Kitap Okuma Uygulamaları

Kitaplarla fiziksel olarak içli dışlı olma eğilimi gittikçe azalmış olsa da dijital platformda kitap okuma uygulamalarına olan talep artıyor.
E-kitap
E-kitap’ları her yerde kullanabilirsiniz

Kitap okuma uygulamaları sayesinde kitaplardan fiziksel olarak uzaklaşmış olsak da dijital uygulamalar sayesinde bir şekilde bağ kurabiliyoruz. Mobil kitap okuma uygulamaları yardımıyla istediğiniz her yerde kitap okuyabilir ya da sesli olarak dinleyebilirsiniz.

Mobil Kitap Okuma Uygulamaları

Günümüzde kitap okuma oranları azalmış olsa da kitap okuma uygulamalarına ilgi bir hayli artmış durumda. Hal böyle olunca dijital ortamda bile olsa kitap okumaya çalışmak iç açıcı diyebiliriz. Bizler de bu yüzden mobil kitap okuma uygulamalarını derledik.

KyBook 3 Ebook Reader

KyBook 3 Ebook Reader
KyBook 3

KyBook 3 uygulamasını sadece iPhone (iOS) kullanıcıları kullanabiliyor. Kullanıcılar, ekran parlaklığını, yazı boyutunu ve ekran modu ayarlama özellikleri ile uygulamayı kendilerine göre özelleştirebiliyorlar. İndirdiğiniz kitaplar Google Drive, iCloud gibi sanal depolama alanlarına yükleniyor. App store da puanı 4.7 olan bu uygulama telefonunuzda sadece 55,9 MB’lık bir alan kaplıyor.

Librera

Librera Reader
Librera

Metni sesli okuma, sözlükten bakma gibi özellikleri bulunan bu uygulama şık tasarımı ile de ilgi görüyor. Okuyucu olarak birkaç ayarı da isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. Örneğin, gece modu (koyu tema), yazı boyutu ayarlama gibi özellikleri kendi isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz. Google Play Store’da 4.4 puana sahip olan uygulama 124.200 adet yoruma sahip. Cihazınızda da sadece 15MB’lık bir alan kaplıyor.

Moon+ Reader

MoonReader
Moon+ Reader

Bu uygulamayı özellikle İngilizce öğrenmek isteyenler için harika bir fırsat. İçerisinde binlerce ücretsiz e-kitap bulunuyor. Alıntılama, işaret bırakma ve not alma özellikleri kullanıcılar tarafından bir hayli ilgi çekiyor. Uygulamanın Play Store üzerinde 4.3 puanı ve 252 bin yorumu bulunuyor. Sadece 19 MB’lık alan kaplayan Moon+ Reader, 10 milyondan fazla indirilmeye sahip.

Cool Reader

Cool Reader
Cool Reader

Cool Reader, metni seslendirme konusunda tek ücretsiz e-kitap uygulaması. Kullanıcılar isteğine göre gece-gündüz ayarı, sayfa renk ayarı da yapabiliyor. PDF ve ePub dışınında tüm dosya formatlarını destekliyor. Uygulamanın Play Store’da 4.3 puanı ve 259B yorumu mevcut. Cihazınızda sadece 7.7MB’lık bir alan kaplıyor.

Kitap Okuma Uygulamaları: Amazon Kindle

Amazon Kindle
Amazon Kindle

Amazon yine her yerde karşımıza çıkıyor. Amazon şirketinin yapmış olduğu bu kitap okuma uygulaması mağazasında binlerce e-kitap, çizgi roman ve dergi bulunuyor. Amazon Kindle, bu konuda en popüler uygulamalardan biridir. Kitap okuma dışında notlar alabilir veya işaret bırakabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı kapatıp tekrar açtıktan sonra son kaldığınız sayfadankitap okudiyerek devam edebilirsiniz. Uygulama Play Store’da 4.0 puana, 985B yoruma, 100Mn+ indirilmeye sahip. Cihazınızda 52MB’lık bir alan kaplıyor.

Goodreads

goodreads
GoodReads

Goodreads, içerisinde 12 milyondan fazla kitap barındıran bir uygulama. Profilinizi düzenlerken, uygulama size çeşitli sorular sorarak hangi tür kitaplardan hoşlandığınızı tespit ediyor. Seçtiğiniz türleri baz alarak size her ay yeni çıkan kitaplardan oluşan bilgilendirici bir mail yolluyor. Ayrıca uygulamanın Play Store’da 3.7 puana ve 10 milyondan fazla indirilmeye sahip. Ayrıca 19 MB’lık düşür bir boyutu bulunuyor.

Wattpad

Wattpad
Wattpad

Wattpad kullanıcılarına kendi hikayelerini uygulama üzerinden paylaşma imkanı veriyor. Bu sayede yayınladığınız öyküleri birçok okurla buluşturabilir, tanınmamış yazarları keşfedebilirsiniz. Çeşitli cihazlarda eş zamanlı okuma özelliği de mevcut olan Wattpad’te kendi kitabınızı da yazabilirsiniz. Play store’da 3.9 puana sahip olan uygulamanın 100 milyondan fazla indirilmesi bulunuyor.

Aldiko

Aldiko
Aldiko

Aldiko, ePub, PDF formatlarındaki e-kitaplar ile Adobe DRM’le şifrelenmiş e-kitapları okumak için oldukça kullanışlı olan bir uygulama ve kullanıcılarına özelleştirilebilir bir arayüz de sunuyor. Okuyucuların kitap üzerine yer imi gezdirebilmesi, içindekiler bölümünden istenen sayfalara rahatlıkla geçiş yapılabilmeleri ve kitapları sınıflandırabilme işlevine sahip olan Aldiko uygulamasında kütüphane mantığıyla etiketleme yapabilmek de mümkün.

FBreader

FBReader
FBReader

ePub, mobi, doc, txt ve rtf formatlarını destekleyen FBreader e-kitap okuma uygulaması, kullanıcılara okudukları metnin yazı tipi ve rengini değiştirebilme seçenekleri sunuyor. Gece modunu seçerek göz yormayan bir ortamda kitap okumayı kolaylaştıran uygulama, sözlüklerle bütünleşik olarak çalışabiliyor. Otomatik heceleme ve gömülü görselleri açabilme özellikleri sunan FBreader, açılan son kitabı ve okunan son kısmı okuyucular için hafızasında saklı tutabiliyor.

Bluefire

BlueFire
Bluefire Reader

ePub ve PDF uzantılı e-kitapları okuyabileceğiniz çok yönlü bir e-kitap uygulaması olan Bluefire, metin boyutunu gözünüzün rahatlığına göre özelleştirebilme, farklı temalar seçebilme ve göz yormayan gece modu seçenekleri sunuyor. Kullanıcılar Bluefire üzerinden önemli gördükleri noktaların altını çizebiliyor, kelime taraması yapabiliyor ve okuma sırasında kalınan noktayı kaybetmeden diğer cihazlarındaki Bluefire uygulaması arasında senkronizasyon yapabiliyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts