Diana CT: Diana nasıl yenilir?

Diana’ya karşı nasıl oynamanız gerektiğini biliyor musunuz?
diana ct diana nasıl yenilir
Diana CT: Diana nasıl yenilir?

Diana CT: Diana nasıl yenilir içeriğimizle oyunun en etkili yetenek gücü taşıyıcılarından biri olan Diana’ya karşı uygulayabileceğiniz taktik ve yöntemleri öğrenin. Genellikle orta koridorda tercih edilen ve yetenek gücü taşıyıcısı olmasına karşın rakiplerin içine dalmaktan asla çekinmeyen Diana, özellikle taşıyıcı oyuncuların korkulu rüyası. Ancak, her şampiyonun olduğu gibi Diana’nın da zaafları mevcut.

Diana Yetenekleri

 • (Pasif) Gümüşay Bıçağı: Her üç saldırıdan biri yakındaki rakipleri biçerek fazladan büyü hasarı verir. Diana bir yetenek kullandıktan sonraki üç saldırısı boyunca saldırı hızı kazanır.
 • (Q) Hilal Saldırısı: Ortaya çıkan Ay enerjisi bir alana büyü hasarı verir. Ay Işığı’yla vurulmuş rakipleri etkileyerek gizlenmiş halde değillerse onları üç saniyeliğine açığa çıkarır.
 • (W) Solgun Kamer: Diana’nın oluşturduğu üç küre, etrafında döner ve rakiplere temas ettiğinde patlayarak alan etkili hasar verir. Ayrıca Diana hasarı emen geçici bir kalkan elde eder. Üçüncü küre de patlarsa, kalkan ilave güç kazanır.
 • (E) Ay Koşusu: Ay’ın intikamcı yüzünün canlı sureti haline gelerek bir rakibin üstüne atılır ve büyü hasarı verir. Ay Işığı’ndan etkilenmiş bir rakibe atılmak için kullanıldığında, Ay Koşusu’nun bekleme süresi olmaz. Ay Koşusu’nun hedefi olsun veya olmasın, diğer tüm rakiplerin üzerindeki Ay Işığı zayıflaması kalkar.
 • (R) Ay Düşüşü: Diana yakındaki bütün rakipleri açığa çıkarıp kendine çekerek yavaşlatır. Eğer Diana bir veya daha fazla rakip şampiyonu çekerse, Ay Işığı kısa bir gecikme sonrasında üstüne çökerek etrafındaki alana büyü hasarı verir. Verilen hasar ilkinden sonra çekilen her bir hedef için artar.
diana yetenekleri
Diana’ya karşı nasıl oynanır?

Diana’ya karşı nasıl oynanır?

Geçtiğimiz satırlarda da değindiğimiz üzere Diana, genellikle orta koridorda tercih ediliyor. Yakın mesafe menzile sahip Diana’nın koridorda farm yapması yetenek setiyle mümkün olsa da, özellikle menzilli bir şampiyona karşı belli bir süre sonra zor hale gelebiliyor. W yeteneği ile kalkan kazanabilse de koridor aşamasında Diana’yı darlayarak güçlenmesini geciktirebilir ve onu yavaşlatabilirsiniz. Ancak, Diana’yı dürtmeyi de dengede tutmalısınız. Zira E yeteneği olan Ay Koşusu özelliğiyle bir anda üzerinize atlayabilecek Diana, bu hamlenin ardından üzerinizde ciddi hasar bırakabilir. Eğer kırılgan bir şampiyon oynuyorsanız, oyunun ilerleyen aşamalarında Diana ile yaşanacak olası teke tek karşılaşmalardan kaçınmalı ve takım arkadaşlarınızın yanında durmalısınız.

 • Orta koridorda oynarken Diana’ya karşı geri düştüyseniz, eşya olarak büyü direnci veren eşyalara gitmenizde fayda var. Zira Diana, öne geçtiği zaman bu avantajı en iyi şekilde kullanan yetenek gücü taşıyıcılarından biri. Bu nedenle Diana’ya karşı geri düştüğünüz koridorda rakibe saygı duyarak olumsuz durumların getirdiği dezavantajları minimuma indirgeyebilirsiniz.
 • Diana, her ne kadar koridor hakimiyetini almakta zorlansa da, bu durumu gerçekleştirdiğinde diğer koridorlar için de tehlike yaratabiliyor. Öne geçtiği koridoru her defasında hızlı bir şekilde ittirip diğer koridorlara gidebilen Diana, yaptığı bu sürpriz ziyaretlerden sık sık skor alabiliyor. Bu nedenle Diana ile aynı koridorda olmasanız bile Diana’nın hareketlerini takip etmeli ve ona göre koridorda pozisyon almalısınız.
 • Diana’ya karşı yakın mesafe şampiyonları tercih etmek pek iyi bir tercih olmaz. Zira sahip olduğu yetenek setiyle bu eşleşmeleri rahat geçirebilen Diana, bu etkiyi kartopuna dönüştürebiliyor. Bu nedenle Diana’ya karşı tercihte bulunurken uzaktan yetenek kullanabilen ve Diana’yı rahat bir şekilde dürtebilen şampiyonlar tercih etmelisiniz.

Diana’ya Karşı İyi Olan Rakipler: Diana CT

 • Syndra: Syndra, sahip olduğu yetenek setiyle Diana’yı en çok zorlayan şampiyonlardan biri. Uzak mesafeden farm yapabilen ve aynı zamanda yetenekleri ile rakibin yakınına girmeden onları darlayabilen Syndra, bu özellikleri ile Diana’ya karşı oldukça iyi bir seçim durumunda.
 • Irelia: Yakın mesafeli bir şampiyon olmasına karşın Irelia, Syndra’ya karşı oynanabilecek en rahat şampiyonlardan biri. Özellikle Yenilmez rününün etkisiyle Diana ile kolay bir şekilde birebir yapabilen ve bu takastan yetenek setinin de avantajıyla karlı çıkabilen Irelia, Diana’ya karşı yapılması gereken tercihlerden.
 • Cho’Gath: Genellikle üst koridorda tercih edildiğini gördüğümüz Cho’Gath, orta koridorda Diana karşısında da tercih edilebilir. Zira yetenek setiyle Diana’ya karşı etkili olabilen Cho’Gath, özellikle susturma ve tanklık özellikleriyle Diana’yı oldukça zorlayabiliyor.
 • Mordekaiser: Üst koridorun vazgeçilmez şampiyonlarından Mordekaiser, Diana’ya karşı rahatlıkla tercih edilebilecek şampiyonlardan biri. Zira Mordekaiser, yetenek setiyle dibine giren Diana’ya bir anda yüksek hasarlar çıkartabilir. Mordekaiser’in sahip olduğu pasifle beraber Diana, bir anda takasa girdiğine pişman olabilir.
 • Bitkinlik: League of Legends’da bulunan her etkili şampiyonun direkt kontrası olan Bitkinlik, elbette Diana için de kullanılabilir. Geçtiğimiz satırlarda değindiğimiz üzere Diana, oyunun ilerleyen aşamalarında eğer durumu iyiyse korkusuz bir şekilde taşıyıcıların arasına girebilir. Takımınızda kırılgan şampiyonlar mevcutsa ve onları en iyi şekilde korumak için bitkinlik tercih edebilirsiniz.

Diana’ya Karşı Kötü Olan Rakipler

 • Twisted Fate: Twisted Fate, rakibi sersemletme yeteneği olmasına karşın Diana’yı pek fazla rahatsız edemeyecek olmasından ve kırılganlığından dolayı Diana’ya karşı tercih edilmemesi gereken şampiyonlardan biri. Rakiplerin üzerine atlamayı seven Diana’ya karşı kısıtlı imkanları bulunan Twisted Fate ile Diana’ya karşı oldukça zorlanabilirsiniz.
 • Ahri: Ahri, her ne kadar uzaktan Diana’yı dürtebilse de yine Diana’ya karşı zorlanan şampiyonlardan biri. Zira hasar bakımından oldukça yetersiz olan Ahri, her ne kadar ayartma yeteneğine de sahip olsa üzerine gelen Diana’ya karşı pek bir şey gerçekleştiremiyor.
 • Fizz: Orta koridorun en önemli ve etkili şampiyonlarından biri olan Fizz, Diana’ya karşı oldukça kötü durumda. Zira yakın mesafe menzile sahip Fizz, istemeden de olsa Diana’nın menziline girmeye oldukça müsait. Anlık hasar bakımından yüksek hasar çıkartabilse de Fizz, E yeteneği haricinde Diana’ya karşı oldukça savunmasız durumda.
 • Orianna: Uzaktan dürtme yeteneklerine, kendine kalkan ve hız verme yeteneklerine sahip olsa da Orianna, Diana’ya karşı en çok zorlanan şampiyonlardan biri. Zira oyunun erken aşamasında hasar bakımından yetersiz olan ve bir anda üstüne binen Diana’ya karşı cevap vermesi oldukça zor olan Orianna, Diana’ya karşı seçilmemesi gereken şampiyonlardan biri.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler