Endless Combat – Oğuz Dündar Röportajı

Endless Combat - Oğuz Dündar Röportajı
Endless Combat – Oğuz Dündar Röportajı

Fatalitech ekibinden mükemmel bir oyun şu an Steam’de sizleri bekliyor. “Endless Combat” oyunu siz oyuncuların beğenisine sunulmuş durumda. Endless Combat, özgün yeteneklere sahip karakterlerin birbirleri arasında mücadele ettiği takım bazlı bir oyundur. Oyun yapımcısı ve geliştiricisi Fatalitech ekibi. Bağımsız geliştirici olarak güzel bir oyun hazırlamışlar ve biz oyun sevdalılarına sunmuşlar. Endless Combat şu an için herkes oynasın diye 8 TL’lik bir fiyat ile desteğinizi bekliyor.

Endless Combat Steam Erken Erişimde!

Endless Combat - Oğuz Dündar Röportajı
Endless Combat – Oğuz Dündar Röportajı

Burak ÖZPOLAT: Merhaba, ekibiniz ve sizi tanıyabilir miyiz?

Oğuz DÜNDAR: Merhabalar adım Oğuz yaşım 26, 4 yıldır oyun geliştiriciliği yapıyorum. Ekibimiz 4 yıl önce kurulmuştu, o günden bugüne baya değişimler yaşadı, ekipten çıkanlar oldu yeni gelenler oldu, şu anda ekibimizde 5 kişi bulunmakta.

Burak ÖZPOLAT: Türkiye’de oyun yapmanın zorlukları nelerdir?

Oğuz DÜNDAR: Türkiye’de oyun yapmanın zorlukları çeşitli sebepler var. Öncelikle ekip olmadan bireysel yapılarak oyun yapmaya çalışanları görüyoruz. Hazır malzeme alarak veya değiştirerek denemeler yapılıyor ama pazarlama ve reklam kısmını düşünmezler çoğunlukla ve şu da bir gerçektir bağımsız geliştiriciler aslında bir çatı altında toplamayı ben yıllardır deniyorum. Birlikten kuvvet doğar ama günden güne birleşmekten ziyade bölünmeler daha fazla oluşuyor ekiplerde.

Burak ÖZPOLAT: Bu oyun yapma fikri nasıl gelişti?

Oğuz DÜNDAR: Oyun yapma fikri aslında çok önceden daha ilkokul yıllarında hevesle başlamıştı. Birçok MMORPG oyunlarının özel sunucularını yapıp satışa sunan sunucu şirketlerinde 7 yıl çalıştıktan sonra oyun yapma kararı almıştım.

Burak ÖZPOLAT: İleri dönemlerde Mobil oyun yapmayı düşünüyor musunuz?

Oğuz DÜNDAR: Mobil oyun yapmayı şuanda düşünmüyoruz ama ileride ne olur bilinmez.

Endless Combat - Oğuz Dündar Röportajı
Endless Combat – Oğuz Dündar Röportajı

Burak ÖZPOLAT: Ekibiniz ve siz kimlerden destek aldınız?

Oğuz DÜNDAR: Desteğimizi genelde belli birkaç oyuncu gruplarındaki bazı insanlara tanıtarak desteğimizi öyle aldık. Aslına bakarsanız çok iyi destekte görememiştik bununla alakalı reklam gücümüzde nerdeyse sıfırdı. Yine de sağ olsunlar onların desteğiyle oyunumuzu çıkardık.

Burak ÖZPOLAT: Destek görmediğinizde projelerinizi rafa mı kaldırmayı düşündünüz? Yoksa inat ile bu iş olacak mı dediniz?

Oğuz DÜNDAR: Projeyi destek görmediğimizden değil de başarabilecek miyiz? acaba diye düşünme durumumuz oldu ancak rafa kaldırmak yerine üstüne düştük daha fazla pratik ve araştırmalar yaparak projeyi sonuca ulaştırdık.

Burak ÖZPOLAT: Oyununuz şu an Steam erken erişimde, peki mobil platformlara gelmesi düşünülür mü?

Oğuz DÜNDAR: Mobile çıkarmak hakkında şu anlık düşüncemiz yok ama yoğun talep olursa denemeler yapıp çıkarmaya çalışırız.

Burak ÖZPOLAT: Bir uzman olarak oyun yapmak isteyen gençlere ne önerirsiniz?

Oğuz DÜNDAR: Oyun yapmak isteyen gençlere tavsiyemiz pratik yapmalı, takımlarda yer almalı, kendilerini geliştirmeli ve kesinlikle pes etmemeliler.

Burak ÖZPOLAT: Oyunlar gençlerin gelişimini etkiliyor mu? Oyunlarınızı gençler neden oynamalı?

Oğuz DÜNDAR: Oyunlar gençlerin gelişimini olumlu yönde etkiler aslında analitik düşünceyi sağlar sorunları çözme odaklı olurlar.

Burak ÖZPOLAT: Bir profesyonel olarak oyuna kaç saat harcamalı veya yapım aşaması kaç saat emek sürüyor?

Oğuz DÜNDAR: Oyun yapmak baya stresli ve yorucu bir iş yani herkesin oyun yapamamasını takdirle karşılarım. Çok saatlerinizi harcamanız gerekiyor. Bizleri örnek verirsek en az 5 saatimizi harcıyoruz bu işe ve yeri geliyor 1 günden fazla bilgisayar başında durduğumuz oluyor.

Burak ÖZPOLAT: Ekibiniz ileride hangi tür oyunlar yapma isteğinde? Korku macera bulmaca türleri gibi?

Oğuz DÜNDAR: Ekibimiz normalde ilk oyunu Multiplayer oldu ancak artık Single Player oyunlar yapacağız. Ağırlıklı olarak Puzzle, Shooter, psikolojik korku oyunları yapacağız.

 

Endless Combat - Oğuz Dündar Röportajı
Endless Combat – Oğuz Dündar Röportajı

Burak ÖZPOLAT: Siz hangi oyunları oynuyorsunuz?

Oğuz DÜNDAR: Genellikle tüm zamanımız oyun yapımına gittiğinden boş vaktimiz olursa ben genelde MMORPG oyunları oynarım Tera,Black Desert Online gibi.

Burak ÖZPOLAT: Oyun şirketiniz büyümesi ne durumda?

Oğuz DÜNDAR: Hatırlatmamızda fayda var ‘Fatalitech’ ekibi bir şirket değil bağımsız geliştirici ekibidir ve herhangi bir ofisimiz bulunmamaktadır. Birkaç yerde de şirket olduğumuzu düşünenler olmuş bunu belirtmek istedik. Büyüme durumlarına gelirsek genellikle biz çoğu bağımsız ekiplerin yapmadığı şeyi yapıyoruz biz aynı zamanda kurs da veriyoruz ekibe katılmak isteyenlere onlara öğreterek ekibimize dahil ediyoruz. Büyüme konusunda da yatırımcı, destekleyici gibi durum olmadan şu anlık net bir şey söylememiz mümkün değil ne yazık ki.

Endless Combat oyunu Türk standartlarının üzerinde ve emek ile harmanlanmış bir oyun. Şu an fiyatı sekiz (8) TL yani bir tost parası bile değil. Oğuz bey ve ekibi bu iş için zamanlarını oyuncular için ayırdılar. Şimdi destek zamanı diyor ve “Endless Combat” oyununu oynayarak onlara destek vermenizi istiyoruz. Sizlere iyi oyunlar diliyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts