MEB’in Yasaklamadığı Oyunlar

MEB’in yasaklamadığı oyunlar içeriğimizle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çocukların oynaması açısından uygun görülen oyunları öğrenin.
mebin yasaklamadığı oyunlar
MEB’in yasaklamadığı oyunların hangileri olduğunu biliyor musunuz?

MEB’in yasaklamadığı oyunlar içeriğimizle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sakıncalı görülmeyen ve çocukların rahat bir şekilde oynayabileceği oyunları öğrenin. Günümüzde oyunların birçok çeşidi bulunuyor. İleri yaşlardaki kişilerin oyun tercihleri tamamen onlara kalsa da küçük yaştaki oyun severler için oyun tercihleri büyük önem taşıyor. Zira oyunlar, küçük yaştaki kişileri daha farklı bir şekilde etkileyebiliyor.

MEB’in Yasaklamadığı Oyunlar (2020)

Günümüzde her yaştan kişinin kolaylıkla mobil oyunlara ulaşmasıyla birbirinden farklı içeriklere sahip birçok oyun bulunuyor. Oyunların neredeyse çoğu yetişkinler için geliştirilirken küçük yaştaki oyuncular göz ardı ediliyor. Bu bağlamda herhangi bir kontrol mekanizmasının bulunmaması nedeniyle küçük yaştaki kişiler, olumsuz örnek oluşturabilecek birçok davranış ile oyunlar vasıtasıyla karşılaşabiliyor.

mebin yasaklamadığı oyunlar listesi
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte çocukların olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlarla karşılaşmaları daha kolay hale geldi.

Bu içeriğimizde, küçük yaştaki çocukları oyun zevkinden mahrum bırakmamak, bu eylemi gerçekleştirirken onları olabildiğince olumlu açıdan geliştirebilecek ve belki de en önemlisi MEB’in yasaklamadığı oyunlar listesine değineceğiz. Küçük yaştaki kişileri kontrol etmenin ve nelere maruz kaldığını tespit etmenin gittikçe güçleştiği bu günlerde bu kişileri biraz sonra değineceğimiz oyunlara yönelterek en azından oyun oynarken nelerle uğraştığını rahatlıkla görebilirsiniz.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar hangileri?

mebin yasaklamadığı oyunlar hangileri
Milli Eğitim Bakanlığının yasaklamadığı ve çocukların oynaması için uygun gördüğü oyunlar bulunuyor.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar listesinde birbirinden farklı oyunlar bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu oyunları seçerken öncelikle çocukların her oyunda olduğu gibi bu oyunlarda da eğlenmelerini göz önünde bulunduruyor. Eğitim başlığı altında birbirinden sıkıcı oyunlara yer vermektense olabildiğince eğlenceli oyunları seçmeye çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, bu bağlamda birkaç kriteri göz önünde bulunduruyor. Öncelikle MEB’in yasaklamadığı oyunların tamamı pedagog onaylı ve sertifikalı. Akademisyenlerin ve çocuk gelişim uzmanlarının hazırladığı bu oyunlar ile çocukların eğlenerek öğrenmesi amaçlanıyor. Bu bağlamda Milli Eğitim Bakanlığı, 6 farklı oyun önerisinde bulunuyor. Bu 6 oyunun her biri küçük yaştaki oyuncular için keyifli hale getirilirken aynı zamanda farklı alanlarda çocukları geliştirebiliyor. Gelin, MEB’in yasaklamadığı oyunlar ile içeriklerine birlikte göz atalım.

10’u Bul Oyunu

10u bul oyunu meb
10’u Bul oyununda çocuklardan, 1’den 9’a kadar rakamların bulunduğu oyunda toplamı 10 edecek iki rakamı seçmeleri bekleniyor.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar listemizde değineceğimiz ilk oyun, 10’u Bul oyunu olacak. Matematik becerisi, planlama ve görsel dikkat konularında çocukları geliştirmeyi amaçlayan oyunun oldukça basit ama keyifli bir oynanışı bulunuyor. 1’den 9’a kadar rakamların olduğu bir ekranda belirli süre içerisinde oyunculardan toplamı 10 olan iki rakamı seçmesi isteniyor. Zamanla yarışılan bu oyunda çocukların görsel dikkati artıyor, temel matematik becerileri gelişiyor ve planlama yetenekleri oturuyor.

Mantık Topları Oyunu

mantık topları oyunu meb
Mantık Topları oyununda çocuklardan hızlı bir şekilde topları örnekte verilen şekilde yerleştirmeleri isteniyor.

Bu oyunla çocukların akıl yürütme, planlama ve görselleştirme konularında kendilerini geliştirmeleri hedefleniyor. Yine zamanla yarışılan oyunda çocukların, bir cam şişe içerisinde bulunan renkli topları örnekteki gibi yerleştirmeleri bekleniyor.

Enstrümanlarım Oyunu

meb enstrümanlarım oyunu
Enstrümanlarım oyunuyla çocuklar hem enstrümanları hem de çıkardıkları sesleri öğreniyor.

Çocukların görsel bellek, işitsel bellek ve karar verme konularında kendilerini geliştirmesini sağlayan Enstrümanlarım oyunu ile çocukları keyifli anlar bekliyor. Çocukların oyun oynarken aynı zamanda enstrümanları ve seslerini öğrenme fırsatı buldukları oyunda çocuklara enstrümanın adı ve resmi gösterilirken aynı zamanda enstrümandan çıkan ses dinletiliyor. Birkaç enstrümanın ardından oyunculara az önce gösterilen enstrümanların ismi soruluyor.

Bul Bakalım Oyunu

bul bakalım oyunu meb
Bul Bakalım oyununda çocuklar eşyaların isimlerini öğrenmekle kalmıyor, ayrıca ne olduklarını ve neye benzediklerini görme fırsatı da yakalıyor.

Görsel tanıma, kavramsallaştırma ve görsel dikkat konularına dikkat çeken Bul Bakalım oyunu, tüm bunları gerçekleştirirken çocuklara bazı eşyaların ismini de öğretmeyi başarıyor. 6 adet kutucuktan oluşan ve her birinde aynı eşyanın değişik açılardan çekilmiş fotoğrafları olan oyunda çocuklardan resimdekinin ne olduğunu bulmaları isteniyor.

Kaçan Top Oyunu

meb kaçan top oyunu
Çocukların dikkatli olmaları gereken bu oyunda çocuklardan topun yerleştirildiği bardağı bulmaları bekleniyor.

Görsel dikkat, sürdürülebilir dikkat ve odaklanma konularında çocuklara yardımcı olması beklenen Kaçan Top oyununda oyunculardan bir masa üzerinde bulunan bardaklardan birinin altına yerleştirilen topun bulunması isteniyor.

Hafıza Kartları Oyunu

hafıza kartları oyunu meb
Çocukların hafızalarına güvenmeleri gerektiği bu oyunda kartların eşlerinin bulunması gerekiyor.

MEB’in yasakladığı oyunlar listemizde değineceğimiz son oyun, Hafıza Kartları oyunu olacak. Görsel tarama, planlama ve uzamsal bellek konularında çocukları geliştirmesi beklenen oyunda çocuklardan, her birinden iki tane bulunan belirli bir kart grubu içerisinden aynı olan kartların bulunması bekleniyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts