Fiora CT: Fiora nasıl yenilir?

Fiora’ya karşı nasıl ayakta durabileceğinizi biliyor musunuz?
fiora ct fiora nasıl yenilir
Fiora CT: Fiora nasıl yenilir?

Fiora CT: Fiora nasıl yenilir içeriğimizle özellikle birebir pozisyonlarda karşısında durmanın oldukça zor olduğu Fiora’ya karşı neler yapabileceğinizi öğrenin. League of Legends’da 100’den fazla şampiyon bulunuyor ve her bir şampiyonun kendine özgü artıları veya eksileri oluyor. Artıları ağır basan şampiyonlardan biri olan Fiora, durdurulması güç bir şampiyon. Ancak, Fiora’ya karşı tamamen çaresiz değilsiniz.

Fiora Yetenekleri

 • (Pasif) Düellocunun Dansı: Fiora yakındaki rakip şampiyonlara meydan okuyarak kendisinden kaçınmaya zorlar. Bir yön seçerek o yönden rakibe vurmaya çalışır. Bu görevde başarılı olursa küçük bir ilave elde eder ve yeni bir yön seçer.
 • (Q) Hamle: Fiora bir yöne hamle yapıp yakındaki bir rakibi deşer ve fiziksel hasar vererek vuruş etkisi uygular.
 • (W) Karşı Hamle: Fiora gelen bütün hasar ve engellemeleri kısa süreliğine savuşturur. Ardından bir yöne saldırır. Bu saldırı, isabet alan ilk şampiyonu yavaşlatır. Fiora bu yetenekle hareketsiz bırakan bir etkiyi savuşturduysa rakip şampiyon sersemler.
 • (E) Kılıç Sanatı: Sonraki iki saldırı için Fiora saldırı hızını artırır. İlk saldırı hedefi yavaşlatırken ikincisi kritik vuruş gerçekleştirir.
 • (R) Büyük Mücadele: Fiora bir rakip şampiyonun zayıf noktalarının dördünü birden açığa çıkarır ve hedefinin yakınındayken hareket hızı kazanır. Fiora 4 zayıf noktaya birden vurur ya da en az bir zayıf noktaya vurduktan sonra hedef katledilirse kendisi ve bölgedeki takım arkadaşları sonraki birkaç saniye boyunca iyileşir.
fiora yetenekleri
Fiora’ya karşı nasıl oynanır?

Fiora’ya karşı nasıl oynanır?

Genellikle tank şampiyonların mücadelesine şahit olan üst koridorda zaman zaman agresif tercihlerde görebiliyoruz. Özellikle takımın ormancısı tank bir şampiyon tercih ettiğinde genellikle üst koridor oyuncuları Camille veya Fiora gibi agresif şampiyonları tercih edebiliyor. Bu agresif şampiyonlar, neredeyse tüm eşya tercihlerini agresif oyun tarzlarına göre yaptıklarından dolayı kırılgan olabiliyorlar. Ancak, bir anda yüksek hasar çıkartmayı da başarabiliyorlar. Bu nedenle aşağıda değineceğimiz önemli noktalara dikkat etmenizde fayda olacaktır.

 • Fiora’ya karşı oynarken Fiora’nın pasifini her zaman takip edin. Genellikle Q yeteneği olan Hamle ile de tetiklenebilen pasifi sayesinde Fiora, yavaş yavaş dürterek siz farkında olmadan canınızı kritik seviyelere düşürebilir. Bu nedenle, koridor aşamasında Fiora’nın pasifine dikkat edin ve pozisyonunuzu buna göre ayarlayın.
 • Fiora, oyun genelinde tehlikeli olsa da özellikle eşyalarını tamamladıkça gücüne güç katmaya devam ediyor. Bu nedenle oyunun ilerleyen vakitlerinde üst koridor şampiyonu olsanız dahi Fiora ile birebir karşılaşmak pek istemeyebilirsiniz. Eğer Fiora bir koridorda tek başına ileri gittiyse ve onu durdurmanız gerekiyorsa, bunu takım arkadaşlarınız olmadan sakın denemeyin.
 • Kırılgan yapıya sahip olan Fiora’nın belki de en kritik yeteneği Karşı Hamle’dir. Eğer sersemletme etkisine sahip bir şampiyon oynuyorsanız ve Fiora’ya karşı bu yeteneği kullanmayı düşünüyorsanız, Fiora’nın Karşı Hamle yeteneğinin bekleme süresinde olduğundan emin olun. Zira Fiora, bu yeteneği doğru bir şekilde kullandıktan sonra işler bir anda tersine dönebilir.

Fiora’ya Karşı İyi Olan Rakipler: Fiora CT

 • Jax: Jax’ın Fiora’ya karşı üstünlüğüne geçmeden önce kısa bir hatırlatma yapalım. Fiora, sahip olduğu hasar potansiyeli nedeniyle tank şampiyonları da hızlı bir biçimde aradan çıkartabiliyor. Bu nedenle Fiora’ya karşı tank şampiyon tercihinde bulunmak büyük ölçüde işe yaramayabilir. Jax, sahip olduğu yetenek setiyle Fiora’ya karşı rahat mücadele edebilen şampiyonlardan biri. Yüksek hasar potansiyeli, atlama yeteneği ve dayanıklılık sağlayan ultisiyle Jax, Fiora’ya karşı en iyi tercihlerden biri.
 • Malphite: Geçtiğimiz satırlarda Fiora’ya karşı tank şampiyon tercih etmenin büyük ölçüde işe yaramayacağından bahsetmiştik. Bu konuda istisnalardan biri olan Malphite, Fiora’ya karşı rahatlıkla oynanabilen şampiyonlardan biri. Tank olmasına karşın hasar bakımından da etkili olabilen Malphite, Fiora’nın saldırılarını savuştururken aynı zamanda onun üzerinde ciddi hasar bırakabilir.
 • Pantheon: Oyunun etkili şampiyonlarından biri olan ve profesyonel arenada destek rolünde oynandığını gördüğümüz Pantheon, Fiora’ya karşı etkili olan şampiyonlardan bir tanesi. Ani hasarının ve nispeten tanklığının etkisiyle Pantheon, Fiora’ya koridoru dar edebilen sınırlı sayıda şampiyonlardan biri.
 • Renekton: Koridor aşamasını genel olarak rahat geçirebilen Renekton, bu rahatlığı Fiora karşısında da gösterebiliyor. Özellikle Mahvolmuş Kralın Kılıcı başlangıçlı eşya setiyle gayet ölümcül olabilen Renekton, bu eşya setiyle Fiora’ya karşı da etkili olabiliyor. Her türlü pozisyon için kullanılabilecek E yeteneğiyle Renekton, Fiora’ya karşı kolay bir şekilde takaslara girebilir ve can çalma eşyası olmadığında bu eksikliğini Q yeteneği ile giderebilir.
 • Bitkinlik: Rakip takımda etkili bir şampiyon olduğu her durumda tercih edilebilecek Bitkinlik, Fiora karşısında da gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Zira, takım savaşında takımın taşıyıcılarını aradan çıkartmaya çalışacak Fiora üzerine uygulanacak bir Bitkinlik ile Fiora’yı çaresiz bırakabilir ve taşıyıcılarınıza gereken vakti kazandırabilirsiniz.

Fiora’ya Karşı Kötü Olan Rakipler

 • Yasuo: Fiora’ya karşı nispeten başarısız olan şampiyonlardaki ortak özellik, bu şampiyonların Fiora’ya oranla ağır kalmaları ve ona oranla daha geç güçlenmeleri olabilir. Zira Yasuo, Q yeteneği ile birlikte ilk seviyelerden itibaren güçlü olsa da Fiora karşısında pek bir şey yapamıyor. Fiora’nın çıkartacağı anlık hasarı engelleyecek ve ona cevap verecek bir hasar potansiyeli olmaması nedeniyle Yasuo, Fiora karşısında tercih edilmemesi gereken şampiyonlardan biri.
 • Aatrox: Aatrox, Fiora karşısında tercih edilmemesi gereken şampiyonlardan bir diğeri. Aatrox’u Aatrox yapan yetenek setinin, dibine giren bir Fiora’ya karşı pek etkili olmaması nedeniyle Fiora bu eşleşmeden üstün çıkabilir. Bu iki şampiyonu normal saldırılar açısından da kıyaslayamayacağımız için bu eşleşmeden olabildiğince uzak durmalısınız.
 • Rengar: Rengar, Fiora karşısında az önce değindiğimiz şampiyonlara göre nispeten daha iyi olsa da yine Fiora için yeterince iyi değil. İlk eşya olarak Vampiri Asa alan ve bu nedenle kolaylıkla takasa girebilen Fiora’ya karşı onun içine girmekten başka bir çaresi olmayan Rengar, ne yazık ki bu takaslardan pek istediğini alamıyor. Oyunun ilerleyen vakitlerinde de Fiora karşısında durmakta zorlanan Rengar, Fiora’ya karşı alınmaması gereken şampiyonlardan biri.
 • Riven: Riven, sahip olduğu yetenek setiyle koridorunda bir anda yüksek hasarlar çıkartıp iyi takaslara girebilse de bu durumun Fiora için pek geçerli olmadığını söylemekte fayda var. Zira, Riven’ın en kritik yeteneklerinden biri olan W yeteneğini kolay bir şekilde kontralayabilen ve bunun ardından takası tersine çevirebilen Fiora, Riven için oldukça sıkıntı yaratabiliyor.

Total
0
Shares
1 comment
 1. Fiora’nın en büyük olayı W’su ile neredeyse her skilli engellemesi. Özellikle CC skillerini. bu yüzden CC’si olmayan ve düz vuruşa dayalı bir champ alırsanız. W’su ile Ct’leyemediği için, siz ct’lemiş olursunuz bu kadar basit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts