Oyunlarda En Sevilen 10 Yan Karakter

Yalnızca yardımcı olduklarına bakmayın, yan karakterler de en az asılları kadar önemlidir. Oyuncular tarafından en sevilen 10 yan karakter hangileri yazının devamında görebilirsiniz.
En sevilen 10 yan karakter
En sevilen 10 yan karakter listesinde iki Mario karakteri kendine yer buluyor.

Video oyunlar bizi gerçek dünyadan çekip aldığında, kendimizi bir an için bir başka evrenin parçası gibi hissederiz. Tabii hal böyle olunca, o evrendeki karakterlerle gerçek birer dostmuş gibi hissetmemiz de kaçınılmaz oluyor. Kimileri görünüşüyle favorimiz haline gelirken, kimileri hikayeleriyle kalplerimizde yer ediniyor. Üstelik bu yalnızca ana karakterler için geçerli bir durum değil. Yan karakterler de yer yer oyunlara kattıkları renkle oyuncuların favorisi olabiliyor.

Bu fikirden yola çıkan OnBuy.com, dünya çapındaki 4.228 oyuncuya favori yan karakterlerini sordu. Böylece, oyunlarda en sevilen 10 yan karakter listesi yaparak, bu kez asıl değil, yardımcı kahramanların konuşulmasını sağladı.

En iyi 10 yardımcı kahraman

Oyların %71 gibi ciddi bir çoğunluğu Mario’nun sevimli dinozor kankası Yoshi’ye gitti. Zaten sevimliliğiyle kalpleri birer birer fetheden Yoshi, Yoshi’s Crafted World gibi kendi oyunlarının baş kahramanı da olmayı başarmıştı.

En sevilen 10 yan karakter listesinin başında Yoshi yerr alıyor.
En sevilen 10 yan karakter listesinin başında Yoshi yer alıyor.

İkinci sırada ise Sonic the Hedgehog’un yakın arkadaşlarından biri olan Tails yer alıyor. İki kuyruklu turuncu tilki dostumuz %67 oranında oy toplamış. 

Sonic the Hedgehog filminden, Tails'ın görüntüsü.
Sonic the Hedgehog filminden, Tails’ın görüntüsü.

Listede üçüncü sırada ise The Legend of Zelda: Ocarina of Time’da rol alan peri Navi’den başkasını bulamıyoruz. Seride seslendirmeye sahip ilk kurgusal karakter olarak Navi, %62 oranında oy topladı.

en sevilen 10 yan karakter
Zelda ve Navi

Super Mario Bros. ismi geçtiğinde Luigi’yi anmamak elbette mümkün değil! Mario’nun korkak kardeşi Luigi, sempatik tavırlarıyla seriye ayrı bir renk katıyor. Yapılan ankette de oyuncuların %59’undan oy alan karakter listeye dördüncü sıradan giriyor. Zaten Luigi de, pek çok Nintendo oyununda yer almasının yanı sıra, kendi oyunu popüler Luigi’s Mansion serisine de sahip. 

Luigi, Luigi's Mansion serisiyle kendine ait bir kitle oluşturdu.
Luigi, Luigi’s Mansion serisiyle kendine ait bir kitle oluşturdu.

Favori beşlinin sonuncusu ise, Donkey Kong Country’de görünen Diddy Kong oluyor. Hızlı bir düşünür ve Kong Ailesi’nin en hızlı üyesi olarak tanınan Diddy Kong, seçmenlerin %57’sinin favorisi olmayı başarmış.

Altıncı sırada ise hem hikayesi hem oynanışıyla kalpleri fetheden The Last of Us’tan bir karakter karşımıza çıkıyor. Genç Ellie, oyların %46’sını topluyor. Ratchet & Clank’tan Clank %42 oy alırken, Halo’dan Cortana %39 ve Fallout’tan Dogmeat %36 ile ilk 10’da yer alıyor.

Joel'in Ellie ile kurduğu ilişki, The Last of Us'ta oyuncuları derinden etkilemişti.
Joel’in Ellie ile kurduğu ilişki, The Last of Us’ta oyuncuları derinden etkilemişti.

Son olarak ise Portal 2’de zorlu yolculuğumuzu renklendiren esprili robot Wheatley %31 oyla listeye son sıradan girmeyi başarmış. Portal serisinin asıl parlayan yıldızı GLaDOS, her ne kadar bir düşman olduğu için bu listede yer almasa da Wheatley, bu görevi başarıyla üstlenerek oyunun ilk 10’da anılmasını sağlamış.

Bu kafa şişiren robot, Portal 2'de yolculuğumuzda yegane dostumuz oldu.
Bu kafa şişiren robot, Portal 2’de yolculuğumuzda yegane dostumuz oldu.

En sevilen 10 yan karakter dışında kalan isimler

Listede ilk 10’a giremeyen bazı isimler de yer alıyor. Örneğin Cyberpunk’tan Jackie, %26 ile 11. sırada kendine yer bulmuş. Aşağıda listenin tamamını görebilirsiniz.

 • Jackie (Cyberpunk) – %26
 • Elizabeth (BioShock Infinite) – %24
 • Sully (Uncharted) – %22
 • Morgana (Persona 5) – %22
 • Dog (Fable 2) – %20
 • Daxter (Jak and Daxter) – %18
 • Kazooie (Banjo-Kazooie) – %17
 • Garrus Vakarian (Mass Effect) – %15
 • Atreus (God of War) – %12
 • Claptrap (Borderlands) – %9
 • Trico (The Last Guardian) – %7
 • Palico (Monster Hunter World) – %4
 • Ashley (Resident Evil) – %3
The Last Guardian, Trico.
The Last Guardian, Trico.

Bu isimlerin tamamı da yer aldıkları oyunlara ayrı ayrı renk katan karakterler. Hepsi de kimi oyuncuların gerçek hayatta sahip olmak istedikleri dostlardan. Peki, sizin favori yardımcı kahramanınız kim? Yorumlara en sevdiğiniz isimleri yazmayı unutmayın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts