GTA 5 FPS Arttırma (Tüm Yöntemler)

GTA 5’i artık daha yüksek FPS değerlerinde oynayabileceksiniz.
GTA 5 FPS Arttırma
GTA 5 performans arttıran yöntemleri listeledik.

GTA 5 FPS arttırma işlemleriyle oyundaki performansınızı kolaylıkla arttırabilirsiniz. Çoğu oyuncu GTA 5 FPS drop sorunu yaşadığından dolayı farklı farklı yöntemler deneyerek oyun performansını arttırmaya çalışıyor

GTA 5 FPS Arttırma

GTA 5 FPS arttırma yöntemlerinden en çok tercih edilen seçenek grafik ayarlarını değiştirmek. Her bilgisayarın parçaları birbirinden farklı olduğundan grafik ayarlarını kendinize göre ayarlamanız gerekiyor.

GTA 5 Performans Arttırma
GTA 5’te performansınızı önemli derecede arttırmak için grafik ayarlarını değiştirmelisiniz.

GTA 5 Sistem Gereksinimlerine göz atarak bilgisayarınızın bu oyunu kaldırıp kaldırmadığını öğrenerek kendinize özel grafik ayarlarını oluşturarak performansınızı yükseltebilmeniz mümkün. içeriğimize bakarak bilgisayarınızın bu oyunu kaldırıp kaldırmadığını ve hangi grafik ayarlarında oynamanız gerektiğini öğrenebilmeniz mümkün.

GTA 5 FPS Arttırma Yöntemleri

GTA 5 FPS arttırma için birçok oyuncu FPS arttırıcı uygulamalar kullanmakta. Aynı zamanda bu tür uygulamaların arka planda çalışmasından dolayı cihazların performansını düşürdüğünü iddia eden birçok kişi bulunuyor. Oyunlardaki FPS’inizi arttırabilmek için çeşitli uygulamaları deneyebilirsiniz.

Hiçbir uygulamayı indirmek istemiyorsanız bizim vereceğimiz yöntemleri deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki boş dosyalardan temizleyerek bir nebze de olsa GTA 5 performansınızı arttırabilirsiniz.

Grafik Ayarları

Performansınızı en önemli etkileyen faktör oyunlardaki grafik ayarlarınız. Yüksek kalitede oynamak detayları güzelleştirse dahi performanstan ödün vermiş olursunuz. Bilgisayarınızın donanımı GTA 5’e yetmiyorsa grafik ayarlarını düşürmeyi denemelisiniz.

GTA 5 Grafik Modu
Daima yüksek performans almak istiyorsanız grafikleri düşürmelisiniz.

Bilgisayar parçalarınız gayet iyi ve GTA 5’i hiçbir sıkıntı yaşamadan oynuyorsanız grafik ayarlarını indirebilir hatta ekstra olarak grafik paketlerini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda grafikleri yükseltmek işlemcinin ve grafik kartının daha yoğun kullanılmasına ve daha hızlı ısınmasına yol açabilir.

Diskte bulunan gereksiz dosyalar

Diskinizde bulunan boş ve gereksiz dosyaları temizleyerek bilgisayarınızda boş depolama alanı açabilirsiniz. Her sildiğiniz dosya için gözle görülür bir fark yaşamasanız dahi bilgisayarınız biraz daha hızlanacağı kesin.

Özellikle GTA 5’i kurduğunuz diskin boş depolama alanı çok çok az kaldıysa sürekli olarak oyun performansınızda düşüşler olacak. Bu konuyu daha detaylı bir şekilde anlattığımız PC Hızlandırma Yolları içeriğimize bakarak bilgisayarınızın hızını arttırabilirsiniz.

Arka planda çalışan gereksiz uygulamalar

Bilgisayarınızın arka planında çalışan gereksiz uygulamaları kapatarak bilgisayar performansınızı önemli derece arttırabilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamalar işlemcinizi meşgul edeceğinden dolayı GTA 5’te performansınız düşebilir.

GTA 5 FPS Testi
Arka planda çalışan programları kapatarak oyun performansınızı arttırabilirsiniz.

Arkada herhangi bir Chrome sekmesi dahi açmanız bilgisayar performansınızı düşürür. Hele ki donanımlarınız minimum sistem gereksinimlerine yakınsa performanstaki düşüş gözle görülebilir bir hal alıyor.

GTA 5 FPS Drop Sorunu

GTA 5 FPS drop sorunu ile sıkça karşı karşıya kalıyorsanız bilgisayarınız tam anlamıyla GTA 5’i çalıştırmaya yönelmemiş olabilir. Bilgisayarınızda çalışan her şey işlemci ve ekran kartı tarafından işlendiğinden dolayı zaman zaman performansınızda ani düşüşler yaşayabilirsiniz.

GTA 5 FPS drop sorunu nasıl çözülür?

Şehrin sokaklarında arabayla tozu dumana katmak gibi hızlıca hareket etmeniz performansınızda önemli derecede düşüşe sebep olur. Ekran kartınız GTA 5’e yetersiz kalıyorsa hızlı gitmek ani performans kayıplarına yol açar.

GTA 5 Drop
Doğru grafik ayarlarını yapamadığınız taktirde ara ara FPS droplarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hızlı gitmek neden performansı düşürür diyenleri duyar gibiyim. Şehrin içerisinde büyük binalar bulunduğundan dolayı performansınız bu bölgede zaten düşük oluyor aynı zamanda hızlı gitmeniz durumunda etrafta bulunan binalar hızlıca yüklenmesi gerektiğinden dolayı ekran kartınızın iş yükü arttığından GTA 5 performansınız düşüyor.

Arka planda çalışan uygulamalar performansı düşürdüğü gibi anlık düşüşlere de sebep olabiliyor. Özellikle anti-virüs programları sizin güvenliğinizi sağlamak istese dahi bilgisayarda çok büyük bir performans kaybına neden olabiliyor.

GTA 5 FPS Gösterme

GTA 5 FPS gösterme için ekstra modlar indirebilirsiniz. GTA 5’in kendisinde performans göstergesi bulunmadığından dolayı birçok oyuncu ekstra yazılım indirmek zorunda kalabiliyor. Bunlardan en çok tercih edilen uygulamaysa CPU-Z.

GTA 5 FPS Göstergesi Açma
Oyundaki performansınızı görebilmek için ekran kartı sürücünüzü kullanabilirsiniz.

Güncel bir ekran kartına sahipseniz grafik kartı sürücünüzden oyunun içerisinde FPS değerlerinizi öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda FPS göstergesinden şikayetçiyseniz oyundan sonra da sürücünüzü kontrol ederek oyun boyunca ortalama FPS değerlerinize göz atabilirsiniz.

GTA 5 FPS Gösterme Yazılımları

GTA 5’te FPS göstergesi için mod indirebileceğiniz gibi farklı farklı yazılımlar da indirebilirsiniz. Aynı zamanda bazı yazılımlar sadece GTA 5’teki performansınızı değil genel olarak tüm oyunların içerisindeki performansınızı öğrenebilmenize yarıyor.

CPU-Z

Bilinen en popüler FPS göstergesini ve daha birçok detayı gösteren yazılım CPU-Z. Ücretsiz bir şekilde kullanılan bu programı orijinal sitesinden indirebilirsiniz. Oyun içerisindeki performansınızı görebileceğiniz gibi işlemci ve ekran kartı gibi daha birçok bileşeni yüzdesel olarak ne kadar kullandığınızı öğrenebilirsiniz.

GTA 5 FPS Testi

GTA 5 FPS testi yapımı oldukça basit. Gelişmiş grafik ayarları penceresinde bir tuşa basarak GTA 5 Benchmark testini yapabilirsiniz. Test işleminin nerede olduğunu göremediyseniz aşağıda bulunan adımları sırasıyla uygulayın.

  • Ayarları açın.
  • Gelişmiş Grafik Ayarları penceresini açın.
  • Klavyenizdeki “Tab” tuşuna bir defa basın ve onaylayın.
GTA 5 FPS Sabitleme
Gelişmiş grafik ayarlarından GTA 5 FPS testini yapabilirsiniz.

GTA 5 FPS testi hangi grafik ayarlarına göre yapılıyor?

GTA 5 FPS testi uygulamış olduğunuz grafik ayarlarına göre yapılıyor. Bu testte şehrin dört bir yanını hızla gezerek FPS değerlerini not alarak test sonunda ortalama bir FPS değeri veriliyor. Bu test sonucunda FPS değerleriniz düşük çıkarsa grafik ayarlarınızı düşürmeyi denemelisiniz.

GTA 5 FPS Sabitleme

GTA 5’te yüksek performans alıyorsanız FPS’inizi bir seviyede sabitleyebilmeniz mümkün. Güncel bir ekran kartına sahipseniz ekran kartı sürücüsünden de oynadığınız oyunlardaki performansınızı sabitleyebilmeniz mümkün. Hemen aşağıda bulunan GTA 5 FPS sabitleme işlemini aşama aşama uygulayarak oyun içi performansınızı sabitleyebilirsiniz.

  • Oyuna giriş yapın.
  • Ayarlara girin.
  • Grafik ayarları penceresini açın.
  • V-Sync seçeneğini açın.

Farklı düzeylerde GTA 5 FPS Sabitleme

V-Sync seçeneğiyle performansınızı sabitleyebilirsiniz. Bu ayar bilgisayarınızın performansına göre oyunu doğru seviyede sabitler. Aynı zamanda hemen yanında bulunan ayarlarla da birlikte FPS sabitlemesini kendiniz de yapabilirsiniz.

GTA 5 FPS Sınırı Kaldırma
Ayarlardan FPS sınırını değiştirebilir veya kapatabilirsiniz.

GTA 5 FPS Sınırı Kaldırma

GTA 5 FPS sınırı kaldırma oldukça basit. Oyun içindeki performansınızın en yüksek hangi seviyelere kadar çıktığını görmek istiyorsanız FPS sınırını kaldırmanız gerekiyor. Ayrıca FPS sınırını kaldırmak yüksek performans değerlerini görmenizi sağlasa da performansınızın sürekli olarak dalgalanmasına sebep olur.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts