En İyi Mobil MOBA Oyunları

Mobil MOBA oyunlarının en dikkat çekici 6 tanesini derledik!
moba oyun önerileri mobil
en iyi moba oyunları mobil

Yeni listemizde en iyi mobil MOBA oyunları konusuna değindik. Android ve iOS cihazınızda oynayabileceğiniz 6 adet MOBA oyununu bu listede bulacaksınız.

Pokemon Unite

Pokemon Unite
Pokemon Unite, mobile bu Eylül ayında çıkış yaptı.

Henüz yeni piyasaya adım atmış olan Pokemon Unite daha şimdiden adından fazlasıyla bahsettiriyor. TiMi Studio Group ve The Pokémon Company tarafından geliştirilen oyunun yayıncılığını da yine The Pokemon Company üstleniyor.

Mobil cihazların yanında Nintendo Switch konsoluna da çıkacak olan Pokemon Unite’da hepimizin yakından tanıdığı Pokemonlar MOBA arenasında birbirleriyle mücadele ediyorlar. Oyun mekanikleri olarak League of Legends tarzına değil de daha çok Heroes of the Storm tarzına benziyor. Haritada bazı yaratıklar var, bunları kesiyorsunuz ve içinden poketop düşüyor, bu poketopları rakibin alanına bırakınca takımınız puan kazanıyor. 

Oyun, farklı mekanikleri ve Pokemon temasıyla eğer güzel bir oynanış sunabilirlerse diğer mobil moba oyunlarının önüne kolayca geçebilir.

Arena of Valor

Arena of Valor

Arena of Valor 14 Ekim 2016 tarihinde piyasaya sürüldü. Oyunda şu an 101 karakter mevcut. Arena of Valor’da harita dizaynı, renkler ve efektler biraz daha karışık, bunun yanında görsel kalite oldukça yüksek. Daha gerçekçi ve süslü bir izlenim sunuyor. Lakin bu izlenim de ilk başlarda oyuncuların alışmasını biraz zorlaştırıyor. 

Arena of Valor’daki Arkana sistemi de oyunun tam anlamıyla rekabetçi  yapısına ters olan bir sistem. Arkanalar sayesinde para verip oyunda öne geçebiliyorsunuz ya da oyuna günlerinizi harcayıp bu arkanaları elde edebiliyorsunuz. Arena of Valor’da takım savaşlarının önemi kadar bireysel performans da önemli oluyor. Eğer takımınız savaşa iyi giriyorsa bireysel performansınızla oyunu taşıyamayabiliyorsunuz. Gelelim Arena of Valor’un seslendirmesine, oyundaki karakter seslendirmeleri Türkçe değil, fakat oyunda Türkçe çeviri mevcut. Türkçe olmasa da karakter seslendirmelerini beğendiğimizi söyleyelim.

League of Legends: Wild Rift

Wild Rift

Riot Games’in popüler MOBA oyunu League of Legends, 2020 yılında Wild Rift ile birlikte telefonlarımıza da giriş yaptı. Wild Rift klasik League of Legends’taki MOBA mantığıyla çalışıyor. Yine tekli koridor, orta koridor ve ikili koridor var fakat ikili koridora bu sefer ejder koridoru demeyi tercih etmişler. Wild Rift’te diğer mobil MOBA oyunlarına nazaran takım savaşları ön plana çıkabiliyor.

League of Legends’tan 57 şampiyonun oynanabilir olduğu Wild Rift’te 10. Seviyeden sonra rekabetçi maçlara dahil olabiliyorsunuz. Dereceli maçlara dahil olduğunuz an tüm rünler ve büyüler açılıyor. Bunların yanında Wild Rift gerek grafikleri olsun gerekse oyun arayüzü ve ana menü tasarımı ve Türkçe seslendirmeleri olsun, diğer zirvedeki oyunlara bu noktalarda fark atmış durumda. Fakat oyunun diğer mobil MOBA oyunlara göre yavaşlığı ve zorluğu da mobil oyun mantığı açısından çok da pozitif değil. Wild Rift’te tüm şampiyonlar açık değil ve şampiyonları para ile açabiliyor olsak da oyuna tam anlamıyla pay to win yani parayı verenin düdüğü çaldığı oyunlardan biri diyemeyiz. Sonuçta oyunda satın alıp da bizi oyun içerisinde öne geçiren bir eşya bulunmuyor.

Mobile Legends: Bang Bang

Mobile Legends: Bang Bang

Moonton tarafından geliştirilen ve 14 Temmuz 2016’da yayınlanan Mobile Legends: Bang Bang’te 97 karakter mevcut. Bu oyunda, Zirvedeki bir diğer mobil MOBA oyunu olan Arena of Valor’a göre karakterlerinin daha orijinal olduğunu söyleyebiliriz. Lakin buna rağmen 2018 yılındaki karakterlerin orijinallikleri ile ilgili açılan Tencent davasını kaybettiler ve Tencent’e 2,9 milyon dolar tazminat ödemek zorunda kaldılar. 

Mobile Legends da alışılmış MOBA mantığıyla çalışıyor: Oyunda orman dahil dört koridor var ve bu koridorlarda oynanabilen büyücü, savaşçı, nişancı sınıfları var. Harita dizaynı ve renkler konusunda Mobile Legends: Bang Bang daha ferah ve daha anlaşılır bir dizayn tercih etmiş. Basit çizgi film grafikleriyle oyunu oynuyor gibi hissediyorsunuz. Bunun yanında MLBB maalesef biz oyuncuların sevmediği türde, birazcık pay to win bir oyun. Oyunda satın alabileceğiniz kostümler size az da olsa ekstra destek veriyor. 

Oyundaki özelliklerimize etki eden amblem sistemi de yine aynı şekilde ya para ver ya da oyunumda günlerini harca mantığıyla yapılmış. Bu pay to win konusundan da kaynaklanan bireysel performansların fark yarattığı bir oyun diyebiliriz Mobile Legends: Bang Bang’e. Oyunda ayrıca Türkçe seslendirmeler var.

Vainglory

Vainglory

Diğer mobil MOBA oyunlarına göre daha eski bir tarihi olan Vainglory 2014 yılının Kasım ayında piyasaya adımını attı. Super Evil Megacorp tarafından geliştirilen Vainglory’nin grafikleri mobil MOBA oyunlarına göre gayet iyi bir seviyede. Oynanabilirliği güzel ve bu oyunu diğerlerinden ayıran en büyük özellik oyunun cross-platform olması. Yani oyunu hem telefonunuzdan hem bilgisayarınızdan oynayabiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki oyun PC’den oynanabilecek stratejik derinliğe sahipken aynı zamanda telefondan oynanabilecek optimizasyona da sahip.

Vainglory’nin harita ve oyun modu çeşitliliği de bir hayli fazla. İsterseniz 5 dakika süren oyun modlarında kısa ve hızlı maçlara girebilirsiniz. İsterseniz de klasik MOBA mantığında ilerleyen, rollerin ve koridorların olduğu, normal bir 5v5 haritanın ortasında kendinizi bulabilirsiniz. 

Onmyoji Arena

Onmyoji Arena

NetEase tarafından geliştirilen ve yayınlanan Onmyoji Arena aslında geliştiricinin Onmyoji serisinin bir parçası. Rol yapma oyunu ve kart oyunu da bulunan serinin MOBA oyunu olan Onmyoji Arena, diğer mobil MOBA oyunlarından çok da farklı değil aslında.

Onmyoji Arena da aslında normal bir 5v5 MOBA oyunu. Oyunu farklı kılan şey karakterlerin üzerine fazla düşülmüş olması. Çizimlerinden seslendirilmesine, karakter hikayelerinden rollerine kadar muhteşem bir çabayla tüm karakterler oyuna eklenmiş. Ayrıca bunun yanında oyunun 3v3v3 battle royale modu da diğer MOBA’larda görmediğimiz ve fazlasıyla zevk aldığımız bir mod.

https://www.youtube.com/watch?v=p46tHpAYJ2A&ab_channel=Mobidictum
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts