Apex Legends donma ve çökme sorunu nasıl düzeltilir?

Birçok oyunda olduğu gibi Apex Legends oyununda da donma ve çökme tarzı sorunlar yaşayabiliyoruz.
Apex Legends hata çözümleri
Apex Legends

Apex Legends oynarken isteyeceğiniz son şey donma ve çökme sorunları. Apex Legends’ta çökme ve zaman zaman donma sorunları yaşıyorsanız bazı ayarlamalar ile bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Apex Legends Donma ve Çökme Sorunları

Apex Legends, 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana oynanış açısından bir hayli iyileştirildi fakat Respawn Entertainment‘ın büyük çabalarına rağmen FPS ve gecikme sorunları Battle Royale’de hala çok sık görünüyor. Forumlarda donma ve çökme ile ilgili yaygın şikayetlerin arasında oyun titremesi ve bazı oyuncuların maçlara hiç giremediklerine dair şikayetler de dikkatleri çekiyor.

Apex Legends donma ve çökme sorunları
Apex Legends en iyi Battle Royale oyunlardan bir tanesi.

Piyasaya sürüldüğünden bu yana güncellemeler almaya devam eden Apex Legends’a yeni yeni karakterler ve haritalar dışında bu tarz sorunlara çözüm olabilecek güncellemeler de gelmeye devam ediyor.

Apex Legends Çalıştırılamadı Hatası

Yükleme ekranında takılı kalıyorsanız veya Apex yüklenmiyorsa önce sisteminizin oyunun minimum sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.

Sistem Gereksinimleri
Apex Legends’ta karşılaşılan sorunların çözümleri sanıldığı kadar zor değil.

Apex Legends oynayabilmek için efsane bilgisayar sistemlerine gerek yok. Ancak dikkate alınması gereken bazı durumlar var. Örneğin bir AMD Phenom işlemciniz varsa CPU’nuzu yükseltmeniz gerekecektir.

Apex Legends Donma ve Çökme Kontrol Listesi

Apex’in tüm minimum sistem gereksinimlerini karşıladıysanız ama oyuna neden katılamadığınız konusunda kafanızı karışıyorsa sorunu çözmenize yardımcı olabilecek birkaç ince ayar bulunuyor.

Apex Legends çözüm
Apex Legends
 • Sürücüleri güncelleyin
  • Apex Legends’ta sorun yaşamamak için sürücüleri güncel tutmak çok önemlidir. AMD ve Nvidia, Apex Legends ile ilgili sorunları optimize eden ve düzelten güncellemeler yayınladı. Kurduktan sonra etkili olup olmadığına bakabilirsiniz.
 • Freesync, G-Sync ve diğerlerini devre dışı bırakın
  • Bazı ekran kartları oyunun kendi Dikey Senkronizasyonu ile eşleştirildiğinde Apex Legends’ta sorunlara neden olabilecek seçenekler var. Bu özelliğin devre dışı bırakılması donma ve çökmeyi çözebilir.
 • AMD İşlemciler
  • Forumlardaki birkaç oyuncu AMD’nin FX-6000 serisi işlemcilerle ilgili sorunlar olduğunu bildirdi. Bazı kullanıcılar çözümü pencere modu kullanarak buldu. Bazı kullanıcılar ise BIOS ile işlemci çekirdeklerinden iki tanesini devre dışı bırakmanın sorunu çözdüğünü iddia ediyor.
  • İşlemcinin çekirdeğini azaltınca bilgisayar performansının ve diğer uygulamaların performansının olumsuz etkileyeceğini unutmayın.

Oyun ve bilgisayar ayarlarında değişiklikler yapmak

Bazen sorunları çözmek için oyun dosyalarını onarırız, silip yükleriz ve bilgisayarda güvenlik seçenekleriyle ilgili ayarlamalar yaparız. Bu çözümler çoğunlukla işe yarıyor. Apex Legends’ta bu çözümler nasıl uygulanır?

Origin hata
Origin uygulaması
 • Oyun dosyalarını onarın.
  • Oyun dosyalarınızı onarmak, genellikle donma ve çökme sorunları için hızlı ve basit bir çözüm yolu. Origin’i başlattığınızda kitaplığınıza gidin ve Apex Legends’ı seçin ardından ayarlar simgesine tıklayın. Bu işlem karşınıza onarım seçeneği olan bir menü çıkartacak.
 • Origin ve Apex Legends’ı yeniden yükleyin.
  • Donma ve çökme sorunları oyun oynarken rahatsız etmeye devam ediyorsa Origin ve Apex Legends’ı yeniden yüklemek sorununuzu çözebilir. Sorunlar genellikle Origin’den kaynaklanıyor olabilir.
 • Origin ve Apex Legends’a güvenlik duvarı izni verin.
  • Yapılan gözlemlerde birçok oyuncu Windows güvenlik duvarının Origin ve Apex Legends’e erişimi engellediğini söyledi. Manuel olarak bilgisayar ayarlarınızdan devre dışı bırakmayı deneyin.
 • Origin FPS sayacını devre dışı bırakın.
  • Origin FPS sayacı bilgisayarınızın performansını etkileyebiliyor. Bu nedenle Origin ayarlarından devre dışı bırakmamız gerekiyor.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts