-Strike: Global Offensive çoğu oyuncu tarafından oynanıyor. Dünya genelinde çeşit çeşit turnuvalara eşlik eden bu oyun günümüzde anlık 1 milyon oyuncuya kadar ulaşmayı başarıyor. Oyundan kısaca bahsedecek olursak Rainbow gibi iki tane takım bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan silahlardan biri, oyun içi para karşılığında satın alarak rakip takımdaki oyuncuları alt etmeye çalışıyorsunuz.

PlayerUnknown’s Battlegrounds
PlayerUnknown’s Battlegrounds

PlayerUnknown’s Battlegrounds

PUBG, oyunun sonunda hayatta kalmayı başarabilen tek bir oyuncunun kazanabildiği Battle Royale tarzında bir oyun. Oyuncu topluluklarının görüşleri toplanarak ortaya çıkan bu oyun en çok oynanan oyunlar arasında yer alıyor. Tüm oyuncular oyuna eşit şartlarda, kelimenin tam manasıyla hiçbir şeyleri olmadan başlarlar; haritanın çeşitli yerlerinde bulunan silah, ekipman ve gereçleri toplayarak tek başlarına hayatta kalma mücadelesi verdikleri bir oyun. Unreal 4 oyun motoruna sahip, gerçekçi ve olağanüstü heyecanlı olan bu oyun, 8 kilometre karelik bir harita içerisinde oynanmaktadır.

Call of Duty Black Ops 4
Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty efsanesinin serilerinden biri olan bu oyun da kendi savaş stratejini uygulayarak rakiplerinize karşı amansız mücadeleler verdiğiniz bir oyun. Dünyada genelinde milyonlarca insanın online olarak oynayabildiği oyunlar arasında yer almakta. Oyunun konusu ve mantığı diğer savaş oyunlarındaki gibi. Bir kurtarma operasyonu içerisinde yer alan oyuncular dünyada nükleer faaliyetlerde bulunan kişilere karşı operasyonların yürüttüğü bir oyun. Oyunun başkahramanı olan MacTavish, yanında SAS komandoları ile birlikte bir kargo gemisine sızarak oyun başlar.

Minecraft
Minecraft

Minecraft

Markus “Notch” Persson tarafından 17 Mayıs 2009 tarihinde oyuncular karşısına sunuldu. Piyasa sunulmadan tam 1 hafta önce tasarlanan bu oyun çıktığı dönemde büyük bir ilgi duydu. Oyunun dikkat çekici özelliği ise haritanın tamamı küplerle kaplı olduğundan, hem hayatta kalmaya çalışıyorsunuz hem de çeşitli tasarımlar yaparak oyun zevkinizi arttırabiliyorsunuz.

Overwatch
Overwatch

Overwatch

Overwatch oyunu da diğer oyunlara biraz da olsa benziyor. Altı kişilik iki takımdan oluşan bu oyun içerisinde seçebileceğiniz onlarca karakter bulunuyor. Bu seçtiğiniz karakterlerin hepsinin ise ayrı ayrı özellikleri bulunuyor. Hatta bu şampiyonlar kategorilere ayrılıyor yani bunlar destek, saldırı, suikastçı ve daha bir fazlasından oluşuyor diyebiliriz. Oyunda bulunan haritalar dünya üzerinden bulunan şehirlerden ilham alınarak tasarlanmış.

Roblox
Roblox

Roblox

ROBLOX içerisinde yüzlerce farklı konuda oyun barındırıyor. Çizgi filmlere ve özellikle Logo karakterlerine tutkunuz varsa mutlaka ama mutlaka denemeniz gerekiyor. İçinde birçok farklı oyunun olması yüzlerce yeni ve birbirinden bağımsız hikaye olduğu anlamına geliyor. Yani hiçbir zaman sıkılma lüksünüz olmayacak çünkü her seferinde yepyeni bir maceraya başlayacaksınız.

Rocket League
Rocket League

Rocket League

Rocket League oyunu futbol temeline dayanıyor olsa da, FIFA veya PES gibi futbolcularla değil, belirli bir büyüklüğe sahip olan halı saha içerisinde arabaları kullanarak rakiplerinize karşı gol atabildiğiniz bir oyun. Rekabetçi maçlarında sadece futbol olsa da oyunda basketbol ve daha birçok oyun modu bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan nitro sistemi sayesinde havada akrobatik hareketler yapabiliyorsunuz. Oyun şuanda Epic Games platformunda ücretsiz olduğundan dolayı çoğu kişi tarafından oynanıyor.

Dünyada En Çok Oynanan Mobil Oyunları

Mobil platformda dünyanın en çok oynanan oyunları daha çok Battle Royale kategorisinde ön plana çıkıyor. Sizler için mobil platformlarda en çok oynanan oyunları listeledik. Bu liste içerisinde bulunan oyunları mutlaka herkes bir kere duymuştur. Sizlere listelediğimiz bu oyunlardan hala birini oynamadıysanız, gözünüze en çarpıcı oyunu indirmeli ve stres atmaya bakmalısınız.

Clash of Clans
Clash of Clans

Clash of Clans

Finlandiya merkezli oyun şirketi Supercell tarafından kurulan çok oyunculu ve gerçek zamanlı savaşlara dayalı bir strateji oyunu. Clash of Clans oyununda, oyuncular saldırganlara karşı kendi köylerini korumak için çeşitli savunma mekanizmaları inşa ederken, aynı zamanda saldırma amacıyla da askerler üreterek, köylerini geliştirebildiği bir oyun. Oyun içerisinde klanlar bulunduğundan dolayı, oyuncular en fazla 50’şer kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir ve klanların kendi içlerinde çevrim içi sohbet edebilir. Ayrıca klan üyelerinden asker ve büyü isteğinde bulunabilir.

dünyanın en çok oynanan oyunları
Clash Royale

Clash Royale

Clash of Clans oyunundan sonra Supercell’in ortaya koyduğu efsanevi savaş oyunu Clash Royale, Clash evrenine adeta yeni bir soluk getirmiştir. Dünyanın her yerinden gerçek oyunculara karşı kafa kafaya savaşlar yapabildiğiniz bu oyunda royale kartları toplayarak zafere ulaşın. Klan savaşları ve özel savaşlarla strateji geliştirebileceğiniz Clash Royale oyunu 100+ milyonun üzerinde indirme sayısı ile en iyi mobil oyunlardan biri olmuştur. Çevrim içi olarak oynayabileceğiniz Clash Royale oyunu 4.3’lük puanıyla dikkat çekmektedir.

dünyanın en çok oynanan oyunları
Call of Duty: Mobile

Call of Duty: Mobile

Call of Duty Mobile da çıktığı andan itibaren çok kısa sürede büyük oyuncu kitlelerine ulaşmayı başaran oyunlar arasında yerini aldı. Geçtiğimiz günlerde 9. sezonuna giriş yapan Call of Duty Mobile, çok sayıda ödülü oyuncularla buluşturuyor. Bunun yanı sıra oyun içerisinde bulunan Battle Pass ile her seviye ve kademe atladığınızda da çok sayıda silah kaplamalarını da kazanabilirsiniz. Çok Oyunculu ve Battle Royale modu bulunan Call of Duty Mobile’a büyük bir kitle tarafından hikaye modunun da eklenilmesi isteniyor. Bu konuda açıklama yapmayan şirketin ilerleyen dönemlerde yapacağı değişiklikler de bir hayli merak konusu.

PUBG Mobile
PUBG Mobile

PUBG Mobile

Temeli diğer oyunlarla aynı tarzda, maça her zamanki gibi 100 kişi ile başlanıyor ve bu 100 kişi adanın çeşitli noktalarına atlayıp kendilerini ekipmanlar topluyor. Hayatta kalmak için kullanabileceğiniz birçok silah, arabalar ve diğer kaynaklar bulunuyor. Ayrıca takım maçlarında oynamak için arkadaşlarınızla da takım kurabilirsiniz. Eğer oyuna yeni başlayacak bir oyuncuysanız dinamik ağır silah modu, hızlı eğlence modu ve 4v4 takımlı ölüm maçı veya zombi modlarının da sizleri beklediğini unutmayın. Oyunda birinci şahıs nişancı ve üçüncü şahıs nişancı modları da bulunuyor.

Garena Free Fire
Garena Free Fire

Garena Free Fire

Garena Free Fire piyasadaki en popüler Battle Royale oyunlarından biri ve şu anda Play Store’da 100 milyondan fazla indirmeye sahip. Bu oyununda mekanik açısında diğer Battle Royale oyunları ile pek bir farkı yok. Oyun içerisinde 50 katılımcı bulunuyor ve maçlar on dakikalık oluyor, sizin de bu süre zarfında hayatta kalıp birinci olmanız gerekiyor. Maç sürelerinin kısa, sistem gereksinimlerinin az ve oyun kontrollerinin gerçekten iyi olması Free Fire’ın başarısının arkasındaki ana sebeplerden bazıları.

dünyanın en çok oynanan oyunları
Mobile Legends: Bang Bang

Mobile Legends: Bang Bang

Gerçek rakiplere karşı mücadele ettiğiniz bu oyun League of Legends oyununu andırıyor diyebiliriz. Arkadaşlarınız ile birlikte oynayabildiğiniz bu oyun içerisinde, seçebileceğiniz onlarca karakter ve bu karakterin farklı farklı yetenekleri bulunuyor. Büyük bir harita üzerinde kıran kırana geçen bu savaşları siz hala deneyimleyemediyseniz kesinlikle bu oyunu bir kere indirip oynamalısınız.

Genshin Impact
Genshin Impact

Genshin Impact

Fantastik anime karakterlerine sahip olan Genshin Impact, geçtiğimiz günlerde piyasa sunuldu. Piyasa sürüldüğü andan itibaren büyük bir kitle yakalayan bu oyun dünya üzerinde en çok oynanan mobil oyunlar listesine girdi. Çünkü oyunun neredeyse tüm detayları düşünülerek tasarlanmış. Örnek verecek olursak oyun içerisinde dağlara tırmanabiliyor, nehirlerde yüzebiliyor ve daha birçok özelliği kullanabiliyorsunuz.

dünyanın en çok oynanan oyunları
Sky: Children of the Light’s

Sky: Children of the Light’s

Journey ve Flower gibi ödüllü oyunların arkasındaki geliştiricilerin yeni macerası olan Sky: Children of the Light, çığır açan bir sosyal macera olarak tanımlanıyor. Oyunda karakter özelleştirmeleriyle kendinizi ifade ederek, 7 keşfedilebilir bölgede dünyanın dört bir yanından gelen oyuncularla bir araya gelerek tanışabilir ve sosyalleşebilirsiniz.

dünyanın en çok oynanan oyunları
Rules of Survival

Rules of Survival

NetEase tarafından geliştirilen Rules of Survival, diğer Battle Royale oyunlarından farklı kılan özelliği ise içerisinde dev bir haritası bulunan oyunda araç mekanikleri, silah çeşitleri ve 120 oyuncunun bir arada oynama özelliği sayesinde birçok oyuncuyu büyülüyor. Ayrıca harita içerisinde çok fazla oyuncu bulunduğundan dolayı savaşlarda kıyasıya bir mücadele içerisinde geçiyor. Ayrıca oyunu geliştirmek adına birçok güncellemeler geliyor ve oyun içerisinde eğlenebileceğiniz birçok mod bulunuyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler