En İyi MMORPG Oyunlar

En iyi MMORPG oyunlarını ve daha fazlasını sizler için derledik.
En iyi MMORPG oyunlarını sizler için derledik.
En iyi MMORPG oyunlarını sizler için derledik.

En iyi MMORPG oyunlar ile oyun zevkinizi doruklara çıkarabilirsiniz. Neredeyse 20 yıldır video oyunları sektörünün en popüler türlerinden olan MMORPG, birçok farklı yapım ile günümüze kadar geldi. Ülkemizde rol yapma oyunları olarak da anılan MMORPG’ler, genel olarak kendi karakterinizi geliştirmekten geçiyor. Oynadığınız yapımın gidişatına göre farklı hikayeler, düşmanlar ve evrenler deneyimleyebilirsiniz.

En İyi MMORPG Oyunlar

MMORPG oyunlar yapısı gereğiyle online olarak da oynanabiliyor. Yani arkadaşlarınızla kendi karakterlerinizi oluşturarak farklı bosslara karşı oynayabilir, ticaret yapabilir hatta diğer klanlara karşı mücadele edebiliriz. Bu tarz oyunlarda birçok farklı eşya ve materyal bulunuyor. Bunları ezberlemek oyundan oyuna değişse de uzun bir zaman aldığını söyleyebiliriz. Her MMORPG oyunun genel olarak farklı amaçları bulunuyor. Fakat hepsinde temel olarak aynı senaryoları gerçekleştirmeniz mümkün.

World of Warcraft

World of Warcraft yıllardır en popüler MMORPG yapımlarından.
World of Warcraft yıllardır en popüler MMORPG yapımlarından.

Listemize MMORPG türünün başyapıtı olarak sayılan World of Warcraft ile başlıyoruz. Blizzard Entertainment firması tarafından WoW, Warcraft serinin 4. oyunudur. Warcraft serisi her ne kadar 1994 yılında Warcraft:Orcs & Humans ile başlasa da WoW’un piyasaya sürülmesi 2004 yılını buldu. Çıktığı günden beri milyonlarca oyuncuya hitap eden ve birçok içeriği sahip olan WoW, günümüzde de yeni güncellemeler almaya devam ediyor. Oyun genel olarak insanların ve Orcların savaşını konu alıyor. Karakter oluştururken bu 2 türden birini seçiyorsunuz. Seçiminizi yaptıktan sonra artık karşı türde bulunan oyuncular içinde savaş halinde oluyorsunuz. Oyunun içinde kendi ekonomi sistemi de bulunmakta. Yaptığınız işleri gerçek paraya dönüştürerek Blizzard marketinde kullanabiliyorsunuz. Oyuna son olarak geçtiğimiz kasım ayında Shadowlands adında bir genişleme paketi eklendi. Bu sayede oyuncular WoW’a karşı tekrardan hypelandı ve oyunun kullanıcı sayısında büyük bir artış oldu. World of Warcraft’ı oynamak istiyorsanız ücretsiz deneme paketini deneyebilirsiniz. Oyunun tamamına erişmek istiyorsanız aylık belirli bir abonelik ücreti ödemeniz gerekiyor.

Knight Online

Knight Online'ın ülkemizde de oldukça büyük bir kitlesi bulunuyor.
Knight Online’ın ülkemizde de oldukça büyük bir kitlesi bulunuyor.

Ülkemizde oldukça büyük bir kitleye hitap eden Knight Online, ilk olarak 2002 yılında piyasaya sürüldü. MMORPG türünün ilk oyunlarından olduğu için milyonlarca oyuncuya ulaşmayı başardı. NTTGame tarafından yayınlanan yapım 80 farklı ülkede yayınlandı. Bölgeden bölgeye ücretli veya ücretsiz olarak piyasaya sürüldü. Yine insanlar ve orcları konu olan Knight Online’da 6 farklı sınıf bulunuyor. Oyuncular seçtikleri sunucuya göre kendi karakterlerini oluşturabiliyor. Ülkemizde de yüz binlerce oyuncusu olduğu için oyun içinde Türkçe dil desteği de bulunuyor. Diğer MMORPG oyunlar ile benzer özelliklere de sahip. Oluşturduğunuz karaktere 17 farklı yetenek öğretebilir ve düşmanlarınıza karşı savaşabilirsiniz. Oyunu tamamen ücretsiz olarak kendi sitesi üzerinden indirebilirsiniz.

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls serisinin son oyunu MMORPG türünde.
The Elder Scrolls serisinin son oyunu MMORPG türünde.

Bethesda’nın efsane rol yapma serisi The Elder Scrolls’un MMORPG yapımı. ZeniMax Online tarafından 2014 yılında yayınlanan oyun; Windows, PlayStation 4, Xbox One ve OS X platformalarına çıktı. Alışıla gelmiş MMORPG yapımlarından farklı olmayan TES Online, 7 yıllık süreçte oldukça iyi çıkışlar yapmayı başardı. Diğer TES oyunlarında olduğu gibi Tamriel kıtası üzerinde geçen hikayede birçok oyuncu etkin olarak rol alabiliyor. Karakterinizi onlarca farklı sınıftan seçebilir ve kendi oyun tarzınıza göre şekillendirebilirsiniz. İsterseniz okçu, büyücü hatta savaşçı bile olabiliyorsunuz. İlk yılında abonelik sistemi ile oyunculara hizmet sunan The Elder Scrolls Online günümüzde sadece satın alınarak da oynanabiliyor.

En İyi Mobil MMORPG Oyunları

MMORPG türü mobil platformlarda da oldukça popüler. Fakat kaliteli yapımların çok fazla olduğunu söylememiz doğru olmaz. Bu listedeki oyunlara mobil mağazalar üzerinden ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

En İyi Mobil MMORPG Oyunları: Black Desert Mobile

Black Desert Mobile, mobil cihazlardaki en iyi grafiğe sahip oyunlar arasında bulunuyor.
Black Desert Mobile, mobil cihazlardaki en iyi grafiğe sahip oyunlar arasında bulunuyor.

Bilgisayar platformunda da oldukça popüler olan Black Desert, mobil platformlar için de yayınlandı. Yayınlandığı günden itibaren mobil platformlardaki en iyi grafiklere sahip oyunlar arasında olmayı başardı. Geniş açık dünyası ve barındığı birçok farklı özellik ile oyuncuların beğenisini toplayan Black Desert Mobile, son güncellemesini 27 Kasım 2020 tarihinde aldı. Android ve iOS platformlarına ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Oyun ücretsiz fakat oyun içinde ücretli eşyalar bulunmakta.

Dragon Storm Fantasy

Dragon Storm Fantasy ile diğer klanlara karşı savaşabilirsiniz.
Dragon Storm Fantasy ile diğer klanlara karşı savaşabilirsiniz.

Sadece mobil platformlara özel olarak geliştirilen Dragon Storm Fantasy, farklı içerikleriyle MMORPG türüne yeni bir soluk katıyor. Tamamen ücretsiz olarak indirebileceğiniz bu oyunda kendi karakterinizle ejderhaların bulunduğu bir evrende gelişmeye çalışıyorsunuz. Oyunun kendi içerisinde klanlar, özel mekanlar ve online oyuncular ile girebileceğiniz etkinlikler bulunuyor. Oyunu Android ve iOS cihazlarınıza indirebilirsiniz. Eğer bu yapımı bilgisayarda da deneyimlemek istiyorsanız Dragon Storm Fantasy PC üzerinden nasıl oynanır? adlı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazımızda hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarınızda oynayabileceğiniz MMORPG oyunlarını derledik. Bu tarz liste içeriklerinin devamı için Mobidictum’u takip etmeyi ve yazılarımızı arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts