Beyin Dalgalarıyla İletişim Kurmak Gerçek Oluyor

Facebook-Yapay-Zeka

Telefonlara gerek kalmadan uzaktan sadece beyin dalgalarıyla iletişim kurmak mümkün oluyor. Facebook düşünceleri yazıya döken projesinde başarıya ulaştı!

Facebook Projesiyle Başarıya Ulaştı!

Geçtiğimiz hafta Elon Musk’ın kurduğu NeuraLink şirketinde insan beyinlerini akıllı telefonlara bağlama projesiyle ilgili detaylar belli olmuştu ve bu gelişme tüm dünyada ilgiyle takip edilmişti. Bu gelişmenin ardından teknoloji devi Facebook da insanların beyinlerini kullanarak kelime yazabilmesine ve mesaj gönderebilmesini sağlayan yeni çalışmasını aktardı.

beyin dalgalarıyla iletişim kurmak

Mesajlaşmak için Telefonlara Gerek Kalmayacak

Beyin dalgalarıyla iletişim kurmak ilk olarak bizlere bir bilim kurgu filminden fırlamış gibi gelse de Facebook’a göre geleceği bu tip çalışmaların şekillendireceği belirtiliyor. Bu yeni teknolojiyle insanların akıllı telefonlarına ihtiyaç duymadan birbirleriyle etkileşime geçmesi hedeflenmekte. Yani artık beyin dalgalarıyla oyun oynamak ve göz temasıyla mesaj göndermek mümkün olabilecek.

Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen ve Facebook tarafından desteklenen çalışmalarda beyin dalgalarını kullanarak dakikada 100 kelime yazma becerisine sahip bir sistem geliştirildi. Bu olay mesajın, bir insanın telefonunda bir dakikada yazabileceği bir mesajın süresinden tam beş kat daha hızlı oluşturulması anlamına gelmekte.

İlginizi çekebilir: Envision AI ile yapay zeka gözünüz olsun.

yapay zeka

Daha önce araştırmacıların felçli hastalar için geliştirdiği benzer bir sistemde insan beynine sistemi entegre edebilecekleri bir ameliyat gerekiyorken bu olayın Facebook tarafından giyilebilir teknolojilerle çözülmesi hedefleniyor.

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin temelini oluşturduğu proje için Kaliforniya Üniversitesi’nde araştırmacılar bir araya gelerek beyin dalgalarıyla bilgisayar ekranındaki konuşmayı çözmenin mümkün olup olmadığını araştırdı. Elektrokatların geçici olarak beyinlerine bağlanmasını kabul eden üç epilepsi hastasıyla yapılan deneyde, beyin aktivitelerinden düşünülen kelime ve cümleler algılanabildi.

Facebook, gelişmelere rağmen bu özelliklere sahip artırılmış gerçeklik gözlükleri oluşturmak için uzun bir sürece ihtiyaçları olduğunu belirtti. Ayrıca çalıştıkları projenin erken aşamadaki gelişiminden oldukça memnun olduklarını söyledi.

Detaylı

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Related Posts