Mobil Twitch yayını nasıl yapılır?

Mobil üzerinden yayın yapmayı ve yayıncı olmayı tüm detayları ile sizler için derledik.
Mobil Twitch yayını nasıl yapılır?
Mobil Twitch yayını nasıl yapılır?

Mobil Twitch yayını nasıl yapılır? Bu soru son günlerde çoğu kullanıcının aklında bulunmakta. Son yıllarda büyük bir ivmeyle yükselişe geçen yayıncılık, oldukça büyük bir kitleye sahip. Bundan dolayı birçok izleyici yayın yapmak ve kendi hünerlerini sergilemek istiyor. Bunun en kolay yollarından birisi ise mobil üzerinden yayın yapmak. Neredeyse herkesin elinde bulunan mobil cihazlar üzerinden nasıl Twitch yayını açabileceğinizi bu yazımızda sizler için derledik. Öncesinde Twitch Yayıncısı Olmak: Gerekli Ekipmanlar ve Tüm Bilgiler yazımızda PC için temel bilgileri paylaşmıştık.

Mobil Twitch yayını neden yapılmalı?

Mobilden Twitch yayını yapmak bilgisayar üzerinden yapmaktan daha sıkıntılı olabiliyor. Özellikle elinizdeki kısıtlı imkanlar yüzünden yayın kalitesi bilgisayara nazaran daha kötü oluyor. Fakat mobil cihazınız üzerinden yayın yapmak anlık yaşadığınız bir olayı veya bilgisayar ile gidemediğiniz yerleri insanlar ile paylaşmanıza olanak sağlıyor. Örneğin gittiğiniz tarihi yerlerde veya gezilerde mobil üzerinden yayın yapabilir, yaşadığınız anları paylaşabilirsiniz.

Ne kadar internet gerekli?

Mobil üzerinden yayın yaparken de internetiniz büyük bir önem arz ediyor. Just Chatting bir yayın yapacaksanız mobil üzerinden minimum upload hızınız 1.5mbps, oyun yayını yapacaksanız 2.5mbps olmalı. Ayrıca eğer mobil veriniz ile yayın yapacaksanız veri kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bu işlem oldukça fazla veri tüketmekte.

Mobil üzerinden yayın yapmak oldukça basit.
Mobil üzerinden yayın yapmak oldukça basit.

Nasıl yapılır?

Twitch’in kendi mobil uygulaması sayesinde dakikalar içinde mobilden yayın açabilirsiniz. Twitch uygulamasını Google Play Store veya App Store üzerinden indirdikten sonra uygulamaya giriyoruz. Kendi Twitch hesabınıza girdikten sonra sol üstte bulunan bölümden kendi profilinize girmeniz gerekiyor. Çıkan sekmede bulunan “Go Live” butonuna tıklayarak yayın için ilk adımı atıyoruz. Çıkan ekranda yayın başlığını,  “Start Stream” butonuna bastıktan sonra ise yayınınız başlamış olacak. Yayın esnasında sohbetinizdeki izleyicilerin mesajlarını da görebilirsiniz. Yayın esnasında kamera değiştirmek için yayın penceresinin üstünde bulunan simgeye basabilirsiniz. Yayınınızı sonlandırmak için ise sol üstte bulunan “End” butonunu kullanabilirsiniz.

Daha kapsamlı ve kaliteli yayınlar yapmak için “Streamlabs” gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu yazımızda çoğu kullanıcının aklında olan “Mobil Twitch yayını nasıl yapılır” sorusunu cevaplandırmaya çalıştık. Bu tarz rehberlerin devamı için Mobidictum’u takipte kalmayı unutmayın!

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler