NVIDIA GeForce Now’ın Yeni Servisi Game+ İncelemesi

Game+ oyunculara ne sunuyor, hangi alanlarda iyi, hangi alanlarda kötü? Bir yazıda derledik.
game plus inceleme
Game+

Game+ yüksek sistem gereksinimli bir cihaza sahip olmadan oyunculara sunucular üzerinden oyun oynama imkânı sunan GeForce Now servisinin yeni hizmeti. Türkiye’de de sunucuları bulunan Game+, bu sayede internet hızlarımız çok yüksek olmasa da kullanabileceğimiz bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor. Hemen aşağıdaki tablodan inceleme aşamalarımıza ve ekstra bilgilere istediğiniz yerden başlayabilirsiniz.

Game+’ta neler var?

Game+, 800’den fazla oyun bulunan kütüphanesi sayesinde daha önceden satın aldığımız oyunları bulut üzerinden oynamamıza olanak sağlıyor. Steam, Epic Games, Ubisoft Connect, Origin, GOG gibi çoğu oyun dağıtıcısını desteklemesi sayesinde buralardan almış olduğunuz oyunları eğer Game+ kütüphanesinde de mevcut ise rahatça oynayabilirsiniz. Daha önceden aldığınız oyunları buraya ekleyebiliyorsunuz, yani GeForce Now üzerinde oyunlara tekrar para ödemenize gerek yok.

Türkiye Sunucusu Avantajı

Bir süredir GeForce Now adıyla tüm dünyada kullanılan servis, NVIDIA ve Turkcell ortaklığı ile Game+ adı altında Türkiye sunucularını hizmete sundu. Bu sayede ortalama hızda bir internete sahip kişilerde bu hizmetten yararlanabilecek. Sistem gereksinimleri için minimum 25 Mbps internet hızı istese de daha düşük hızlarda da oyun oynama imkânı sunuyor. Tabii daha düşük hızlarda gecikme ve görüntü bozulması gibi hatalar ile karşılaşabiliyoruz.

geforce now game plus
GeForce Now

Game+’ı test ettik

Bir Oyuncunun Gözünden

NVIDIA’nın başlattığı Game+ kapalı beta programını, NVIDIA tarafından gönderilen kod sayesinde Premium olarak test etme imkânı buldum. Test ettiğim bazı oyunları ve aldığım kaliteyi aktarmak isterim.

  • Öncelikle oyunları oynadığım internetim 20 Mbps civarındaydı. Minimum gereksinimiz biraz altında kalsa da aldığım performanstan memnun olduğumu söyleyebilirim. Özellikle tek oyunculu oyunlarda herhangi bir gecikme yaşamadım.
  • Bilgisayarımda bulunan ekran kartım NVIDIA GTX 950M model ekran kartı. Test ettiğim oyunların çoğunu ortalama bir FPS ile oynarken çoğunu ise düşük FPS’den dolayı oynayamıyordum.

Game+, tek oyunculu oyunlarda nasıl performans gösteriyor?

  • Game+ ile Watch Dogs 2, the Witcher 3: Wild Hunt, Ghost Recon: Wildlands, Dying Light, EuroTruck Simulator 2 gibi tek oyunculu oyunları test ettim. Belirttiğim gibi internet hızım minimum gereksinimin altında kalsa da bu oyunlardan hiçbir gecikme süresi almadım. Kendi bilgisayarımda yüksek bir ekran kartı ile oynamışçasına performans aldığımı söyleyebilirim.
  • Tek problem internet hızımdan kaynaklı olarak görüntünün zaman zaman çözünürlüğünün azalması oldu ancak bu da ufak bir kayıptı.

gameplus ets
Game+ ETS
  • Silahlı oyunlarda ping olması büyük bir problem oluşturur. Kameranın sizden geç dönmesi, ateş ettiğinizde silahın geç tepki vermesi gibi problemler sıkıntı oluşturabilir. Ancak Game+ ile böyle bir sorun yaşamadım. Aynı şekilde yakın dövüş içeren oyunlarda da bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim. Özellikle EuroTruck Simulator 2’yi test ederken acaba direksiyonda bir gecikme yaşar mıyım? düşüncesi vardı, ancak en ufak bir gecikme yaşamadığımı ve hissiyat olarak kendi bilgisayarımda normal şekilde oynamış hissini aldım. Üstelik bu sefer her şey en üst grafik ayarlarındaydı.

Game+ çok oyunculu oyunlarda nasıl performans gösteriyor?

Game+ ile multiplayer / çoklu oyuncu oyunlardan sadece CS: GO’yu test edebildim. Burada 2 taraflı bir gecikme durumu söz konusu olduğundan dolayı tek oyunculu oyunlara göre bir tık daha gecikme boy göstermeye başladı.

Sonuç olarak hem NVIDIA sunucularına bağlanmada hem de CS: GO’nun sunucularına bağlanmada bir gecikme oluyor. Burada CS: GO için Türkiye’de sunucular bulunmamasının da etkisi vardır diye düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda yeni sunucular açılması bu sorunları azaltacaktır. Ancak açıkçası bulut üzerinden oyun oynamamızı sağlayan servisler özellikle profesyonel arenada henüz çok oyunculu oyunlar için hazır değil diyebiliriz.

Game+ nasıl kullanılır?

Game+ henüz beta aşamasında bir servis. GeForce Now’ın internet sitesi üzerinden ön kayıt oluşturabilir, belki erkenden tarafınıza bir kod gönderilir ve siz de Premium olarak test etme imkânı bulabilirsiniz.

game plus witcher oyna
Game+ Witcher

Daha önce belirttiğim gibi Game+ kütüphanesinde bulunan oyunlara hali hazırda sahip iseniz oynamak için tekrar bir ücret ödemenize gerek olmayacak, sadece dilerseniz Game+’ın Premium paketini daha fazla özellik için satın alabilirsiniz.

Şu an servis için fiyatlar henüz açıklanmadı ancak kullanıma sunulduğu zaman bir ücretsiz bir de ücretli Premium paket yer alacak. GeForce Now’ın ücretsiz versiyonunda tek seferde 1 saat oynayabiliyor ve oyunlar için sıra bekleyebiliyordunuz. Game+ tarafında da buna benzer bir ücretsiz versiyon bekleniyor. Premium versiyonda ise sınırsız olarak istediğiniz kadar oynama imkanına sahip oluyorsunuz. Ancak henüz Premium için bir fiyat bilgisi bulunmuyor.

Game+ 15 Mart tarihine kadar kapalı betada kalacak, bu tarihte paketleri ve fiyatları ile tüm kullanıcılara sunulacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts