TFT Meta Kompozisyonlar: Set 3.5 TFT Comps (10.12)

TFT Set 3 best comps her geçen gün değişecek gibi duruyor meta kompozisyonlar net bir tablo sonunda karşımıza çıktı.
Set 3 meta
TFT Meta Kompozisyonlar

TFT meta kompozisyonlar 10.12 ile birlikte değişiyor, hatta Set 3 tft best comps listesinde de birçok fark mevcut. 10.12 Yaması’yla birlikte birçok değişiklik oyuncuları selamladı. Dilerseniz hemen aşağıdaki tablodan sevdiğiniz şampiyonların olduğu kompozisyona geçebilirsiniz. Bizim önerimiz hepsine bakmanız tabii, rakiplerin de neler yapacağını bilmek gerekir. 🙂

TFT Sistem Gereksinimleri yazımızdan telefonunuzun bu oyunu oynamak için uygun olup olmadığına bakabilirsiniz. Olası problemlerin çözümlerine giden yolları da orada gösterdik. Ayrıca Taktik Savaşları kategorimiz üzerinden de oyundaki son güncellemelere ve birçok taktiğe bakabilirsiniz. Şimdi başlayalım! 🙂

TFT Set 3.5 Meta Kompozisyonlar

Büyücü, Sibernetik, Sonsuz Karanlık ve Öncü kompozisyonlarının adeta uçuşa geçtiği 10.12 Yaması’nın ardından olabilecek en iyi takım kompozisyonlarını bir araya getirdik. TFT Set 3.5 meta kompozisyonlar hemen aşağıda. Hemen belirtelim, Syndra’yı erkenden ikinci seviye yaparsanız karşınıza ortalığı birbirine katan, 3. seviyesi bol bir Sonsuz Karanlık odaklı kompozisyon gelmezse ilk 4’e kesinlikle giriyorsunuz.

Yeni yamanın en güçlü kompozisyonları şöyle. Fazla zamanınız yoksa hemen aşağıdaki maddelere bakabilirsiniz.

 • S Tier: Sonsuz Karanlık + Keskin Nişancı, Meka
 • A Tier: Dövüşçü + Nişancı
 • B Tier: Yıldız Muhafızı + Büyücü, Asi + Kılıç Ustası
 • C Tier: Öncü + Keskin Nişancı

Challenger’da En Çok Kazandıran TFT Comps

Semavi + Keskin Nişancı ve Sibernetik + Öncü temelinde ilerleyen kompozisyonlar 10.12 Yaması’nın en çok dikkat çeken kompozisyonları oldu. Blitz.gg verilerine göre Challenger elo’da en çok kazandıran kompozisyonları hemen aşağı ekledik. Sol taraftaki Türkçe açıklamaları dikkate almadan sadece şampiyonlara bakarak görebilirsiniz.

tft 10.10
TFT 10.12 Yaması’nda Challenger’da en çok kazandıran kompozisyonlar böyle.

10.12 Yaması için Meta Taktikleri

TFT 10.12 Yaması, haziran ayının başı itibarıyla oyunun tüm sunucularına eklendi. Biz de bu yamaya dair birçok kompozisyonu derledik.

TFT Vayne
TFT Vayne

Oyun Kazandıran İpuçları

 • Tek kişiye dayalı bir hasar kompozisyonu yapıyorsanız Vayne’i deneyebilirsiniz. Vayne iyi korunursa çok büyük hasar veriyor.
 • Blitzcrank’i en arkaya değil de bir üste koyarsanız arkasına da saldırı gücü koyarsanız, arkadaki karakter Blitzcrank’in çektiğini vuruyor.
 • Çok fazla kafa yormak istemiyorsanız 4 Dövüşçü kasabilirsiniz. 4 Dövüşçü her bir Dövüşçüye 750 can vereceğinden güzel bir defans hattı kurabilirsiniz.
 • Farklı kompozisyonlar denemek isterseniz Tetikçi kompozisyonunu deneyebilirsiniz. Tetikçi kompozisyon yaparsanız şampiyonlarınız rakip takıma fazladan 2 hasar vuracak. Lucian ve Ezreal’i merkeze koyarak onları korumaya yönelik sağlam bir kompozisyon yapabilirsiniz.
tft sibernetik
Sibernetik Kompozisyonu

6 Sibernetik: Taşıyıcı Vayne

Bu kompozisyonda 6 Sibernetik, 2 Casus, 3 Kılıç Ustası, 2 ve 2 Zaman Bükücü olarak oynuyorsunuz.

 • Sibernetik Şampiyonlar: Vi, Leona, Irelia, Ekko, Vayne ve Fiora
 • Kılıç Ustası Şampiyonlar: Fiora, Irelia ve Riven
 • Casus Şampiyonlar: Fizz ve Ekko
 • Zaman Bükücü Şampiyonlar: Thresh ve Ekko
 • Mana Yağmacısı Şampiyonlar: Irelia ve Thresh

Önemli Taktikler

 • Bu kompozisyonu oynarken Vayne’i mümkün olduğunca korumanız gerekiyor. Bu yüzden Vi ve Leona gibi yüksek hasar tanklayabilen şampiyonları Vayne’i koyduğunuz bölümün en ön sıralarına koymalısınız.
 • Vayne, keskin nişancı bir şampiyon olduğundan dolayı şampiyonlara ne kadar uzak durursa o kadar fazla vurur bu yüzden genellikle en köşelere konuluyorlar. Ancak olası bir Blitzcrank çekmesi yaşanmaması için en köşeye yine canı fazla olan Thresh’i koyarsanız fazlasıyla işe size avantaj sağlayacak. Thresh’e hem mavi güçlendirme hem de Shojin’in Mızrağını verirseniz dışarıdaki şampiyonlarınızı çok hızlı bir şekilde oyuna taşıyacak ve rakibinizden sayıca üstün olacaksınız.
 • Riven 10.12 güncellemesi ile birlikte oyuna yeni eklenen karakterler arasında. Riven’a mavi güçlendirme verdiğiniz taktirde çok hızlı bir şekilde yeteneklerini kullanıp rakiplerinize iyi hasarlar çıkarabilir.
TFT meta
Taşıyıcı Kha’Zix: Hiçlik Kompozisyonu

Taşıyıcı Kha’Zix: Hiçlik Kompozisyonu

Bu kompozisyonda 3 hiçlik, 4 dövüşçü, 2 büyücü, 2 zaman bükücü ve 2 casus şampiyonlar ile oynamanız gerekiyor.

 • Dövüşçü olarak: Vi, Blitzcrank, Cho’Gath ve Malphite
 • Casus olarak: Kai Sa ve Kha’Zix
 • Hiçlik olarak: Cho’Gath, Kha’Zix ve Kai Sa
 • Büyücü olarak: Vel’Koz ve Twisted Fate
 • Zaman Bükücü: BlitzCrank, Twisted Fate

Önemli Taktikler

 • Kha’Zix yetenek hasarında nerf yemiş olabilir, ancak diğer kompozisyonlar göz önüne alındığında, Kha’Zix hala güçlü bir seçenek olmaya devam edecek gibi duruyor.
 • Bu kompozisyon ile Kha’Zix, Malphite, Twisted Fate gibi kahramanlarla erken ve oyunun orta aşamasında kazanmak için hyper roll yapmanız gerekiyor. Sonrasında Hiçlik ve Dövüşçü kompozisyonlarının da açılmasıyla daha da güçleniyor. BlitzCrank’ta bir dövüşçü ama çoğu zaman en arkaya konuluyor ve rakibin en güçlü karakteri çekilmeye çalışılıyor. Ne olursa olsun bu kompozisyonda Blitzcrank’ı en öne koyup frontline olarak hasarı üstlenmesini sağlamanız gerekiyor.
 • Oyunun erken ve orta aşamalarında level basıp daha Vel’Koz bulmak yerine Kha’Zix’i 3 level yapmaya odaklanmalısınız.
 • 1 paralık şampiyonların çok fazla geldiği bir oyun geçiriyorsanız bu kompozisyonu kolaylıkla yapabilirsiniz, çünkü Malphite, Kha’Zix ve Twisted Fate bulma ihtimaliniz çok daha fazla olacak.
 • Vel’Koz’a item olarak herhangi bir kitle kontrole maruz kalmaması için cıva itemini mutlaka vermenizi öneriyoruz. Sonrasında ise hızlı mana doldurabileceği Seraph’ın Şefkati ve Morellonomikon vermenizi öneriyoruz.
TFT En iyi komp
Shaco

Sonsuz Karanlık En İyi TFT Comps

10.9 yaması ile Shaco her ne kadar zayıflatılmış olsa da Sonsuz Karanlık sınıfı Xerath’ın oyuna gelmesiyle hala çok güçlü.

 • Bu kompozisyonda Sonsuz Karanlık, Büyücü, Keskin Nişancı sınıfları yer alıyor.
 • Kompozisyonda olması gereken şampiyonlar: Jarvan, Mordekaiser, Shaco, Lux, Xerath, Karma, Jhin, Ashe

Önemli Taktikler

Bu kompozisyonda Shaco ve Xerath’ı taşıyıcı yapmanız gerekiyor. Karma’yı ise Xerath’a bağlamalısınız ve yapabiliyorsanız mana itemleri verip bir an önce ulti atmasını sağlamalısınız.

 • Shaco’da olması gereken itemleri sanırım söylememize gerek yok, olmazsa olmaz itemleri zaten herkes tarafından ezberlenmiştir ancak ne olur ne olmaz biz yine de belirtelim. 🙂 Shaco’ya kritik vurması için mutlaka Ebedi Kılıç, can çekmesi için Kanasusamış ve ne olur ne olmaz focus alıp ölmesin diye de Koruyucu Melek itemlerini kesinlikle vermeliyiz.
 • Xerath’a ise ultisini attığında olabildiğince fazla vurması için Rabadon, Speel Crit gibi hasarı yükseltebilecek iki mutlak itemi verirken alabilecek hasarları en aza indirmek için bir tane savunma itemi almalısınız.

TFT meta
Eşyalar, görselde bulunan şampiyonlara verilebilecek en önemli 3 eşyaya göre önerilmiştir.

Keskin Nişancı ve Semavi için En İyi Komp

10.9 yaması ile Zaman Bükücü, Keskin Nişancı sınıfları güçlendi. Keskin nişancı karakterlerinin rakip şampiyonlardan ne kadar uzakta olursa vurduğu hasarın %12’den 15’e çıkarılmasıyla ve oyun başında hızlıca bulunduğundan seviye atlayabildiği dolayı için Caitlyn’in o eski halinden eser kalmadı diyebiliriz. Ancak Caitlyn’i sadece Jhin bulana kadar kompozisyonumuzda tutacağız. Sonsuz karanlık olarak frontline olarak Mordekaiser ve Jarvan kullanacağız. Bu iki şampiyonu kullanma sebebimiz öldüklerinde Jhin’e daha fazla hasar kazandırmaları.

Oluşturacağımız kompozisyonda sonsuz karanlık, keskin nişancı, koruyucu ve semavi şampiyonları yer alacak.

 • Sonsuz Karanlık olarak Jarvan, Jhin ve Mordekaiser,
 • Keskin Nişancı olarak Ashe ve Jhin,
 • Semavi olarak Xin, Rakan, Ashe ve Lulu,
 • Koruyucu olarak Xin Zhao, Jarvan ve Soraka şampiyonları bulunacak.

Önemli Taktikler

Bu kompozisyonda Xin Zhao, Jarvan, Jhin ve Ashe’in çift rolünden de yararlanabildiğimiz için 7. seviyeye geldiğimizde tamamlanıyor. Jarvan 1 paralık şampiyon olsa da kompozisyon içerisinde yer almasının sebebi pasifinin çevresinde bulunan takım arkadaşlarına bir miktar saldırı hızı kazandırması. Jarvan’ı Mordekaiser ile birlikte komp’un en önüne koymalısınız. Ashe ve Jhin’i rakipten mümkün olduğunca uzağa koymak için en köşelere koymamız gerekiyor ancak rakipte Blitzcrank can sıkabilir. Bu yüzden bir köşeye Lulu, diğer köşeye Rakan’ı yerleştirip onların yanına Ashe ve Jhin’i koymalıyız. Eşya olarak en önde tuttuğumuz karakterlere can ve zırh eşyaları verirken Ashe’in keskin nişancı ve semavi olmasından dolayı hem saldırı hızının hem de can çekme ihtimalinin yüksek olacağından dolayı mutlaka Guinsoo ve Kanasusamış vermenizi öneririz.

TFT kompozisyon önerileri
Eşyalar, görselde bulunan şampiyonlara verilebilecek en önemli 3 eşyaya göre önerilmiştir.

Asi ve Taşıyıcı Gangplank En İyi TFT Comps

TFT’de Asi kompozisyonu da son yamada biraz dengelenmeye çalışılsa da hala fazlasıyla güçlü. Bu kompozisyonda Asi, Patlayıcı Uzmanı ve Dövüşçü karakterlerine ihtiyacınız var.

Oluşturacağımız kompozisyonda Asi, Patlayıcı Uzmanı, Dövüşçü ve oyunun gidişatına göre Kılıç Ustası yer alacak.

 • Asi olarak Malphite, Sona, Ziggs, Yasuo, Master Yi, Aurelion Sol,
 • Dövüşçü olarak Malphite ve Cho’ Gath,
 • Patlayıcı Uzmanı olarak Ziggs ve Gangplank,
 • Kılıç Ustası olarak, Yasuo, Master Yi, Irelia karakterleri olacak.

Önemli Taktikler

Kompozisyonumuzun önde duracak karakterleri Malphite, Cho’ Gath ve Gangplank olacak. Malphite’a başlangıçta canının belli bir miktar oranı kadar zırh ile başladığından dolayı zırh ve can itemleri vermelisiniz. Cho’ Gath oyunda alan hasarı vurduğundan dolayı mutlaka Morellonomikon vermelisiniz ve uzun süre hayatta kalabildiği için İyon Kıvılcımı itemlerini mutlaka vermelisiniz.

Asi karakterlerinin genel özelliği olarak hangi Asi karakterine daha fazla Asi temas ediyorsa ekstra can ve hasar ile başladığından dolayı Aurelion Sol mutlaka en ortada durmalı ve diğer tüm Asi karakterleri ona temas etmeli ki fazladan can ve hasar ile oyuna başlayabilsin. Karayel ve Blitz gibi karakterlerin Sol’ü çekememesinden dolayı oyunun ilerleyen bölümlerinde Sol’ü rakibin itemini veya Blitzcrank’ini dodge’layabilecek şekilde yerleştirip başka bir karakterinizi komp’un en ortasına alarak onu güçlendirebilirsiniz.

Bu kompozisyonun olmazsa olmaz karakterlerinden birisi Gangplank. Ziggs ve Gangplank birleştiğinde açılan Patlayıcı Uzmanı özelliği sayesinde iki karakterin yetenekleri kime isabet ederse sersemletme alıyor. Gangplank’in ulti atamadan ölmesini istemiyorsanız mutlaka Koruyucu Melek vermelisiniz. Ayrıca ulti atınca da çok sağlam hasarlar çıkartması için de Spell Crit ve Rabadon vermek raundu bir anda sizin aleyhinize çevirebilir.

Oyunda en son Kılıç Ustası yapacağız. Onu da tüm her şeyi yaptıktan sonra eğer hala kaybediyorsak son kozumuz olarak kullanacağız. Normal şartlarda bu komp 8. seviyede biterken Kılıç Ustasını işin içine katınca 9. seviyeye kadar uzayabiliyor. Tüm kompozisyonu tamamladıktan sonra şampiyonlara verebildiğiniz itemler sizlere önerdiğimiz itemlerden oluşuyorsa oyunu kesinlikle kazanırsınız.

TFT Comps: Brawler Blasters

Biraz tanklık, biraz da hasar! Son dönemde birçok kompozisyon tanklık üzerinden karşımıza çıkarken bu kompozisyonda rakiplerimizi saniyeler için devirmeyi amaçlıyoruz.

TFT meta
Brawler Blasters
 • Lucian ana taşıyıcı olarak kullanılacak.
 • Vi ve Cho’Gath önde olacak.
 • Sağ ve sol altta birer taşıyıcı daha olacak.

Chrono Snipers

Sağa yaslanmış kompozisyonlar hala oynanıyor! Tabii hemen belirtelim rakipte Blitzcrank gibi şampiyonlar varsa pozisyonu ortaya çekmeniz iyi olacaktır. Sağ ve sol alt tarafa tank şampiyonları yerleştirip savaş başında Blitzcrank’in o tank şampiyonlardan birini içeri almasını sağlayabilirsiniz.

TFT meta
Chrona Snipers
 • Ana taşıyıcı Jhin.
 • Rakipte Blitzcrank varsa pozisyon ortaya çekiliyor ve sağ ve sol alta tank şampiyon ekleniyor.
 • Taşıyıcı olarak Miss Fortune da düşünülebilir.

Meka Pilotu En İyi Komp

Shaco’nun gazabından korkun! Fizz ve Shaco üzerinden ilerleyen bu kompozisyonda can yenilemeleri, büyümeler, ani hasarlar; her şey var! Rakipte Blizcrank varsa biraz canımız sıkılabilir, aman dikkat. TFT Set 3 Best Comps arasında yer alan bu kompozisyonun karşısında oynuyorsanız da Blitzcrank epey işinize yarayacaktır.

tft meta mech set 3
Mech Infiltrators
 • Fizz ve Shaco ana taşıyıcı olarak oynanıyor.
 • Soraka ve Lulu köşelere yerleştiriliyor. Rakipte Blizcrank varsa bu kompozisyon epey sorun yaşayabiliyor.

Meka – Büyücü

Geldik büyücülerin can yakan takımına. TFT meta kompozisyonlar arasında en eğlenceli takımlar genelde büyücüleri temel alarak oluşturulan takımlar oluyor diyebiliriz. Rakibi birkaç saniye içinde yok eden bu kompozisyonda tüm eşyaları Ahri ve Annie’ye yüklüyor ve keyfimize bakıyoruz.

tft set 3
Mech Sorcerers
 • Sağ ve sol alta iki taşıyıcı, ortaya üç taşıyıcı, önlere de üç taşıyıcı!
 • Tank mank yok, saniyeler için saldırı var! 🙂

Yıldız Muhafızı – Büyücü En İyi Komp

Büyücülere güveniyorum ama etrafa bir can artıran, bir de tank şampiyon eklesem iyi olacak diyenler için de bu kompozisyon ideal. Set 3 ile birlikte adeta gücünün doruklarına ulaşan bu kompozisyonda Annie’e büyük iş düşüyor.

tft meta star guardian
Star Guardian Sorcerers
 • Şampiyonlar yan yana olmayacak şekilde diziliyor.
 • Annie ve Syndra temel hasar kaynağı olarak kullanılıyor.

Öncü – Mistik

Ölmeyen bir kompozisyon Vanguard – Mystics. Rakiplerinden hasarları alıyor alıyor ama ölmüyor. Aynı zamanda Jayce ve Wukong’un hasar gücüyle rakiplerinin epey canını sıkıyor diyebiliriz. Poppy, Jayce, Mordekaiser ve Wukong ile bir ön hat hazırlayıp arkasına diğer şampiyonları dağınık olarak serpiştiriyoruz.

TFT meta
Vanguard Mystics
 • Eşyalar Jayce ve Wukong’a veriliyor.
 • Soraka veya Sona’ya mana verecek tarzda eşyalar takımın savaşta daha fazla kalmasını sağlayacak.

TFT Set 3 meta kompozisyonlar şimdilik bu kadar. Yakın dönemde oyuncuların metayı daha iyi anlamalarıyla birlikte TFT Set 3 Best Comps olarak başlattığımız bu yazıyı uzatacağız. Taktik Savaşları kategorimizden son gelişmeleri ve güncel rehberleri okuyabilirsiniz. Ayrıca yorum olarak kendi kompozisyonlarınızı da yazarak fikir alış verişinde bulunabilirsiniz. Bol galibiyetli oyunlar dileriz. Görüşmek üzere! 🙂

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts