PUBG Mobile Neden Fortnite’dan Daha Fazla Oyuncuya Sahip?

PUBG Mobile

PUBG Mobile kısa bir süre önce gündeme gelen 1 milyar dolarlık gelirinin ardından bir kez daha gündemde. Newzoo tarafından paylaşılan bir araştırmada PUBG Mobile’ın ve rakiplerinin popülerliği üzerine birkaç veri yer alıyor. Dünya genelinde akıllı telefon kullanımlarını takip eden ve aynı zamanda uygulamaların sistem gereksinimlerine göz atılan araştırmada PUBG Mobile’ın, kendi türündeki yapımlara göre üstünlüğü bir kez daha karşımıza çıkıyor.

Neden PUBG Mobile?

Newzoo verilerinden hareketle bir içerik paylaşan pocketgamer, on milyonlarca Android oyuncusunun Fortnite yerine neden PUBG Mobile oynadığı sorusuna basit bir cevap da sunuyor. Verilen bilgilere göre, PUBG Mobile sistem gereksinimleri açısından Fortnite’ın epey önünde. Öyle ki son dönemde PUBG Mobile Lite ile birlikte çok daha düşük özellikleri bulunan cihazlara da giren yapım, basit düşünerek büyük oynuyor gibi duruyor. Daha düşük sistem gereksinimi çok daha büyük bir oyuncu kitlesini karşısında buluyor diyebiliyoruz.

Basit Düşünerek Daha İyi Olmak

Android cihazında Fortnite oynamak isteyen bir oyuncu en az 3 GB’lık bir RAM’e ve Android 8 veya daha üst bir Android sürümüne sahip bir cihaza sahip olmak zorunda. Peki PUBG’de durum nasıl? PUBG Mobile sadece 2 GB’lık bir RAM ile size oyun imkanı sunarken, Android 5.1.1‘de dahi oynanabiliyor. Dünyada bu özelliklere sahip 2,4 milyar civarında cihaz bulunduğunu da belirtelim. Konu PUBG Mobile Lite‘ın sistem gereksinimlerine gelince çok daha fazla cihaza merhaba diyoruz.Bu yapım sadece 1 GB’lık RAM ve Android 4.1 ve bunun üzerinde bir Android sürümü istiyor. Bu da 300 milyon civarı daha fazla oyuncu anlamına geliyor.

pubg mobile

Coğrafya Farkı: Türkiye %9 ile Zirveye Yakın

Peki oyuncu sayılarının yüzdelik dağılımında durum nasıl? 3 yapımda da 50 milyondan daha fazla indirme sayıları görüyoruz. PUBG Mobile 200 milyon indirilirken, bu sayının %20’sini Hindistan, %10’unu Endonezya, %9’unuysa Türkiye‘deki oyuncular oluşturuyor. Oyunun Lite sürümündeyse 60 milyon indirilme görülürken, bu sayının %54’ü Hindistan, %30’u Brezilya, %22’si Endonezya merkezli cihazlardan yapılmış. Gözler Fornite’a çevrildiği andaysa bir anda Amerika’ya yöneliyoruz. Fortnite’ın 100 milyondan daha fazla indirilmesinin %43’ü Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki oyunculara ait. %11 ile onu İngiltere izlerken, üçüncü sıradaysa %9’luk katılımıyla Fransa bulunuyor.

Tüm veriler göz önüne alındığında Android mobil cihazların sadece %59’u Fortnite oynatabilecek sisteme sahipken, PUBG Mobile ve Lite oynatabilen cihazların oranı %98. Bu da çok daha büyük bir kitleye hitap etmeyi bir nebze açıklayabilecek bir karşılaştırma diyebiliriz. Tabii oyunların coğrafyalara göre dağılımı, PUBG Hindistan’da gözdeyken, Fornite’ın Amerika’da öne çıkması konusunda net bir bilgimiz bulunmuyor.

Newzoo tarafından verilen bilgilerde mobil tarafı bulunmayan Apex Legends yer almadı. Ayrıca verileri henüz tam olarak kestirilemeyen Call of Duty Mobile için herhangi bir karşılaştırma yer almıyor. Bu tarz yapımlar hakkında bilgi sahibi olmak için En Popüler Mobil Espor Oyunları içeriğimize bakabilirsiniz. En Popüler Ücretsiz Mobil Oyunlar: (Ağustos 2019) da ilginizi çekebilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler