En Popüler Mobil Espor Oyunları

en popüler mobil espor oyunları

Mobil Espor Oyunları

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde mobil esporlar önemli oranda büyüdü. Bunu geçtiğimiz sene Dubai’de düzenlenen PUBG Mobile Star Challenge 2018‘in 600.000 dolarlık ödül havuzu varken bu sene PUBG Mobile Clup Open 2019‘un 2,5 milyon dolarlık bir ödül havuzu söz konusu oluşundan görebiliriz.

Ayrıca seyirci sayısı da küçümsenmeyecek kadar yüksek. Geçtiğimiz Nisan ayında düzenlenen The Free Fire World Cup 2019 etkinliğinde istatistiklere göre 630.931 izleyici bulunuyordu. Mobil hizmetler büyümeye devam ettikçe daha fazla çığır açan oyun ile karşılaşmaktayız. Mobil oyunların en iyi yanı diğer platform oyunlarına kıyasla ustalaşmak adına yıllarca kendinizi adamanıza gerek olmamasıdır. Birkaç ay içerisinde o oyunda kolaylıkla ustalaşabilirsiniz. Bugün ise kolaylıkla kendinizi geliştirebileceğiniz geleceği parlak en popüler mobil espor oyunlarını sizlere aktaracağız.

İşte en popüler mobil espor oyunları:

en popüler mobil espor oyunları
Brawl Stars

Brawl Stars

Listenin başında Brawl Stars bulunuyor. Brawl Stars, 2018 yılında küresel olarak çıkan, ücretsiz olarak oynayabileceğiniz çok oyunculu çevrimiçi tabanlı bir arena (MOBA) oyunudur. Ayrıca Clash Royale ve Clash of Clans gibi diğer popüler mobil oyunların yapımcısı olan Supercell‘in son oyunudur.

İlk dört ayında 200 milyon doların üzerinde bir değer elde eden Brawl Stars, basit kontroller ve çeşitli oyun modları ile geniş bir kitleye hitap ediyor. Oyunda ayrıca Kuzey Amerika’da Supercell tarafından desteklenen haftalık turnuvalar da bulunuyor. Haftalık turnuvalar Brawl Stars Open adı altında 1000$’ın üzerinde bir ödül havuzuna sahiptir. Supercell, Brawl Stars Open turnuvasını diğer bölgelere genişletmeyi planlamakta.

en popüler mobil espor oyunları
Call of Duty Mobile

Call of Duty Mobile

Call of Duty Mobile, Activision ve Tencent tarafından geliştirilen Modern Warfare ve Black Ops serileri de dahil olmak üzere birçok unsura sahip olan birinci şahıs nişancı (FPS) oyunudur. Oyun henüz piyasaya sürülmemiş olsa da etrafında oluşturulmuş bir spor ligine sahip olabilir. Call of Duty Mobile, hemen hemen tüm oyunlarında esportsu denemiş olan Tencent tarafından büyük destek görüyor. Bu sebepten dolayı Call of Duty Mobile çıkış yaptıktan sonra Call of Duty World League ile başarılı bir şekilde mobil sporlar kategorisine dahil olabilir. Hali hazırda 10 milyondan fazla kayıt yaptıran kişi için de bu durum Call of Duty Mobile’ı harika bir espor oyunu yapacaktır.

Guns of Boom
Guns of Boom

Guns of Boom

PUBG Mobile ve Clash Royale gibi bir kaç oyun dışında, Guns of Boom da düzgün bir şekilde yapılandırılmış bir spor ligine sahip olan birkaç mobil oyundan biri. Oyunun spor turnuvaları ESL tarafından yönetiliyor ve Mart ayındaki IEM Katowice’den bu Temmuz ayında ESL One Köln’e kadar dünyanın en büyük spor müsabakaları biri oynandı.

Oyunun 2019 yılında ilk sezonu için 500.000 dolarlık bir ödül havuzu bulunuyor. Yarışma, Latin Amerika, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güneydoğu Asya da dahil olmak üzere dünyanın hemen her bölgesindeki oyunculara açık.

Oyunu oynanmak oldukça kolay ancak yine de sıradan ve hardcore oyuncular için kendini çekici bir mobil ünvan haline getiren yüksek beceri kapağına sahip. Son zamanlarda, Guns of Boom Pro Series 8 Haziran’da Brezilya’da 40.000$’lık ödül havuzuyla yapıldı. Oyunun kendine has özel bir oyuncu tabanı ve büyüyen bir spor alanı bulunuyor.

Asphalt 9 Legends
Asphalt 9: Legends

Asphalt 9: Legends

Gameloft‘un Asphalt serisindeki dokuzuncu oyunu Asphalt 9: Legends, Şubat 2018’de çıkmıştı. Bu yarış oyunu o zamandan bu yana birçok spor turnuvası düzenledi. Geçtiğimiz zamanlarda hem AT&T hem de Vodafone tarafından sunulan DreamHack Dallas’ta canlı bir etkinlik düzenlendi. ESL Mobile Open, Vodafone’un hizmet verdiği ülkelerden gelen oyuncuların katılabileceği uluslararası bir turnuvaydı. Gameloft ayrıca kısa süre önce 22.336 dolarlık ödül havuzuna sahip olan Asphalt Esport Series 2019‘u da açıkladı. Oyun sürekli olarak güncelleme almakta ve en iyi yarış esporları olarak görülmekte.

Clash-of-Clans
Clash of Clans

Clash of Clans

Clash of Clans, ilk olarak 2012 yılında iOS platformlarına çıkışını yaptı. İşte o günden sonra insanlar köylerini savunmak için sabah akşam telefonlarından bu oyunu oynamaya başladı. Bir sonraki yıl yani 2013’te ise Android platformunu kullanan oyunculara müjdeli haber geldi ve artık iki platformda da bu oyun yer almaya başladı.

Oyunun ana mantığı, kendinizin düzenlediği köyü düşmanlarınızın karşısında başarılı bir şekilde korumak. Oyuncular, en fazla 50 kişilik gruplardan oluşan klanlara katılabilir, topluluk olarak ve klanların kendi içlerinde çevrimiçi sohbetler edebilirsiniz ve klan üyeleri birbirlerinin kalelerine asker gönderebilirler. Ayrıca klan savaşları ile başka gruplara karşı mücadele edebilirsiniz.

Dünya çapında milyonlarca oyuncuyla bir araya gelin, köyünüzü kurun, klanınızı güçlendirin ve destansı Klan Savaşlarına katılın. Bıyıklı barbarlar, ateş topu atan büyücüler ve pek çok benzersiz birlik sizi bekliyor olacak. Clash dünyasına adım atın. Clash of Clans oyununda diğer oyuncuların klanlarına katılabilir veya kendi klanınızı kurup arkadaşlarınızı davet edebilir, klan Savaşlarında ekibinizi kurup dünya çapında diğer oyunculara karşı savaşabilirsiniz.

Clash Royale
Clash Royale

Clash Royale

Clash of Clans’in yapımcısı Supercell’in bir diğer oyunu Clash Royale var sırada. Clash Royale’de en sevdiğin Clash of Clans karakterlerinin ve kat kat fazlasının başrolde olduğu gerçek zamanlı çok oyunculu bir oyun.

Bildiğin ve sevdiğin Clash of Clans birlikleri, büyüleri ve savunmaları içeren düzinelerce kartı topla ve yükselt. Düşman Kral ve Prensesleri kulelerinden indirerek rakiplerini yenerek kupalar ve taçlar kazanarak arenada muhteşem bir zafer elde et. Ayrıca bir Klan oluşturup kartlarınızı paylaşabilir ve kendi savaş topluluğunuzu oluşturabilirsiniz.

Stratejik bir saldırı defans oyunu olan Clash Royale’de ilk olarak belli bir maç sayısınca antrenman yapıyorsunuz. Oyunda kazandıktan sonra size bir sandık veriliyor bu sandığın içinden para veya karakterlerinizin level atlatacak kartlar çıkıyor. Karakterler özelliklerinin yanı sıra gökten ok düşürmek gibi diğer özellikleriniz de mevcut. Düşmanın asker çıkarabildiği gibi sizinde asker çıkarabilme şansınız oluyor ancak sürekli ve belli bir süre için asker çıkaramıyorsunuz. O yüzden tercihinizi iyi yapmak zorundasınız.

Mobile Legends: Bang Bang
Mobile Legends: Bang Bang

Mobile Legends

Mobile Legends: Bang Bang ile gerçek rakiplere karşı yepyeni bir 5’e 5 güç gösterisinde arkadaşlarınıza katılın. Favori kahramanınızı seçin ve arkadaşlarınızla birlikte mükemmel takımı oluşturun. 10 saniyelik eşleşmeler ile 10 dakikalık savaşlara dalın. Patikalarda, ormanlarda gezmek, kule saldırıları, takım savaşları gibi bilgisayardaki MOBA’nın ve aksiyon oyunlarının eğlencesini telefonunuzda avucunuzun içinde!

Eşleşmeler sadece 10 saniye alır ve savaşlar 10 dakika sürer. Sessiz ve erken seviye yükselmesi ile direkt yoğun savaşlara geçilir. Daha az sıkıcı bekleme ve tekrar eden “farm” olayları, daha fazla heyecan verici eylemler ve yumruğunuzu havaya kaldıracak zaferlere şahit olun. Herhangi bir yerde, herhangi bir zamanda, telefonunuzu alın, ateşi yakın ve kendinizi bu yürek hoplatan MOBA yarışmasında bulun.

Fortnite

PUBG’nin en büyük rakibi olan Fortnite, gerek hızlı mekanikleriyle gerek oynanışıyla binlerce oyuncu severek oynamakta. iOS’ta çıktıktan kısa süre sonra Android platformlarda da oynanabilir hale getirildi. Ama şu anda beta sürecinde olduğundan dolayı sunucular yetersiz durumda ve sunucuların yetersizliği nedeniyle oyun sınırlı sayıda oyuncuyu alabilmekte. Oyuncular Fortnite’ın resmi internet sitesi üzerinden kayıt yapmaları halinde sunucuların kapasiteleri arttığında e-posta adreslerine davet maili alacakları bildiriliyor.

PUBG’den sonra Fortnite’da mobil oyun dünyasına giriş yaptı. Resmi oyunu henüz çıkmasa da NetEase Games‘in yaptığı Fortnite Mobile oyunu orijinal oyunun birebir aynısı ve gerçekten de göze hoş gözüküyor.

PubG Mobile
PUBG Mobile

PUBG Mobile

Son dönemde aşırı derecede popüler olan PUBG Mobile oyunu bilgisayar sürümü ile arasındaki az fark nedeniyle oyuncular tarafından oldukça seviliyor. Ayrıca güncellemeler ile de eksik kalan noktalar hızlıca giderilmeye devam ediliyor.

Oyun içinde hızlı hızlı loot yapmaya çalışırken adrenalin ile bazı şeyleri göremeyebiliyoruz. Bu da küçük noktaları kaçırmamıza sebebiyet veriyor. PUBG’de oyun başlarında hiçbir kapı açık olmaz. Eğer bir kapı açıksa ya içeride birisi vardır ya da biri o mekanı loot’layıp şimdiden uzaklara yol almıştır veya evin içinde gelen ufak sesler bile sizi birinciliğe götürecek başka bir basamak olabilir. Yani gözünüze ve kulağınıza kuvvet!

Oyunda güvenli bölge gittikçe küçülmekte ve bu arada maç devam etmektedir. Bu yüzden ilerleyen dakikalarda güvenli alan çok fazla küçüleceği için eğer o zamana kadar hayatta kalacak olursanız ve o bölgeye diğer oyuncuların da gideceğini düşünecek olursak çok daha dikkatli olmanız gerekmekte.

Hearthstone
Hearthstone

HearthStone

Hearthstone, aynı zamanda World of Warcraft’ın da geliştiricisi olan Blizzard‘ın kart savaş oyunudur. Bir iskambil destesi inşa edip kendinizi rakiplerinize karşı savunmak için savaşacaksınız. Bunu ister bilgisayar ile tek oyunculu isterseniz de gerçek insanlarla oynayarak yapabilirsiniz.

Bilgisayara karşı tek oyunculu modu oynarken zaman içinde kendinizi geliştirip birçok bilgi edineceksiniz ve bunu gerçek insanlara karşı uygulamak için can atacaksınız.

en popüler mobil espor oyunları
Critical Ops

Critical Ops

Critical Ops, son derece özenle tasarlanmış haritalarda ve zorlu oyun modlarında savaşma imkânı sağlayan bir birinci şahıs nişancı oyunudur. Silah arkadaşlarınla omuz omuza savaş ya da bireysel skorunu kovala. Coalition mı yoksa Breach üyesi olarak mı savaşacaksın karar verin.

Sonucu becerilerin ve stratejin belirleyecek.Rekabet avantajı sağlayacak hiçbir oyun içi satın alım sunmayarak adil bir oyun ortamı garanti ediliyor. Yoğun PvP oyunda mücadele ederek çeşitli silahlarda ve becerilerde ustalaşabilirsiniz. Çekişmeli dereceli oyunlarda benzer beceri seviyelerine sahip diğer ajanlarla mücadele edeceksin. Oynarken yeni mekanikler öğrenip çeşitli bilgiler edinerek bir oyuncu olarak güçleneceksin.

Düzenli güncellemelerle oyun performansı sürekli olarak geliştirilmekte, yeni oyun modlarının ve özelliklerinin ve ayrıca bir oyuncu olarak deneyimini kişiselleştirecek temaların kilidi açılmakta. Critical Ops oynaması ücretsiz bir oyundur ve hep öyle kalacağı söylenmekte. Satın alımlar ise sadece görüntü amaçlıdır yani gücünüze güç katmayacaktır.

en popüler mobil espor oyunları
Vainglory

Vainglory

En popüler mobil espor oyunlarından en önemlilerinden birisi de Vainglory. Öncelikle mobil moba dünyasından Vainglory’nin doğuşuna gidelim. SEMC’in bir sonbahar döneminde, 16 Kasım 2014’te bizlere sunduğu bu oyun o günden bu zamana o kadar yol kat etti ki, ‘elimizde büyüdü’ diyebiliriz kendisi için. Nitekim de gerçekten öyle oldu. İnsanlara sunulduğu ilk dönemlerde, elimizin parmaklarını geçmeyecek sayıda karakteri ve 3v3’lük haritasıyla sessiz sedasız moba dünyasına giriş yaptı. Sessiz sakin yürüdü, yol aldı, doğru dürüst reklam bile yapmadı ve kitlesini koruyup yoluna usulca devam ederek bu günlere ulaştı ve şuan 40’tan fazla karakteri, yeni gelen 5v5 haritasıyla gönüllere taht kuracak bir moba olma yolunda başarıyla ilerliyor.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler