Roblox nasıl popüler oldu?

Roblox’un tarihine ve nasıl bu kadar popüler bir oyun haline geldiğine göz attık.
robloxnasilpopuleroldu

Roblox uzun zamandır, oyun sektöründe yer almaktadır. Ancak bu kez rekabet gördüğü piyasada ilgi görmeye başladı. Yüz milyonu aşan oyuncu kitlesi ile günümüzde oldukça popüler oyunlardan bir tanesidir. Lego oyunu olarak bilinse de en yakın rakibi Minecraft’dan oldukça farklıdır. Kullanıcılar kendi oyunu yaratabilme imkânı sunan Roblox, bu yönüyle diğer oyunlardan ayrılmaktadır.

Milyonlarca kullanıcıya ulaşarak Roblox Corparation oyun devlerinin arasına girmeyi başarmıştır. 16 yıl içinde 4 milyar dolar değerine ulaşan Roblox Corparation, bu süreçte çeşitli ödüllere layık görülmüştür.

Roblox nasıl popüler oldu
Roblox uzun zamandır, oyun sektöründe yer almaktadır.

100 Milyon Oyuncu Sayısına Nasıl Ulaştı?

Temelinde online bir oyun platformu olan Roblox’un aktif kullanıcı sayısı 100 milyonu aştı ve en yakın rakibi olan ve 90 milyon kullanıcıya sahip olan Minecraft’ı geride bıraktı. Uzun süredir bu sektörde olan bu oyun son 3 yıl içinde 9 milyondan 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Bu sayılara ulaşmasının nedenini Roblox’tan Craig Donato “Çok fazla pazarlama yapan bir şirket değiliz. Birinin platformumuz hakkında bilgi edinmesinin 1 numaralı yolu, bir arkadaşı tarafından oynamaya davet edilmesidir. İkinci yol ise, YouTube’da oynayan insanları izleyecekler. Yani oldukça organik bir fenomen” olarak açıkladı. Açıklamanın devamında Roblox’un bu kadar popüler olmasındaki bir diğer nedenin, birçok çocuğun fiziksel dünya etkinliklerinde diğer nesillere göre daha kısıtlı olduğu bir çağda yapılandırılmamış bir oyun olduğunu vurguladı. 8-18 yaş aralığına hitap eden bu oyun, yayınların, videoların bu oyunun reklamını yapması ve birçok kullanıcının bu oyundan para kazanabilmesi ile Roblox 100 milyon oyuncu sayısına ulaştı.

Roblox Serüveni Nasıl Başladı?

Roblox oyunu ve oyun platformu dünyada 100 milyon kullanıcıya ulaştı. Peki, Roblox serüveni nasıl başladı? Roblox, David Baszucki ve Eric Cassel tarafından kurulmuştur. Bu kurucular Knowledge Revolution’ da tanıştılar ve bu şirket öğrencilerin fizik deneylerini simüle etmelerini sağlayan imkanlar sunmaktaydı.

Roblox nasıl popüler oldu
Roblox oyunu ve oyun platformu dünyada 100 milyon kullanıcıya ulaştı.

Profesyonel olarak simülasyon araçları üreten MSC Software tarafından satın alındı. David, işinden ayrılmadan önce aynı şirkette çalışmaya devam etti. David Bascuzki, Friendster adında sosyal ağ kategorisindeki bir platforma yatırım yaptı. Knowledge Revolution ve Friendster’in ortak özellikleri, gücü oluşturma araçlarına sahip bir fizik sanal alanı ve bir sosyal grafiktir. Kurucular sonrasında Roblox’un ilk adımlarını DynaBlocks ile atmaya başladılar. 

Roblox’un İlk Adımları: DynaBlocks

Roblox adını almadan önce David Baszucki ve Eric Cassel DynaBlocks üzerinde çalışmaya başladılar. Bu platform geliştirilirken isim değişikliğine gidildi. Robotlar ve bloklar kelimelerini birleştirerek Roblox adını kullanmaya başladılar.

Roblox nasıl popüler oldu
Roblox adını almadan önce David Baszucki ve Eric Cassel DynaBlocks üzerinde çalışmaya başladılar.

Oyun geliştirmeleri yaklaşık 2 yıl sürdü ve 2006 yılında Roblox piyasaya sürüldü. Oyun tanıtıldıktan sonra Premium ücretli hizmeti de oyuna eklendi. 2012 yılında Roblox Mobile, iOS işletim sistemi için, 2014 yılında ise Android sistemi için piyasaya sürüldü.

Rekabet

Lego oyununa benzer ve çok seçeneği bulunan bu oyun, aynı anda birçok oyunla rekabet etmektedir. Hep en büyük rakibi Minecraft olmuştur. Günümüzde, teknoloji ve internet kullanımının artması ile oyun sektörü oldukça fazla büyüdü. Bu da demek oluyor ki rekabet günden güne kızışıyor. Roblox’un rekabet ettiği diğer oyunlardan bazılarını, The Blockheads, Lego Worlds, Terraria ve Fortnite olarak sayabiliriz. Fortnite biraz daha rekabetçi bir oyun olsa da diğer oyunların oynanış yapısı Roblox ile oldukça benzerdir.

Roblox nasıl popüler oldu
Lego oyununa benzer ve çok seçeneği bulunan bu oyun, aynı anda birçok oyunla rekabet etmektedir.

Son olarak, 3 sene içinde hızla büyüyen Roblox, gelecekte sürükleyici bir oyun oluşturmak için oyun geliştiricilerini ve oyuncuları bağlayan bir platform haline geldi.

Sizin hala roblox hesabınız yoksa bu yazımızı mutlaka okumalısınız; ROBLOX hesabı nasıl açılır?

Mobidictum olarak hazırladığımız bu yazımızda Roblox’un nasıl popüler olduğu hakkında bilgilere yer verdik. Roblox ve tüm diğer oyunlar hakkında bilgi almak istiyorsanız sitemizi inceleyebilirsiniz.

Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler