Yasuo CT: Yasuo nasıl yenilir?

Yasuo CT şampiyonları ne?
Yasuo CT
Yasuo

Yasuo CT şampiyonları ne? League of Legends‘ın istenmeyen şampiyonu Yasuo nasıl yenilir konusunda tereddütte kalıyorsanız hazırladığımız bu şampiyonlarla Yasuo’ya koridoru dar edebilirsiniz.

Yasuo CT – Yasuo Yetenekleri

League of Legends’ın herhangi bir karakteri CT’lemek için öncelikle yeteneklerini bilmelisiniz. Seçim ekranında dahi “Ben bu şampiyonla Yasuo’yu çok rahat engellerim” dediğiniz karakterleri alarak daha rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Yasuo’nun yeteneklerini bilmiyorsanız aşağıdan tüm yeteneklere ulaşabilirsiniz.

 • (Pasif) Avarenin Yolu: Yasuo hareket ettikçe dolan bir kalkan kazanır. Kalkan tamamen dolduktan sonra şampiyonlardan ya da orman canavarlarından alınan ilk hasar emilir. Ayrıca pasifi Yasuo’nun kritik vuruş ihtimalini de ikiye katlar. Bu nedenle Statik Hançer, Ebedi Kılıç ve Hayalet Dansçı gibi itemleri alarak yüzde 100 kritik hasara ulaşabilirsiniz ve böylece rakiplerinizin canını epey sıkabilirsiniz.
 • (Q) Çelik Fırtına: Yasuo, kılıcını belli bir alana doğru savurarak hasar verir. Çelik fırtınanın belli bir zaman aralığında üst üste iki defa herhangi bir rakibe, minyona ya da orman yaratıklarına isabet etmesi durumunda iki yük biriktirir ve bir sonraki saldırısında rakiplerini havaya savurabildiği bir hortum yaratır.
 • (W) Rüzgar Duvarı: Yasuo birkaç saniyeliğine hortum duvarı oluşturarak rakiplerinden gelen hasarı engeller.
 • (E) Atılgan Kılıç: Yasuo atılgan kılıç yeteneğini kullandığında rakiplerinin içinden geçer ve büyü hasarı verir. Ardı ardına geçişlerde ise verilen hasar giderek artar.
 • (R) Son Nefes: Yasuo havaya savrulan şampiyonlara ışınlanarak onlara hasar verir. Bu süre boyunca rakip şampionları havada belli bir süre tutarak takımına avantaj da sağlar.
Yasuo nasıl yenilir
Yasuo nasıl yenilir?

Yasuo karşısında nasıl oynanır?

Karakteri güçlü yapan da zaten yetenekleri değil midir? O yüzden bir şampiyona karşı oynarken şampiyonun ne olup olmadığına bakılmaksızın yeteneklerinin ne olduğuna bakmak lazım. İlk olarak Yasuo’ya karşı oynarken rakibinizin pasifini ve diğer yeteneklerinin ne işe yaradığına bakın sonra rakibinizin o yetenekleri nasıl kullandığını anlamaya çalışın. Karşınızdaki Yasuo, Çelik Fırtına yükünü iki yapıp hortum ile sizi zıplatmak isteyebilir ve bunu her hortum geldiğinde denemeye çalışabilir, böyle olduğunda ikinci yükte üstünüze oynayacağını bildiğinizden öncesinde bir plan kurup Yasuo’yu hiç istemeyeceği bir duruma sokabilirsiniz.

 • Yasuo oyunun erken aşamasında hiç istenmeyecek kadar güçlü. Özellikle ikinci seviye olduktan sonra Q ve E yeteneği ile birlikte rakiplerine sürekli hasar verebiliyor. İkinci ve üçüncü seviyelerde Yasuo’ya karşı biraz geri durup rakibinizin oyun tarzını anlamaya çalışabilirsiniz.
 • Yasuo her ne kadar güçlü olsa da anlık hasar bakımından kritik hasar vurmadıkça pek yüksek sayılmaz. Yasuo’ya karşı kitle kontrolü ve hasarı yüksek olan bir suikastçı alarak onu cezalandırabilirsiniz.
 • İlk seviyelerde Yasuo’nun ne kadar güçlü olduğundan hemen yukarıda bahsetmiştik. İlk seviyelerde Yasuo’ya pek yaklaşmamalısınız ama çok da boş bırakmamalısınız. Eğer ipin ucunu kaçırırsanız bir daha toplaması zor olabilir. Bu yüzden Yasuo’ya yaklaşmayacağınız ama onu rahat ettirmeyeceğiniz uzaktan vurabilecek karakterler alın. Uzaktan vuran şampiyonlar ile ilk önce oto atak atarak Yasuo’nun pasifini kırabilir, sonrasında yeteneklerinizi kullanarak onu saf dışı etmeye çalışabilirsiniz.

Yasuo CT – Yasuo’ya Karşı İyi Olan Şampiyonlar

 • Nocturne: Yasuo’ya yaklaşmak ne kadar riskli olsa da Nocturne bu durum için istisna karakterlerden. Nocturne W yeteneği ile Yasuo’nun hortumunu engelleyebildiği için Yasuo’ya karşı avantaj sağlayabiliyor. Ayrıca E yeteneği ile Yasuo’yu sersemletebilen Nocturne, koridor aşamasında Yasuo oyuncularına koridoru dar edebiliyor. Ancak mobilite konusunda biraz sıkıntılı olduğundan dolayı gelebilecek baskınlarda kaçamayabiliyor.
 • Annie: Annie sahip olduğu saldırı menzili sayesinde Yasuo’nun pasifini kolaylıkla kırabiliyor. Ayrıca Annie, herhangi bir şekilde Yasuo’nun ultisine mağruz kalsa da E yeteneği sayesinde Yasuo’nun hasarını en aza indirebiliyor.
 • Kayle: Kayle, ilk seviyelerde biraz zorlanabilir ancak seviye atlayıp saldırı menzilini yükselttiğinde oyundaki çoğu karakterle kolaylıkla başa çıkabiliyor.
 • Malzahar: Malzahar tam anlamıyla Yasuo avcısı. Eğer karşınızda Yasuo olmasından korkuyorsanız Malzahar’ı alın ve karakter ile birkaç el alıştırma yaparak şampiyonu tanıyın ve Yasuolara karşı üstün gelmeye başlayın.
 • Bitkinlik: Yasuo’nun en büyük düşmanı bitkinlik. Ulti atmak için gelen bir Yasuo’ya bitkinlik attığınızda vereceği hasarı en aza indirerek Yasuo’yu eli boş döndürebilirsiniz.

Yasuo’ya Karşı Kötü Olan Rakipler

 • Ahri: Ahri’nin her yeteneğini Yasuo kolaylıkla açtığı hortum duvarıyla engelleyebiliyor. Ancak Ahri’de Yasuo’nun atacağı hortumdan ultisiyle kolaylıkla kaçabilir. Ayrıca Ahri sahip olduğu mobilite ile baskınlardan da kolaylıkla kaçabilir.
 • Lux: Lux oyunun erken aşamasında 6. seviye olana kadar Yasuo’ya karşı hiçbir şey yapamıyor desek yeridir. Yasuo’ya karşı Lux aldıysanız koridoru geride kabul ederek sadece farma odaklı oynayın ve Yasuo’nun diğer koridorlara gideceği anlarda takım arkadaşlarınızı uyarın ve 6. seviye olduğunuzda siz de diğer koridorlara baskın atın. Lux, Yasuo’ya karşı ulti yönünden biraz avantajlı, Yasuo açtığı hortum kalkanıyla çoğu karakteri engelleyebiliyorken Lux’ın ultisine engel olamıyor.
 • Nidalee: Karşınızda Yasuo varken Nidalee neden alıyorsunuz ki? 🙂 Yasuo hem hortumu hem de minyonların arkasına geçerek Nidalee’nin mızrağından kolayca kurtulabilir.
 • Velkoz: Velkoz da Yasuo’ya karşı pek güçlü sayılmaz. Eğer Velkoz oynarken karşınıza Yasuo alındıysa savaşmadan önce kalkanını harcatmaya çalışın.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts