VALORANT FPS Arttırma Ayarları (2021)

VALORANT’ta düşük FPS alanlar ve FPS drop yaşayanlar, bu yazımız sizler için!
VALORANT FPS Arttırma
VALORANT FPS Arttırma

Birçok çevrimiçi oyunda yüksek FPS önemli bir avantaj. Bu yazımızda VALORANT FPS arttırma işlemlerini nasıl yapabileceğinize değiniyoruz.

Riot Games’in günden güne gelişen taktiksel FPS oyunu VALORANT’ta, oyunu geliştirme ve genel olarak her sistemde çalışabilecek şekilde optimize etmeyle ilgili de önemli bir ilerleme kaydedildi. Buna rağmen zaman zaman gelen düzenli yama güncellemeleri nedeniyle oyuncular bazı FPS sorunları yaşayabiliyor. Bu sorunlar genelde düşük sistem özellikleri bulunan bilgisayarlarda yaşansa da hemen hemen hepimizin başına gelebiliyor.

VALORANT ilk duyurulduğu zamanlarda, geliştiriciler tarafından oyunun neredeyse donanımı farketmeksizin tüm bilgisayarlarda çalışacağı yönünde bilgiler verilmişti. Zaten VALORANT da çok fazla sistem gereksinimi istemeden birçok düşük sistemli bilgisayarda da çalışabiliyor. Yani bu bilgi genel olarak doğru. Bunun yanında bazı yazılımsal detaylar ve sorunlar VALORANT FPS drop’una sebep olabiliyor. Bu FPS dropları da oyuncuların performansını olumsuz yönde etkiliyor. Bu yazımızda sizlere FPS sorunlarıyla ilgili ufak ama etkili birkaç çözüm önerisinde bulunacağız.

VALORANT FPS Sorunları

VALORANT’ta düşük FPS alıyorsanız bunun genellikle öncelikli nedenleri donanımsal yetersizlik, yazılımsal hatalar veya bilgisayarı yanlış şekilde kullanma oluyor. Donanımınız yeterli düzeyde ise ve hala FPS sorunu yaşıyorsanız bilgisayarınızdaki sürücü yazılımlarınızı kontrol etmeli ya da arka planda çalışan uygulamalarınızı sınırlamalısınız. Bunlar için de uygulanması gerekenler; bilgisayar performans ayalarını düzenlemek ve GPU, ekran kartı, sürücülerinizin güncellemesini ve ayarlarını doğru şekilde yapmanızdır.

VALORANT FPS Drop Sorunu

Yukarıda belirttiğimiz tavsiyeleri yaptığınız halde hala VALORANT FPS drop sorununu yaşıyorsanız o halde sizlere birkaç tavsiyemiz daha var. Bunlar bilgisayarınızı optimize etmeniz, arka planda çalışan uygulamaları kapatmanız ve sürücülerinizi kontrol etmeniz.

Bilgisayarı Optimize Etme

İyi bir sisteminiz yoksa bilgisayarınız oyun oynarken genelde yorulur. Bunun yaşanmaması veya daha az etkilemesi içinse bilgisayarını yüksek performansa göre optimize etmeniz gerekir. Görev yöneticinizi açarak işinize yaramayan tüm uygulamaları sonlandırabilirsiniz. Bu hem bilgisayarınızın daha az yorulmasına hem de oyun içinde yüksek bir FPS artışı almanıza neden olur.

Oyun oynarken bilgisayarınızın gücünün nerelere gittiği çok önemli bir konu. FPS’inizi arttırmak için bilgisayarınızın sadece oyuna odaklanması gerekiyor. Bunu yaptığınız zaman da FPS’inizde gözle görülür bir artış yakalayacaksınız.

  • Bunu yapmak için bilgisayarınıza sağ tıklayıp “Özellikler” kısmına tıklayın. 
  • Sol tarafta yer alan gelişmiş sistem ayaları sekmesini açın.
  • Gelişmiş sistem ayaları açıldıktan sonra bu sekmede gelişmişe tıklayıp performans sekmesi altındaki ayarlar bölümüne gidin.
  • “En iyi performans için ayarlayın.” seçeneğini seçin ve uygulaya basıp kapatın.

Bu hem bilgisayarınızın yük altında olmadığı zamanlardaki performansını artıracak hem de VALORANT oynarken daha yüksek FPS almanızı sağlayacak.

Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatmak

Sisteminiz VALORANT ve başka oyunlara girerken veya oyun içinde zorlanmalar yaşıyorsa oyunları açarken arka planda çalışan uygulamaların işinize yaramayanlarını kapatmanız daha iyi bir oyun performansı elde etmenize yarayabilir.

  • Görev yöneticisini açın ve işinize yaramayan tüm uygulamaları kapatın. 
  • Görev yöneticisinin Başlangıç sekmesini açın. Burada bilgisayarınız açılırken kendini otomatik olarak başlatan uygulamaları görebilirsiniz. İşinize yaramayacak olanları devre dışı bırakın.

Bunları yapmanız sadece VALORANT’ta veya diğer oyunlarda değil, bilgisayarınızda genel olarak bir performans artışı sağlayacaktır.

Sürücülerinizi Güncelleyin

AMD veya NVIDIA ekran kartı kullanmanız farketmeksizin ekran kartı sürücülerinizin her zaman güncel olduğundan emin olun. NVIDIA ekran kartı kullanıcıları GeForce Experience uygulaması ile sürücülerinin güncelliğini kontrol edebilirler. Ayrıca AMD ekran kartı kullanıcıları da Radeon Ayarları’na girerek sürücülerinin güncellik durumundan haberdar olabilir ve en son ne zaman güncellendiğini görebilirler. Sürücünüzün güncel olması sadece VALORANT’ta değil, tüm oyunlarda daha yüksek performans almanızı ve oyunu daha akıcı bir şekilde oynayabilmenizi sağlar.

Görev Yöneticisiyle VALORANT FPS Arttırma

VALORANT FPS dropların bir sebebi de bilgisayarınızın arka planında gereksiz yere çalışıp sisteminizi yoran yazılım ve programlardır. Bilgisayarınız için çok da bir önemi olmayan bu yazılımlar ve programlar sisteminizin CPU ve RAM değerlerini önemli ölçüde kullanır ve FPS drop yaşamanıza sebep olur. Bu tarz durumlarda yapmanız gereken Görev Yöneticisini açmak ve bilgisayarınızda hayati önemi olmayan Google Chrome, XSplit, XBOX Game Bar, OBS gibi programları sonlandırmaktır. Bu programları sonlandırdığınız taktirde oyununuzda ciddi bir FPS artışı göreceksiniz.

VALORANT FPS Sorunu AMD

AMD ekran kartı kullanıcıları için ayrıca yapmaları gereken bir ayarı daha söylemek istiyoruz. VALORANT FPS drop yaşayan çoğu oyuncunun ekran kartına bakıldığında AMD yönünde daha fazla şikayet olduğu gözüküyor. Bunun nedeni AMD’nin kötü olması değil, yine yanlış kullanımdan kaynaklanıyor. AMD ekran kartı sürücü ayarlarınızda yer alan “Instant Replay” ve “ReLive” özelliklerini kapatmak FPS’inizi bir hayli olumlu yönde etkileyecektir.

Oyun Grafik Ayarlarınızı Değiştirin

Oyunun çözünürlüğü ve grafik kalitesi VALORANT FPS arttırmanıza yaracak olan şeylerdir. Çözünürlüğü düşürmek kişisel performansınızı etkilemiyorsa FPS artışı sağlamanıza yarayabilir. Fakat bu tek başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle Görüntü başlığı altındaki grafik kalitesi ayarlarında da oynama yapmanız gerekmekte. Eğer sisteminizdeki işlemci çok çekirdekliyse ve sanal iş parçacıklarına sahipse (Hyper-Threading teknolojisi vs.) Çok İzlekli Görselleştirme’yi etkinleştirmeniz FPS’inizi arttıracaktır. Bununla birlikte görüntü ve efekt kalitesini artırmaya yönelik sunulan Materyal Kalitesi, Doku Kalitesi, Kenar Yumuşatma, Netliği Arttır gibi değişkenleri de Düşük olarak ayarlamanız ve mümkün olanları tamamen devre dışı bırakmanız yararlı olacaktır.

VALORANT FPS Arttırma
En düşük Grafik Kalitesi ayarları

VALORANT Çözünürlük Kalitesini Değiştirmek

Riot Games, VALORANT’ın kendi arayüzünde de oyundaki birçok ayarı değiştirmemize imkan verse de gizlediği fakat bizlerin değiştirebileceği bazı ayarlar da mevcut. Oyundaki çözünürlük kalitesini kendimiz değiştirebiliyoruz. AppData\Local\Valorant\Saved\Config dosyası altında yer alan ve rakamlarla başlayan klasöre girip Windows klasörü altındaki GameUserSettings dosyasını açarsak ve “sg.ResolutionQuality” değerinde oynama yaparsak oyunumuzun çözünürlük kalitesi değişmiş oluyor. Varsayılan değer daha önce oynama yapmadıysanız 100 olarak ayarlanıyor. Bunu aşağıya çekmeniz durumunda oyun içinde çevreyi bir hayli kalitesiz ve bozuk görebilirsiniz. FPS oranınızı fazlasıyla arttıracak olsa da bu ayarı son seçenek olarak değerlendirip değeri çok da aşağıya çekmemek yararınıza olacaktır.

VALORANT FPS Gösterme

VALORANT oynarken FPS’inizi görmek istiyorsanız ayarlar kısmından görüntü sekmesini açmanız gerekiyor. Burada niteliklere bastığınız zaman “İstemci FPS” seçeneğinde FPS’inizi ne şekilde görmek istiyorsanız o şekilde ayarlayabilirsiniz. “Sunucu Tick Oranı” gibi ayarların FPS ile bir alakası yok fakat sunucuyla aranızdaki gecikmeyi gösterdiği için benim oyunumda açık olarak ayarlı.

VALORANT FPS Arttırma
VALORANT Fps Gösterme

VALORANT FPS Arttırma UNLOST

Türkiye’nin ünlü yayıncılarından ve espor sektörünün bilinen isimlerinden Cantuğ “UNLOST” Özsoy’un VALORANT FPS Arttırma ayarlarını merak edenler için de videoyu aşağıya bırakıyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts