Satranç Nedir? Online Satranç Oyna

satranç
Satranç nedir

Satranç, dünya genelinde son derece popüler bir masa oyunu türü olup, karşılıklı iki oyuncu arasında satranca özel tahta üzerinde, çeşitli görevleri olan taşlarla oynanır. Her yıl farklı zamanlarda büyük ödüllü yarışmalar düzenlenir ve bu yönüyle genel olarak bir spor türü olarak kabul edilmektedir. Satranç oynamak zihni çalıştırdığı için özellikle küçük yaşlarda çocuklara tavsiye edilmektedir.

Satranç Oyna

8×8 kara bir zeminden oluşan satranç tahtasının üzerinde toplam 64 kare bulunmaktadır. Bu karelerin yarısı beyaz yarısı siyahtır, oyuncular iki rengi seçtikten sonra oyuna başlarlar.

Satranç Oyna
Satrançta her yaştan rakiple eşleşebilirsiniz.

Her oyuncunun hamlesinin ardından oyun giderek zorlaşmaya başlar. Başlangıçta 16 siyah, 16 beyaz taş bulunmaktadır. Her bir renge ait 16 taşı olursak; 1 tane şah, 1 tane vezir, 2 tane kale, 2 tane at, 2 tane fil ve 8 tane piyon. Oyunun nihai amacı rakibi mat etmek yani hamle yapamaz hale getirmektir. Bir başka deyişle mat etmek, rakibin şahını tehdit etmek ve bu tehdidi savuşturmak üzere başka bir kareye geçemez hale getirmektir.

Satranç nasıl oynanır?

Öncelikle satranç oyuncusunun tıpkı bir ordu komutanı gibi hareket etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Satranç taşları, kurallara uygun olarak oyun tahtasına yerleştirilir. İlk hamleyi aksi belirtilmedikçe beyaz taşlara sahip oyuncu yapar. Tahtası üzerindeki her bir taşın ayrı görevi ve hareket yönü vardır. Satranç oynamaya başlamadan önce bu hareketlerin ve görevlerin iyi öğrenilmesi gerekir. Kısaca özetlemek gerekirse:

  • Şah: Oyununun en önemli taşıdır, yalnızca bitişiğindeki karelere hareket edebilir. Şah kaybedildiğinde oyun da kaybedilmiş olur.
  • Fil: Oyundaki en fonksiyonlu taşlardan biridir, çapraz olarak hareket etmektedir. Filler oyun boyunca aynı renkte kareler üzerinde kalmak zorundadır.
  • Kale: Oyun tahtasının köşelerinde oyuna başlarlar. Yatay ve dikey olarak hamle yapabilirler.
  • Vezir: Oyunun en fonksiyonlu taşıdır. Her yöne olmak üzere, yatay, dikey ya da çapraz olarak ilerleyebilir.
  • At: Bu taş sadece L şeklinde ilerleyebilir. Her hareketi 3 kare sıçraması şeklindedir. Rakibin taşlarının üzerinden atlayabilir.
  • Piyonlar: Oyunun en önemsiz taşları olarak görülürler. Piyonlar sadece bir kere olacak şekilde ileri yönlü olarak hamle yapabilir. Strateji gereği sıklıkla feda edilirler.

Siz de www.satranconline.com sitesi üzerinden en keyifli satranç oyunlarını oynayabilir, yeteneğinizi geliştirebilir, arkadaşlarınıza meydan okuyabilirsiniz.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili İçerikler