GetsuFumaDen: Undying Moon erken erişime açıldı

Konami ile işbirliği içerisindeki bir indie oyun stüdyosu GuruGuru tarafından geliştirilmiş olan oyun erken erişime açıldı.
GetsuFumaDen: Undying Moon

GetsuFumaDen: Undying Moon, Konami ile işbirliği içerisindeki bir indie oyun stüdyosu olan GuruGuru tarafından geliştirilen, iki boyutlu aksiyon, roguelike ve hack-and-slash türünde bir oyundur. Henüz erken erişimde olan oyunun tam sürümü Steam platformu üzerinde yalnızca dijital olarak 40 TL’lik bir ücretlendirme ile piyasaya sürülecek.

GetsuFumaDen: Undying Moon, 13 Mayıs 2021 itibariyle erken erişime açılmış bulunmakta ve tam sürümünün PC ve Nintendo Switch platformlarına 2022 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Toplamda 11 farklı dili destekleyen oyun henüz Türkçe dilini desteklemiyor ve Türkçe dil desteğinin olup olmayacağı konusuyla ilgili bir açıklama da halihazırda yapılmadı. 

GetsuFumaDen: Undying Moon
GetsuFumaDen: Undying Moon
Developer: Konami Digital Entertainment, GuruGuru
Price: 40 TRY

GetsuFumaDen: Undying Moon’a ilk bakış

GetsuFumaDen: Undying Moon, her ne kadar ilk kez duymuş olabileceğiniz yeni bir oyun gibi gözükse de, aslına bakıldığında oyunun ilk versiyonu Getsu Fuma Den ismiyle 1987 yılında Family Computer (Famicom) tarafından Japonya’da piyasaya sürülmüştü. Buna göre, GetsuFumaDen: Undying Moon’un 2021 yapımı bir ‘remake’ olduğu söyleyebiliriz. Oyunun 1987 yapımı, iki boyutlu ve yandan kaydırma platformu üzerine yapılmıştı ancak remake’i ile birlikte oyuna birçok geliştirilmiş oynanış özellikleri geldi ve yepyeni oyun tasarımı bizleri beklemekte.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Oyuna ilk girişimizde bizi geleneksel Japon sanatının oyuna yansıtılmış atmosferi karşılıyor. Oldukça ilgi çekici ve çağdaşlığı yansıtan bir Japon resim sanatı türü olan Ukiyo-e üzerine tasarlanan oyun, iki boyutlu olmasına rağmen oyunculara bir görsel şölen sunacak türden. Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesiyle beraber her ne kadar oyuncuların büyük bir kısmı gerçekliğe daha yakın grafiklere sahip oyunlar görmek isteseler de, bazı spesifik resim sanatlarının yansıtıldığı oyunlar da oldukça ilgi görüyor ve takdir ediliyor.


GetsuFumaDen: Undying Moon, bizi oyuna başlar başlamaz direkt olarak hikayenin ve Ukiyo-e atmosferinin büyüsüne kaptırmayı başarıyor. Ayrıca, oyuna başlarken size herhangi bir zorluk seviyesi de seçtirmiyor. Oyuna varsayılan zorluk seviyesi olan “Commoner” ile başlıyorsunuz. Zorluk seviyesini seçebilme özelliği ise oyunda güvenli bölge olarak adlandırabileceğimiz bir başlangıç bölgesi olan “Getsu Clan Estate” içerisindeki bir heykel ile etkileşime geçerek belirlenebiliyor. Oyunda her öldüğünüzde Getsu Clan Estate içinde yeniden doğuyorsunuz ve eşyalarınızı toplayarak bulunduğunuz seviyeye geçiş yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda, Shrine Maiden olarak adlandırılan NPC de aynı bölgede bulunuyor ve oyun boyunca ekipmanlarınızı ve yeteneklerinizi geliştirmenizi sağlıyor.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Hikaye ve karakter dizaynı 

Oyunun hikayesinden ve oyunda yer alan karakterlerden kısaca söz etmek gerekirse, ana karakterimiz Getsu klanından “Fuma” olarak yer alıyor. Fuma, tıpkı 1987 yapımında olduğu gibi oyunun remake’inde de büyük düşmanı Ryukotsuki’ye karşı bir savaş halinde. Oyunun en başında verilen kısa bir bilgiye göre, Ryukotsuki 1000 yıllık bir uykunun ardından tekrar uyanışa geçiyor, zemini birçok katmana bölerek bir cehennem oluşturuyor ve kötü ruhları bu cehennem içerisine salıyor. Fuma’nın görevi ise, cehennemin en derinlerinde kötü ruhlarla savaşıp Getsu klanına ve yaşadığı evrene zarar gelmemesini sağlamak.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Oyunun başında Getsu Fuma ve Shrine Maiden arasında kısa bir diyalog geçiyor. Shrine Maiden, cehennemin kapılarının açıldığını ve ölümün enselerinde olduğunu söylüyor. Kardeşinden bir haber alamayan Getsu Fuma, Shrine Maiden’ın belirttiği gibi bu büyük savaşa hazırlanması gerektiğini bir kez daha hatırlıyor ve karanlık bir maceraya ilk adımlarını atmaya başlıyor. 

Oynanış, envanter ve savaş sistemi

Oynanıştan biraz bahsedecek olursak, öncelikle oyun bize bir ana silah ve bir de ikincil silah kullanma ve savaş esnasında aralarında silahları değiştirebilme özgürlüğü tanıyor. Her silahın da kendine özgü bir özel atak yeteneği bulunuyor. Savaş sırasında silahlarınızı değiştirdikçe yaptığınız kombolar ve haliyle bu komboların animasyonları da değişiyor. Görsellik ve çeşitlilik açısından bu kombolar oldukça tatmin edici. Oyunda şimdilik 6 adet ana silah seçeneği sunulmuş. Bunlar; katana, savaş şemsiyesi, çift el silahları, sopa, mızrak ve zırh eldiveni olarak sıralanabilir. Bunların dışında bir de 6 farklı kategoride ikincil silah bulunuyor. Yay ve ok, patlayıcılar, kunai, demirdiken, mana bileziği ve çifteli ise ikincil silah kategorilerinde yer alıyor. Ayrıca, topladığınız tüm silahları Getsu Clan Estate içerisinde yeniden doğduğunuz yerdeki hoş bir detayda da görebiliyorsunuz.

GetsuFumaDen: Undying Moon

Oyuna başlar başlamaz düşmanların korkutucu, absürt ama bir o kadar da yaratıcı çizimlerinin bir hayli ilgi çekici ve oldukça keyif verici olduğunu söyleyebiliriz. Her düşmanın kendine özgü bir atak stilinin olduğunu görüyoruz, bu da düşmanların tekdüze ataklarda bulunmamasının oyunu sıkıcılıktan uzaklaştırdığını gösteriyor. Klasik bir roguelike türündeki oyundan temel beklentileriniz neyse, GetsuFumaDen: Undying Moon o beklentileri fazlasıyla karşılıyor. Düşmanların vurduğu hasarlar ve ana karakterimizin vurduğu hasar oldukça iyi optimize edilmiş. Tahmin edersiniz ki, hemen hemen her roguelike oyun sabır ve biraz da yetenek ister. Bu sebeple, eğer çabuk pes eden biriyseniz bu tarz oyunların size göre olmadığını belirtelim. 

Bunun yanı sıra oyun esnasında öldürdüğünüz düşmanlardan ruhlar toplayıp, o ruhları silahlarınızı geliştirmek, toplam canınızı artırmak ve can iksiri yapmak gibi işler için kullanabiliyorsunuz. Bu ruhları toplamak oldukça önemli, çünkü yetenekleriniz oyun ilerledikçe gelişiyor ve silahlarınızın özel yeteneklerini kullanabilmek için ruhları toplamak kaçınılmaz bir duruma dönüşüyor.

GetsuFumaDen: Undying Moon sistem gereksinimleri

Son olarak, GetsuFumaDen: Undying Moon oyununu için satın almadan önce bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz önemli detaylardan biri olan sistem gereksinimlerini de eklemeyi unutmadık. Sistem gereksinimlerine baktığımızda, 2D bir oyun olmasına rağmen GetsuFumaDen: Undying Moon’un beklenenin biraz üzerinde sistem gereksinimleri istediğini görüyoruz. Sizin de yorumlamanız için aşağıya GetsuFumaDen: Undying Moon’un minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini ekledik. 

GetsuFumaDen: Undying Moon

Minimum sistem gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-4440 AMD Athlon 300GE
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050, Radeon RX 560
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 11 uyumlu ses kartı

Önerilen sistem gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64 bit)
 • İşlemci: Intel Core i5-6400, AMD FX-8300/AMD Ryzen 3 2300U
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660, Radeon RX 480
 • DirectX: Sürüm 11
 • Ağ: Genişbant İnternet bağlantısı
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 11 uyumlu ses kartı
GetsuFumaDen: Undying Moon
GetsuFumaDen: Undying Moon
Developer: Konami Digital Entertainment, GuruGuru
Price: 40 TRY
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts