Hideo Kojima kimdir?

Video oyunlarının Hideo Kojima olmadan aynı olmayacağı birçok kesim tarafından kabul edilen ortak bir düşünce.
Hideo Kojima
Hideo Kojima kimdir

Birçok kişi onu, gizliliğe odaklı oyun türüne öncülük eden efsanevi Metal Gear serisinin arkasındaki akıl olarak tanıyor, ancak Kojima, görüldüğünden çok daha fazlasına sahip. Peki kim bu adam, Konami’ye nasıl dahil oldu, sonrasında neden ayrıldı ve bir dönem neden tehdit edildi? Hepsini ve dahasını aşağıdaki videodan izleyebilir veya yazının devamını okuyabilirsiniz.

Hideo Kojima, 24 Ağustos 1963’te üç çocuklu bir ailenin en küçüğü olarak Tokyo, Setagaya’da dünyaya geldi. Her gece film izleyemek için toplanan ailesi, film bitmeden Kojima’nın uyumasına izin vermezlerdi. Doğal olarak, bu onun film yapımcılığına yönelmesine neden oldu.

Ne yazık ki, 13 yaşındayken beklenmeyen kötü bir olay meydana geldi. Kojima’nın babası vefat etmiş ve ailesi zor durumda kalmıştı. Kojima okul yılları boyunca kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldı, eve döndüğünde genelde onu karşılayacak kimse olmuyordu.

Hem okuyup hem öyküler yazdı

Bir yandan ekonomi okurken, bir yandan da kısa öyküler yazmaya ve bunları Japonya’daki çeşitli satış noktalarına göndermeye başladı, Kojima’nın 400 sayfalık hikayeleri genellikle 100 sayfalık hikaye kabul eden dergiler tarafından reddediliyordu.. Sonunda arkadaşıyla birlikte 8 mm’lik bir kamerayla film çekmek için bir araya geldi. Üniversite yıllarında birçok kişi Kojima’nın film yapımcılığına yöneleceğini düşünüyordu, ancak Hideo Kojima herkesi şaşırtacak biçimde video oyun yapımcılığına yöneleceğini açıklamıştı. Video oyunlarının o dönemlerde pek fazla para kazandırmamasından kaynaklı arkadaşları bu fikrini bir daha gözden geçirmesi gerektiğini söyleseler de, Kojima bu kararından vazgeçmedi.

Konami süreci

Kojima, 1986 yılında tasarımcı ve planlayıcı olarak Konami’nin MSX bölümüne katıldı, ancak fikirlerini ve projelerini kıdemlilerine onaylatmakta büyük zorluklar yaşadı. Önceden programlama bilgisi olmadığı için, kendisine tepeden bakıldığını gördü. 

Üzerinde çalıştığı ilk oyun ise, Penguin Adventure’ın devamı niteliğindeki Antarctic Adventure’dı. Kojima, bu oyunun içerisindeki aksiyonu güçlendirdi, RPG öğeleri ve çoklu sonlar ekledi. Bu işin sonunda kıdemli olarak Metal Gear adlı yeni bir seriye atandığını öğrendi.

hideo kojima hayatı
Hideo Kojima

Kojima, o zamanlar oyunlardaki savaş mekaniğini ciddi şekilde sınırlayan teknolojiden memnun değildi, bu yüzden onun yerine gizliliğe vurgu yapmak için The Great Escape’den ilham aldı. Metal Gear, 1987’de Japonya’da ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde MSX2 için piyasaya sürüldü, ancak kısa bir süre sonra evrenselliği açısından daha iyi olacağı düşünülerek NES sistemine geçirildi.

1990’da Kojima ve ekibi, Metal Gear 2: Solid Snake adlı Metal Gear’ın devamı niteliğinde bir oyun geliştirdi. Savaşın doğası gibi temalar ve fikirlerin detaylı bir biçimde araştırılması, Kojima’nın başarılı bir oyun geliştirici olmasının yanında iyi bir hikaye anlatıcısı olmasını da sağladı.

Kojima, 1998’de PlayStation için Metal Gear Solid’in piyasaya sürülmesiyle video oyun endüstrisinde büyük bir şöhrete kavuştu. Hala tüm zamanların en iyilerinden biri olarak kabul edilen oyun, ara sahnelere, çığır açan mekaniklerle ve konsolun sınırlarını zorlayan 3D grafiklere büyük önem vererek devrim yarattı.

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, 2001 yılında PlayStation 2’de büyük eleştirel ve ticari başarı elde etmişti. Önceki oyunların ana karakteri olan Solid Snake, açılış görevinde hızla “elden çıkarıldı” ve oyuncuları Raiden adında yeni bir karakter ile tanıştırdı. 

Kojima, 2004 yılında piyasaya sürülen Metal Gear Solid serisinin üçüncü ana oyunu Snake Eater ile gizliliği ve casusluğu daha da geliştirdi. Snake Eater, öncekiler gibi kapalı mekanlarda yer almak yerine oyuncuları Soğuk Savaş sırasında bir Sovyet orman ortamına yerleştirdi.

Meal Gear destanının sonu

2008’de Kojima, Shuyo Murata ile birlikte Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots’ın yönetmenliğini yaptı. Kojima’nın ekibi başlangıçta dördüncü bir oyun geliştirmeye hevesli olmasa da, Kojima yardımcı yönetmen rolünü üstlenmesi için ölüm tehdidi bile aldı. Guns of the Patriots, Metal Gear destanını sona erdirerek Solid Snake’in ve Big Boss’un hikayesine son verdi. Oyun, yüksek kaliteli sinematikleri ve PlayStation 3’ün tüm avantajlarından yararlanan mükemmel oynanışıyla bir çok kesim tarafından övgü topladı.

kojima
Oyun sektörünün dev ismi Hideo Kojima

Kojima, Guns of the Patriots’ın son Metal Gear Solid oyunu olmasını istese de, 2009 ve 2012 yılları arasında Metal Gear Rising: Revengeance ve Metal Gear Solid: Peace Walker adlı iki yan oyunun geliştirilmesine yardımcı oldu. Kojima sessizce Fox Engine adlı yeni bir oyun motoru yarattı ve bir Silent Hill oyunu geliştirmeye yöneldiğini ifade etti.

2014 yılında, PT kod adlı gizemli bir oyun demosu PlayStation Store’a girdi. Oyunun bir korku oyunu olduğu belirtildikten kısa bir süre sonra, Kojima’nın ünlü film yapımcısı Guillermo del Toro ve ünlü Japon korku sanatçısı Junji Ito ile birlikte yarattığı Silent Hill olduğu öğrenildi. Aynı zamanda Kojima, Metal Gear Solid V: The Phantom Pain adlı bir prequel olan yeni bir Metal Gear Solid oyunu geliştirmek için çok çalışıyordu.Bu, onun bu serideki son çalışması olacaktı.

2015 yılında Kojima ve Konami arasında gerilim yükselmeye başladı. Bildirildiğine göre Konami, Kojima’nın The Phantom Pain ile hırsına yenik düştüğünü ve bu sebeple projeye normalden çok daha fazla kaynağın dökülmesine neden olduğunu söyledi. Oyun endüstrisinde Kojima’nın Konami ile yollarını ayırmayı planladığı sadece söylentilerden ibaretti, lakin Ekim 2015’te bu olay tamamen gerçekleşmişti. Ayrılmasının bir sonucu olarak, The Phantom Pain’in son perdesi yarım kaldı ve Silent Hills’deki tüm geliştirmeler iptal edildi. Kojima’nın 2015 yılında The Game Awards’a katılmasına izin verilmedi çünkü Konami’nin avukatları, The Phantom Pain’in En İyi Aksiyon Oyunu ödülünü almak için törene gitmesini yasakladı.

Kojima Productions ve Sony dönemi

Aralık 2015’te Kojima, Sony Interactive Entertainment ile güçlerini birleştirerek Kojima Productions’ı kurduğunu, ve ilk oyunun PlayStation 4’e özel olacağını belirtti. E3 2016’da Kojima nihayet Guillermo del Toro ve aktör Norman Reedus gibi Silent Hills yeteneklerinin bulunduğu yeni proje Death Stranding’i tanıttı. Death Stranding, Sony’nin bayrağı altında Kojima’nın özverisi ile 3 senede geliştirilerek kullanıcılara sunuldu. Yılın oyunu ödülü almasının yanı sıra ses, animasyon gibi farklı kategorilerde bir çok ödülün de sahibi olmayı başardı. Oyun, çıktığından bu yana 5 milyon kopya satarak büyük bir başarıya imza attı.

Hideo Kojima, oyun endüstrilerinin en çok tanınan ve en etkili isimlerinden biri haline geldi. Birinci sınıf seslendirme kalitesi ve motion capture dahil olmak üzere çalışmaları gerçek filmlerle defalarca karşılaştırıldı. Sinematik atılımların yanı sıra, bugün bildiğimiz türlere öncülük etmek de dahil olmak üzere, oyun oynamaya birçok yeni, çığır açan fikir ve mekanik getirdi. Kojima, PlayStation ile olan ortaklığı ve Death Stranding sayesinde ilgi odağı olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts