Mobil Oyun Oynamanın 4 Olumlu Etkisi

Mobil oyunların olumlu etkilerinden bazıları.
Mobil oyun konsolları

Gelecek yıl, akıllı telefon sahibi nüfusun dünya genelinde %45 daha fazla büyümesi bekleniyor. Akıllı telefon cihazlarının gelişimi ve internet hızlarındaki artış mobil oyunlar yapan geliştiricilerin önünü açtı.

Bir artırılmış gerçeklik oyunu olan ve hem ülkemizde hem de dünya çapında bir bomba etkisi yaratan Pokémon Go‘ya bir bakın. Pokémon Go önemliydi çünkü oyunculuk normlarını bir kenara bırakarak oyunların artık obezite ve diyabete yol açabilecek hareketsiz bir aktivite değil, bizlerin evden dışarı adım atmasını sağlayan aktif bir macera yarattı. Ancak Pokémon Go, olumlu bir etkiye sahip olan tek oyun değil. İşte mobil oyunların olumlu etkilerinden bazıları.

Mobil oyunlar zeka gelişimini artırabilir

Birçok mobil oyunun zeka gelişimi için iyi olduğunu bilimsel araştırmalar kanıtlar nitelikte. Örneğin, Alman bilim adamları bu aktivitenin problem çözme becerilerimiz ve hafızamız için faydalı olabileceğini söylüyor.

mobil oyun
Unutkanlığı engellemenin yollarından bir tanesi de oyun oynamaktan geçiyor.

Mobil oyunlar demansın (unutkanlık) başlangıcını geciktiriyor

Mobil oyunların etkileri üzerine yapılan araştırmalar, bazı oyunların yaşlılıkta başlayan unutkanlığı geciktirebileceğini söylüyor. Beynimizin oyun zorlukları ve bulmacalarla etkin kalmasını sağladığına inanılıyor.

mobil oyun
Tree Story isimli oyun içerisinde ekilen her ağaç dünyaya ekilen bir fidan anlamına geliyor.

Mobil oyunlar aracılığı ile daha iyi bir dünya geliştirmek

Sanal dünyada olup bitenlerin gerçeğe dönüştürüldüğü bazı mobil oyunlar bile var. Eğer örnek verecek olursak, oyuncuların oyunda ağaç yetiştirdiği ve daha sonra dünyanın dört bir yanındaki ormanlara daha fazla ağaç dikilmesine katkıda bulunduğu Tree Story adlı oyunu söyleyebiliriz.

mobil oyun
Oyun oynamanın el-göz koordinasyonu açısından faydalı olduğunu kanıtlayan çalışmalar mevcut.

El-göz koordinasyonu

Tüm mobil oyunların bunu sağlamadığını söylemekte fayda var, ancak bazı oyunları oynarken puan kazanmak için eylemleri doğru bir şekilde yapmak zorunda kaldığımızda bu bizim için bir avantaja dönüşüyor. El-göz koordinasyonu gerektiren uygulamalar ve video oyunlarında zaman içerisinde motor becerilerin geliştiğini gösteren çalışmalar mevcut.

Son sözler

Gelişime katkıda bulunduğu kanıtlanmış mobil oyunlar asla hayal bile edemeyeceğimiz amaçları gerçekleştirmek için kullanılabilir. Ama yine de bunun bir bağımlılık değil eğlenceden ibaret olduğunu unutmamanız gerekiyor. Günlük hayattaki görevlerinizi aksatmayacak şekilde günde bir kaç saat kaçamak kimseyi öldürmez, ama bunu kesinlikle abartmayacak şekilde uygulamanız gerekiyor. Unutmayın, alışkanlıklar bağımlılığa dönüşmemeli. 

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili İçerikler