MEB Oyun: MEB Destekli Eğitici Çocuk Oyunları

meb oyun eğitici çocuk oyunları
MEB Oyun oyunlarını derledik.

MEB Oyun, oyun dünyası konusunda şüpheleri olan ve çocuğuna Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sakınca görülmeyen oyunlar oynatmak isteyen ailelerin en çok tercih ettiği yer diyebiliriz. Flash oyunlar yani tarayıcı üzerinden oynanabilen bu oyunlar, meb.oyun.gov.tr üzerinden aileler ve çocuklarla buluşuyor.

Hemen aşağından oyunların isimlerine tıklayabilir ve hemen oyun ekranına geçebilirsiniz.

 • Ebru Boyama Oyna
 • Kare Kapmaca Oyna
 • MatMatik Oyna
 • Kelime Türetmece Oyna
 • Güvenlik İnternet Macerası Oyna
 • Satranç Oyna
 • Ateş ve Su Oyna
 • Akıl Oyunları Oyna
 • Alfabetik Dik Yazı Oyunu Oyna
 • Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma Oyunu Oyna
 • Uzay Fatihi Matematik Oyna
 • Çocuk Saati Oyna
 • Çocuklara Matematik
 • Çocuklar için Sudoku Oyna
 • Hareketli Yapboz

MEB Oyun nasıl oynanır?

Oyunları tek seferde açamayanlar için de şöyle bir bilgi verebiliriz. MEB’in oyunlar bölümünden bir oyun oynamak için öncelikle tabii ki Flash Player yüklü bir tarayıcıya ihtiyacınız var. İnternet konusunda pek bilgili değilseniz korkacağınız hiçbir şey yok, çünkü Flash Player gayet kolay eklenebilen bir şey. Zaten meb.oyun.gov.tr’den seçtiğiniz herhangi bir oyunun ardından Flash Player’ı güncellemeniz istenecektir. Bir oyuna tıkladığınız şu ekran açılacak:

Adobe Flash

Yukarıdaki ekrandan “Adobe Flash Player eklentisini etkinleştirmek için tıklayın” yazan kısma tıklamalısınız. Bu işlemin hemen ardından da şöyle bir izin butonu çıkacak:

Adobe Flash

“İzin ver” tuşuna tıklayarak oyunu sorunsuz bir şekilde açabilirsiniz.

Hangi oyunlar öneriliyor?

MEB’in Eğitici Oyunlar başlığı altında sunduğu içerikte Ebru Boyama, Kare Kapmaca, MatMatik, Kelime Türetmece, Geometrik Cisimler ve Güvenlik İnternet Macerası isimli oyunları öneriyor. Her oyunun içinde o oyunun nasıl oynanacağı belirtiliyor. Örneğin Kelime Türetmece oyununu açtığınızda Kurallar bölümünde yer alan ok tuşlarıyla kuralların tamamını okuyabilirsiniz. Kuralları okuduktan ve anladıktan hemen sonra da “Başla” butonuna tıklayarak oyuna geçebilirsiniz.

Meb eğitici oyunları
Kelime Türetmece

Kare Kapmaca

Kare Kapmaca oyununda genel mantık ekrandaki çizgilerden kare oluşturmak. 2 kişilik olan bu oyunu bir arkadaşınıza veya bilgisayara karşı oynayabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz bağlantıdan oyuna girdikten sonra “Nasıl Oynanır?” bölümünden kurallara ve oyun hakkındaki detaylara göz atabilirsiniz. Oyuna başlarken zorluk seviyenizi ve oyun alanınızı seçmeyi de unutmayın.

Kare Kapmaca
Kare Kapmaca

MatMatik

MatMatik, 2 kişilik oynanabilen bir zeka oyunudur. Oyundaki genel amaç oyun alanında bulunan sayıları çapraz olarak ele geçirmektir. En az 4 sayıyı ele geçiren oyuncu maçın kazananı sayılıyor. Oyun başladıktan sonra sarı okları sayı doğrultusu üzerinde hareket ettirerek gerekli sayıları seçin. Seçtiğiniz sayıların çarpımı elde edeceğiniz hücre olacak. Oyun kurallarını ve daha fazla bilgiyi “Nasıl Oynanır?” bölümünden öğrenebilirsiniz.

MatMatik
MatMatik

Hareketli Yapboz

Hareketli Yapboz, bildiğimiz yapboz türüne yeni bir soluk getirmiş. Parçaları ekranda hareket ettirerek hepsini zaman bitmeden doğru yere getirmeye çalışıyorsunuz. 30 farklı bölüme sahip bu oyun özellikle çocuk gelişimi için oldukça faydalı.

Hareketli Yapboz
Hareketli Yapboz

Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma

Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma oyunuyla çocuklar kodlama ve algoritmaya ilk adımını atabilecek. Oyundaki amaç blokların üzerinde duran karakteri gerekli yere götürmek. Tabii ki bu işlemi fonksiyonlar ile yapmanız gerekiyor. Eğitim, Temel Seviye, Orta Seviye ve İleri Seviye olmak üzere 4 bölüme ayrılan oyuna yukarıda verdiğimiz bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Oyun hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için Eğitim bölümlerini tamamlamanızı tavsiye ediyoruz.

Harezmi Şehri - Kodlama ve Algoritma
Harezmi Şehri – Kodlama ve Algoritma

Çocuk Saati

Çocuk Saati oyunu ile çocuklarınıza saatlerin nasıl okunduğunu veya nasıl kurulduğunu öğretebilirsiniz. Ayarlardan oyunun zorluğunu ayarlayabilir veya sesleri açıp kapatabilirsiniz. Toplamda 7 farklı kategoriye sahip bu oyuna yukarıda verdiğimiz bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz. Oyun her geçen bölümde daha fazla zorlaşıyor. Bundan dolayı ilk bölümden başlayarak sırayla oynamanızı öneriyoruz.

Çocuk Saati
Çocuk Saati

Uzay Fatihi Matematik

Uzay Fatihi Matematik oyunu ile hem matematiğinizi geliştireceksiniz hem de eğlencenin dibine vuracaksınız. Oyundaki temel amacınız size verilen uzay gemisi ile işlemlerin doğru cevabının bulunduğu astreoitlere ateş etmek. Topladığınız puanlar ile sıralamada da yüklebilirsiniz. Oyuna başlamadan önce sınıf seçimi yaparak oyunun zorluğunu da değişebiliyorsunuz. Uzay Fatihi Matematik oyununa yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Uzay Fatihi Matematik
Uzay Fatihi Matematik

TRT Çocuk Eğitici Oyunları nasıl oynanır?

TRT Çocuk, çocuklar için hazırladığı oyunları trtcocuk.net.tr/oyunlar sayfasıyla çocuklar ile buluşturuyor. MEB destekli eğitici oyunlarda istenen Adobe Flash Player eklentisini bu oyunlar için istenmemekte. Oyunu oynamak için tek yapmanız gereken üzerine tıklamak ve sayfanın yüklenmesini beklemek.

Aşağıda bulunan oyunlara tıklayarak direkt olarak oyunu açabilirsiniz:

Sürpriz Kutusu
Sürpriz Kutusu

Hangi oyunları öneriyoruz?

Meb oyun önerilerinden sonra sırada TRT Çocuk Eğitici Oyunları var. En iyi TRT Çocuk oyunlarını bu listemizde derledik.

Akıllı Tavşan Momo

Akıllı Tavşan Momo, 2 boyutlu bir parkur oyunu. Oyunda çocukların çok sevdiği televizyon karakteri Tavşan Momo’yu kontrol ediyoruz. Oyuna girdiğimiz ayarlar menüsünden oyunun sesini kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca oyunda bulunan dükkandan Tavşan Momo’nun kaykayını da özelleştirebilirsiniz. Oyunu yukarıda verdiğimiz bağlantıdan oynayabilirsiniz.

Akıllı Tavşan Momo
Akıllı Tavşan Momo

Çizbul

Çizbul oyunu ile çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Oyunun amacı tabloda verilen görevi hayal gücünüz yardımı ile çizgiler çizerek tamamlamak. Her geçen bölüm zorlaşan oyun toplamda 40 farklı seviyeden oluşuyor. Bu oyunu yukarıda verdiğimiz bağlantı üzerinden oynayabilirsiniz.

Çizbul
Çizbul

Bilgi Adası

Bilgi Adası, çocuklara özel olarak tasarlanmış bir bilgi yarışmasıdır. Çocuklara oyunda matematik, genel kültür ve yazım yanlışları haricinde TRT Çocuk kahramanları ile ilgilide sorular sorulmakta. Soruları bildikçe yıldızlar kazanabilir ve bu yıldızlarla yeni bölümlerin kilidini açabilirsiniz. Unutmayın soruları zamanınız bitmeden cevaplandırmak zorundasınız. Bilgi Adası’nı yukarıda verdiğimiz bağlantıdan oynayabilirsiniz.

Bilgi Adası
Bilgi Adası

Hayvanları Keşfediyoruz

Hayvanları Keşfediyoruz oyunu ile çocuklar hayvanlar yakından tanıyabilecek. Oyunda seçtiğiniz bölüme girdikten sonra ekran gördüğünüz hayvanları gölgeleri ile eşleştirmeniz gerekiyor. 5 farklı bölümden oluşan bu oyunu yukarda verdiğimiz bağlantı üzerinden oynayabilirsiniz.

Hayvanları Keşfediyoruz
Hayvanları Keşfediyoruz

Kolay Gelsin

Kolay Gelsin oyunu sayesinde çocuklar evde yapması gereken sorumlulukların yakından tanıyacak ve ev işlerinin nasıl yapıldığını öğrenebilecek. Mutfaktan oturma odasına kadar tüm ev odalarının bulunduğu oyun 4 yaş üzeri çocuklar için öneriliyor. Oyunu oynamak için yukarıda verdiğimiz bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Kolay Gelsin
Kolay Gelsin

Hayri Uzayda

Hayri Uzayda oyunu sayesinde çocuklar kendi hayal güçlerini konuşturarak uzay gemileri yapabilecek. Oyunun amacı kendi yaptığınız uzay gemisi ile puan toplamak. Uzayda karşılaşacağınız engellere dikkat ederek kendi uzay geminizi geliştirebilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz bağlantılar sayesinde oyunu oynayabilirsiniz.

Hayri Uzayda
Hayri Uzayda

Çocuk Oyunları için Mobidictum

Çocuk gelişiminde oyunlar epey önemli bir yer tutuyor. Bireyin bir şeyleri öğrenmesi, öğrendiklerini pekiştirmesi ve bu süreçte doğru oyunlara yönelmesi oldukça önemli. Mobidictum olarak bizler de belirli otoriteler tarafından onaylanmış, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onay verdiği oyunlar başta olmak üzere birçok önerimizi ve haberimizi Çocuk Oyunları kategorimiz altında paylaşıyoruz. Çocuk oyunları hakkındaki gelişmeler ve mobil oyun dünyasına yönelik haberler için Mobidictum’u takip edebilirsiniz. Herkese güzel zamanlar ve iyi oyunlar dileriz. Diğer içeriklerde görüşmek üzere! 🙂

Total
0
Shares
3 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler