PUBG Mobile: M416 vs QBZ – Hangi AR daha iyi?

PUBG Mobile’ın Sanhok haritasında bulunan QBZ silahı ile her haritada rastlayabileceğiniz M416 silahı arasında büyük bir tartışma söz konusu. Çoğu kişi hangi silahın daha iyi olduğunu merak ediyor.
PUBG Mobile M416 mı QBZ mi
Saniye başı verilen hasar (DPS) M416 silahında daha yüksek olduğundan dolayı Sanhok haritasında M416 silahını kullanabilirsiniz.

PUBG Mobile M416 vs QBZ gibi konular oldukça büyük bir tartışmaya sebep oldu. Bu silahların hasar ve atış hızı oranları çoğu oyuncu tarafından merak ediliyor. Sürekli aynı silahlardan oynamak sizi sıkıyorsa M416 yerine QBZ silahını deneyebilirsiniz. QBZ’i kullanan çoğu kişi bu silahın atış sesini beğenmesinin yanında kontrolünün biraz daha rahat sağlandığını düşünüyor.

PUBG Mobile M416 vs QBZ – Hangi silah daha iyi?

Bu iki silahın arasında gözle görülebilir çok büyük bir fark olmamasına rağmen çoğu oyuncu hangi silahın daha iyi olduğunu merak ediyor. PUBG Mobile’da en güçlü silahlar önemli olsa da bu silahları kullanamadığınız sürece kazanamazsınız. Oyuna yeni başladıysanız kullanımı kolay olan SCAR-L taarruz tüfeğini tercih edebilirsiniz.

PUBG Mobile En İyi Silah
PUBG Mobile’da en güçlü silahlar bulunsa da siz bu silahları kullanmakta güçlük çekiyorsanız oyun kazanmanız biraz daha zorlaşacak.

Güçlü silahları kullanmanın yanında o silahlara uygun en iyi eklentileri kullanmalısınız. Böylelikle silahınızın sekme oranı ve bir şarjör içerisinde daha fazla mermi bulundurmasını sağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz silaha göre oynamanız gerekiyor. Yakın mesafeden çatışmanız gerekiyorsa bu savaşa uygun dürbünü kullanmalı veya hip-fire yapmanız gerekiyor. Hip-fire taktiği hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa “PUBG Mobile Hip-Fire Geliştirme Taktikleri” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Atladığınız yerin loot oranı oldukça iyiyse istediğiniz tüm ekipmanları kısa süre içerisinde toplayabilirsiniz. Aynı zamanda lootların iyi olduğu bölgelerde düşman oyuncuların az olması mümkün olmadığından her an kendinizi savaş içerisinde bulabilirsiniz. Kendi seviyenize göre atlamanız gereken bölgeyi seçmek için “PUBG Mobile Sanhok: Araç ve Loot Bölgeleri” adlı içeriğimize bakabilirsiniz.

Hasar ve Atış Hızı

M416 ve QBZ silahlarının 5.56m cephanelik kullandığını unutmamanız gerekiyor. Aynı mermi türünü kullandıkları için aralarında hasar farkı bulunmuyor. Her iki silah düşmana 43 hasar veriyor. Atış hızlarına bakılacak olursa M416’nın 2.76 saniyede bir mermi atabildiğini göreceksiniz. QBZ silahının atış hızıysa 2.88 saniye.

PUBG Mobile QBZ için en iyi eklentiler
Dikey sekmeyi azaltmak için dikey tutamaç kullanabilirsiniz.

Her iki silahın da hasarı aynı olmasına rağmen atış hızları farklı olduğundan dolayı DPS (saniye başı verilen hasar) oranları farklı oluyor. Bu tür taarruz silahları art arda atışlar yapılarak kullanıldığından dolayı saniye başı verilen hasar oldukça önemli. İki silahın arasında 0.08 saniyelik bir fark olduğundan dolayı M416’nın hasar oranı daha yüksek.

Geri Tepme Oranları ve Eklentiler

M416 silahının en iyi eklentilerini bulabilirseniz geri sekme oranının daha az olduğunu göreceksiniz. M416 için en önemli şarjör eklentisi olarak uzatılmış hızlı çekim şarjörünü kullanabilirsiniz. Uzatılmış hızlı çekim şarjör biraz nadir bulunduğundan dolayı bunun yerine bir süreliğine uzatılmış veya hızlı çekim şarjörleri kullanabilirsiniz. Uzatılmış şarjörlerde ekstradan 10 mermi daha kullanabileceğinizden dolayı çoğu oyuncu bu eklentiyi kullanıyor.

PUBG Mobile QBZ eklentileri
En iyi eklentiyle birlikte QBZ silahının şarjör değiştirme hızını 3 saniyeye düşürebilirsiniz.

M416 için kullanabileceğiniz çoğu eklentiyi QBZ için de kullanabilirsiniz. Bunun sebebiyse iki silahında taarruz tüfeği olması. Tutamaç olarak dikey sekme oranını azaltmak istiyorsanız dikey tutamaç kullanabilirsiniz. Her iki silah için geçerli olan bu eklenti çoğu oyuncunun en sevdiği eklentilerden birisi. Çatışma mesafesine göre dürbün kullanabilirsiniz. Çantanızda birden fazla dürbün kullanmak oldukça önemli. Dürbünler arasında hızlı geçiş yapabilmek ve jiroskop seçeneğini aktif olarak kullanmak yakın mesafeli çatışmalarda oldukça etkili olmanızı sağlar. Jiroskop için kendinize uygun hassasiyet ayarlarını bulamadıysanız “PUBG Mobile En İyi Jiroskop Ayarları (2020)” adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Şarjör Değiştirme Hızı

Her iki silahın şarjör değiştirme hızı arasında oldukça büyük bir süre var. Kullandığınız şarjör eklentisine göre değiştirme hızları düşse dahi hiçbir eklenti kullanmadan M416 silahı için 30 mermi kullanabilir ve şarjör değiştirirken 2.1 saniye beklemeniz gerekir. Hızlı çekim şarjörüne sahipseniz şarjör değiştirme hızınız 1.9 saniyeye düşecek.

PUBG Mobile M416 Eklentileri
M416’nın en iyi eklentisiyle birlikte şarjör değiştirme hızını 1.9 saniyeye düşürebilirsiniz.

QBZ silahında da tıpkı M416’da olduğu gibi şarjör eklentisiz kullanırsanız bir şarjör içerisinde maksimum 30 mermi olacağını göreceksiniz. Hiçbir eklentiye sahip olmadan QBZ silahında şarjör değiştirmek için 3.66 saniye beklemeniz gerecek. Hızlı çekim şarjörüyle birlikte QBZ kullanıyorsanız bu hız 3 saniyeye düşecek. Oyun içerisinde bu hızı denemeden yorum yaptığınızda bu sürelerin çok az olduğunu düşünebilir veya bir saniye içerisinde neler olabilir? Gibi sorular sorabilirsiniz. Savaşta şarjörünüzün bittiği anda her saniyenin ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. İsabetli atış oranınız yüksekse hızlı çekim şarjörler kullanmalısınız.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts